Авіакатастрофа біля Тегерану
Авіакатастрофа біля Тегерану 5.ua

Загинули всі: 5 років тому неподалік Тегерану іранські військові збили пасажирський літак Боїнг-737 – чи покарали винних

Читайте по-русски
Родини загиблих українців так і не одержали компенсації від Ірану

П'ять років від однієї з найтрагічніших авіатрощ в історії сучасної України. 8-го січня 2020-го року неподалік Тегерану іранські військові збили пасажирський літак Боїнг-737. Він належав Міжнародним авіалініям України. Загинули всі: 167 пасажирів та 9 членів екіпажу. Про подробиці трагедії, реакцію світу та чи покарали винних – у сюжеті нашої Ярослави Годзиневської. 

6:14 ранку за місцевим часом. Рейс "Тегеран–Київ" міжнародних авіаліній України тільки-но набрав висоту біля аеропорту іранської столиці. Ні зброї, ні військових на облавку не було. Однак уже за мить – яскравий спалах. У цивільний літак влучила іранська ракета. Усі 176 пасажирів та члени екіпажу загинули.

Катастрофа сталася за декілька годин після того, як Іран випустив ракети по американських цілях в Іраку.

На облавку перебували громадяни шести країн: України, Афганістану, Великої Британії, Ірану, Канади та Швеції. Тегеран спочатку не визнавав своєї відповідальності за інцидент. Стверджував, що він стався через технічну несправність, і жодних запущених ракет по цивільному судну буцімто не було. Ба більше – називали такі версії брехнею, яка працює на користь американців.

"Америка отримала такого ляпаса минулої ночі, однак це вже інша справа", – заявляв верховний лідер Ірану Аятола Алі Хаменеї. 

Своєю чергою президент України Володимир Зеленський зазначив: "До Ірану у складі пошуково-рятувальної групи о 3:30 вже прибули 45 наших фахівців, зокрема з Державної авіаційної служби, Національного бюро розслідувань авіаційних подій та інцидентів із цивільними повітряними суднами та представники МАУ. Через дві години вони вирушать до місця катастрофи. Ми очікуємо, що всі вони будуть включені до роботи комісії, зокрема до розшифровування записів "чорних скриньок".

Наступного дня американська розвідка повідомила, що інфрачервоні супутникові знімки свідчать про запуск двох ракет класу "земля–повітря". Це підтвердив і прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо. Він заявив, літак збили іранської ракетою:

"У нас є розвіддані з різних джерел, зокрема від наших союзників і власної розвідки. Докази свідчать про те, що літак збили іранською ракетою класу "земляповітря".

Своєю чергою тодішній президент США Дональд Трамп сказав: 

"У мене таке відчуття, що сталося щось дуже жахливе. Дуже руйнівне".

Позиція уряду спричинила багатоденні протести в Ірані. Громадськість вимагала від влади відповідальності за трагедію.

Уже за три дні – 11 січня – іранські військові виступили на державному телебаченні та визнали вину в катастрофі. Офіційною причиною назвали людську помилку. Буцімто український літак пролетів близько до військового об'єкта, який належав Корпусу вартових Ісламської революції. Нібито зробили це необачно, у стані підвищеної бойової готовності. Напередодні бойовики завдали ударів по американських цілях – так помстилися за вбивство генерала Кассема Сулеймані. Командувач аерокосмічних сил "Корпусу вартових Ісламської революції" Амір Алі Хаджізаде заявив, що бере на себе всю відповідальність за збиття:

"Я був на заході країни після завершення ракетних ударів по американських базах, коли почув жахливу новину про катастрофу літака українських авіаліній. Коли я підтвердив те, що сталося, мені дуже хотілося померти самому. Я сказав, що хотів би померти, щоб не бути свідком такої події. Протягом усього життя Корпус вартових ісламської революції готували себе до того, щоб померти за народ. Сьогодні ми торгуємо своєю репутацією перед всемогутнім Богом, і в цих дуже складних обставинах я стою тут перед вами, щоб пояснити, що сталося".

Також тодішній президент Ірану Хасан Роухані заявив:

"Це була дуже болюча помилка, за яку немає прощення. Я наказав відповідальним особам негайно поінформувати народ".

Спроби притягнути Іран до відповідальності тривали декілька років. Остаточний вирок у розслідуванні збиття українського літака іранський суд ухвалив лише у квітні 2023-го року. Визнали винними десятеро осіб. Головного обвинуваченого, названого "командиром системи оборони Тор М-1", засудили до трьох років в'язниці. Йому дали ще десять років за ігнорування протоколу та "масштаб наслідків своїх дій". Інші дістали від одного до трьох років. 

Минуло п'ять років від часу збиття пасажирського літака, а родини загиблих українців так і не одержали компенсації від Ірану.

Ярослава Годзиневська, "5 канал"

Як відомо, пасажирський літак "Міжнародних авіаліній України" Boeing-737 збили над Тегераном 8 січня 2020 року. На борту перебували дев'ять членів екіпажу й 167 пасажирів, серед них 11 українців. Усі вони загинули. Спершу Іран заперечував, що літак збили. Зрештою визнали, що Boeing упав після того, як у нього влучили дві іранські ракети. Це підтвердила розшифровка чорних скриньок у Франції. Влада Тегерана три дні заперечувала ракетний удар, але згодом таки підтвердила його. Раніше Іран заявив, що виділить €200 млн на компенсації за катастрофу МАУ. Пізніше іранська сторона відкликала пропозицію про виплату компенсацій сім'ям загиблих у катастрофі.

Дивіться відео:

Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.

Попередній матеріал
Підірвали залізничну колію перед потягом "Укрзалізниці": СБУ затримала диверсантів фсб
Наступний матеріал
Літають дронами Порошенка, а піариться Зеленський – у соцмережі коментують допис президента
Loading...
росія збиває пасажирські літаки – "Машина часу"

росія збиває пасажирські літаки – "Машина часу"

Літак рейсу Баку-Грозний розбився через російську атаку – "Час новин: підсумки"

Літак рейсу Баку-Грозний розбився через російську атаку – "Час новин: підсумки"

Від москви не чув нічого, крім маячні: президент Азербайджану оголосив офіційну причину авіакатастрофи

Від москви не чув нічого, крім маячні: президент Азербайджану оголосив офіційну причину авіакатастрофи

Зеленський доручив передати партнерам інформацію української розвідки щодо авіакатастрофи у Казахстані

Зеленський доручив передати партнерам інформацію української розвідки щодо авіакатастрофи у Казахстані

Туреччина долучиться до розслідування катастрофи азербайджанського літака

Туреччина долучиться до розслідування катастрофи азербайджанського літака

У Білому домі бачили ознаки, що вказують на збиття літака в Казахстані російською ППО

У Білому домі бачили ознаки, що вказують на збиття літака в Казахстані російською ППО