Затриманого у Сербії Ратко Младича відправили до Гааги [репортаж, відео]

  Літак із затриманим генералом Ратко Младичем вирушив до Гааги. Про його арешт заявив президент Сербії Борис Тадич. Затримання Младича привітала міжнародна спільнота, зокрема Генеральні секретарі НАТО та ООН, а також Сполучені Штати і Велика Британія. Його звинувачують у воєнних злочинах і геноциді під час збройного конфлікту у Боснії та Герцеговині на початку 90-х.
  Президент Сербії скликав екстрену прес-конференцію, щоби повідомити: одного із найрозшукуваніших військових злочинців у світі, генерала Ратко Младича, заарештували. Він переховувався під іменем Мілорада Комадича у селищі Лазарево, що за 100 кілометрів від Белграда. Деталі операції не розголошують. Під час свого виступу президент Тадич наголосив, що його країна виконала свої зобов`язання перед Гаазьким трибуналом із військових злочинів.

  Борис Тадич, президент Сербії: "Від імені Сербської республіки повідомляю, що ми заарештували Ратко Младича. Зараз триває процес екстрадиції. Це - результат тісної співпраці Сербії з Гаазьким трибуналом".

  Водночас, за даними сербської преси, більше половини населення категорично проти видачі Младича Гаазькому трибуналу, і лише 7 відсотків згодні на його екстрадицію. Журналісти звернули увагу й на те, що арешт генерала збігся із візитом до Белграда верховного представника Євросоюзу із зовнішньої політики, Кетрін Ештон. За словами Бориса Тадича, тепер двері до Євросоюзу Сербії відкриті. Адже раніше представники цієї організації заявляли, що навіть не розглядатимуть сербську заявку на вступ, поки Младич на свободі.

  Сабахета Фежич, член асоціації "Матері Сребрениці": "Чи щаслива я? Ні! Я багато разів розчаровувалася і в роботі Гаазького трибуналу, і у бездіяльності сербської влади, яка захищала його так довго. Він насолоджувався свободою і життям стільки років, а мав бути заарештований дуже давно. Він - чудовисько, і повинен відповісти за свої злочини якомога швидше".

  Када Хотич, член асоціації "Матері Сребрениці": "Я досі пам`ятаю той страшний момент, як він сказав своїм сербам: "Ось ваш шанс. Ідіть і використайте його, бо іншого може не бути". Через цей "шанс" мої син, чоловік, брати та багато інших наших людей опинилися під землею. І ніхто не знає, як сильно вони страждали! Цей монстр переховувався у Сербії, а вони знали, де він. Зараз вони віддають його до рук правосуддя. Але я боюсь, що це буде суд без вироку. Таке уже траплялося".  

  Ратко Младич командував армією Республіки Сербської у Боснії та Герцеговні під час конфлікту 1992-1995 років. Міжнародний трибунал уважає, що він особисто відповідальний за убивство близько 8 тисяч боснійських чоловіків та хлопчиків у місті Сребрениця. Крім того, генералу закидають терор проти мирного населення під час облоги Сараєва, захоплення заручників серед працівників ООН та порушення законів і звичаїв ведення війни. Після підписання мирних угод Младич певний час відкрито жив у Белграді, але зник після арешту колишнього глави Югославії, Слободана Мілошевича, у 2001-му. Його розшуки посилили після затримання колишнього лідера боснійських сербів, Радована Караджича, три роки тому.

  Олена Кричковська, 5 канал

  Попередній матеріал
  Єврокомісія: в Україні порушуються права людини і посилюється корупція
  Наступний матеріал
  У протистоянні "Тампа"-"Бостон" досі не визначився фіналіст Кубка Стенлі
  Теги: