ЄС посилить східний напрям своєї зовнішньої політики (РЕПОРТАЖ)

  Відповідну ініціативу Польщі та Швеції підтримали міністри закордонних справ країн - членів ЄС на саміті у Брюсселі. Там триває зібрання міністрів закордонних справ усіх двадцяти семи держав, що входять до Євросоюзу.
  Альтернативне об`єднання - для претендентів на вступ до ЄС. Польща і Швеція пропонують створити організацію "Східне партнерство". Туди увійдуть країни Східної Європи, яких ЄС нині - не готовий прийняти. У межах "Східного партнерства" - ЄС пропонує посилену співпрацю, спрощений візовий режим і полегшену торгівлю. Утім, євроскептики зазначають: посилена співпраця не означає "зеленого світла" на вступ до ЄС. Про це заявила єврокомісар з питань зовнішньої політики та політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер. Утім, євроміністри - неабияк захоплені ідеєю. Новий східноєвропейський блок буде вже другим об`єднанням, яке створив ЄС з іншими державами. Першим був Середземноморський союз - його ініціатором була Франція.

  Александр Вондра, заступник міністра закордонних справ Чехії з європейських питань: "Ми підтримуємо польсько-шведську ініціативу. Вона іде у бажаному для нас напрямку, і є необхідною для балансу. Цей рік у нас вийшов середземноморським, а наступний рік буде роком Сходу".

  Бернар Кушнер, міністр закордонних справ Франції: "Я думаю, це дуже добра ідея. Ми повинні звертатися не тільки на південь, а водночас і на Схід".

  Свій поворот на схід - Євросоюз демонструє уже сьогодні. Міністри дали Єврокомісії мандат на переговори з Росією. Йдеться про нову базову угоду про співпрацю та партнерство між Брюсселем та Москвою. Термін дії попереднього великого договору - сплив півтора року тому. А новий не підписали і досі - через заперечення Польщі та Литви. Компромісу домоглася Словенія - яка нині головує у ЄС. Перемови розпочнуть уже за місяць - під час саміту Росія-ЄС у Ханти-Мансійську.

  Хав`єр Солана, верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та безпеки: "Від цього виграють і ЄС, і Росія. Погляньте, якщо у вас а) є важливий сусід, з яким у вас багато спільних справ у царині енергетики, торгівлі і багато іншого, і - б) проблеми, які ми маємо вирішувати спільно, непогано було б мати ґрунтовні, стабільні відносини. Нову угоду про партнерство та співробітництво буде підписано на наступному саміті".

  Дімітрій Рупел, міністр закордонних справ Словенії: "Усі зрозуміли, що ця угода є надзвичайно важливою. Усі зрозуміли, що ми повинні знайти формулювання, яке влаштує всіх. Ми дуже тяжко працювали, щоб досягти цієї угоди. Ми дуже занепокоєні замороженими конфліктами у Молдові та Грузії, і маємо знайти шляхи до вирішення цих конфліктів під час переговорів".

  Разом із міністрами закордонних справ на саміті у Брюсселі зустрічалися також і міністри оборони. Головним питанням їхнього порядку денного був Афганістан. А найголоснішою заявою - рішення Німеччини потроїти кількість поліцейських у своїй країні. Німеччина також закликала інші європейські країни збільшити поліцейський контингент щонайменше вдвічі. 

  Тетяна Олійник, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (7.86Мб)
  Попередній матеріал
  ВІДПРАВТЕ ПОВІДОМЛЕННЯ В ЕФІР "ЧАС: ВАЖЛИВО"
  Наступний матеріал
  У КВУ не розуміють чому затягується підрахунок голосів на столичних виборах
  Теги: