Завершився другий день суду над Брейвіком [відео]

  Норвезький терорист Андерс Брейвік при нагоді повторив би масштабні напади. Про це він заявив під час свідчень у суді. Хоча процес у Норвегії транслюють наживо, виступу Брейвіка - вирішили не показувати щоби не поширювати небезпечних ідей. Один із найгучніших процесів у норвезькій історії розпочався у понеділок і триватиме десять тижнів. Жертвами Андерса Брейвіка улітку 2011-го стали 77-м людей.

  Другий день суду - перший день свідчень зловмисника. Про мотиви і деталі скоєних ним терактів Андерс Брейвік розказував без жодних емоцій. Так кажуть ті, хто чув його виступ. Телебачення промови - не транслювало, щоб терорист не використав процес для пропаганди власних ідей. Зокрема, про небезпеку мультикультуралізму. У виступі Брейвік заявив, що ним керувало не зло, а добро. І повторив би усе знову, якби мав таку нагоду.

  Метт Івон Ларсон, координатор юридичної ради адвокатів жертв: "Потерпілі та родичі жертв вважають, що у своїй промові Брейвік наче хотів сказати - ці вбивства - це їхні проблеми. Що він мусів убивати. Це дуже особливий день".

  Анне-Ґрі Роеннінґ-Аабі, адвокат одного з вцілілих під час теракту: "Думаю, деяким постраждалим було дуже неприємно чути Брейвіка. Але деякі - хотіли цього. Хотіли почути причини його вчинку".

  На суд, що триватиме  десять тижнів - з’їхалися понад півтисячі журналістів, сотні учасників, представники численних громадських організацій. Більшість утворені після терактів, щоб допомогти пережити трагедію тим, хто втратив близьких. Але не всі постраждалі готові слухати вбивцю. Деякі - вирішили узагалі не брати участі в процесі. Вони запевняють - Брейвік хотів привернути увагу до свого вчинку, і зайвий розголос лише грає йому на руку.

  Гільдеґан Фалланґ, вціліла під час стрілянини на Утої: "Я не піду на цей процес. Ця ситуація й так відібрала значну частину мого часу. Я не маю жодної потреби ані бачити його, ані чути його пояснення. Хочу сфокусуватися на власному житті, на освіті, аніж сидіти там, і - відчувати біль".

  Формально провину Брейвіка має визначити суд. Проте на процесі ніхто не сумнівається, що це він скоїв злочини. Тим більше, що підсудний, хоч і не визнає провини терактів не заперечує, а навпаки - пишається тим, що вчинив найбільш шокуючі атаки в Європі від часу Другої світової. Суд має вирішити сидітиме Брейвік у психлікарні, чи у звичайній в’язниці. Вирок мають оголосити до двадцятого липня, за два дні до роковин трагедії, коли Андерс Брейвік підірвав вибухівку в урядовому кварталі Осло, а тоді розстріляв молодіжний табір на острові Утоя. Загалом загинуло 77 людей.

  Нонна Стефанова, 5 канал

   

  Попередній матеріал
  Київ перетвориться на столицю світового кінематографу
  Наступний матеріал
  100-кілограмову писанку із шоколаду виготовили житомирські кондитери [відео]
  Теги: