Як Латвія вступила до НАТО і як це змінило країну (РЕПОРТАЖ, ВІДЕО)

  Латвія пропонуватиме ухвалити щодо України резолюцію, яка б посилювала рішення Бухарестського саміту. Про це повідомив міністр закордонних справ цієї країни Маріс Рієкстіньш. Водночас він не зміг дати гаратнію того, що Україна і Грузія отримають ПДЧ. За його словами, нестабільність в українській політиці ускладнює євроатлантичну інтеграцію України. Латвійські політики радять українцям скористатися їхнім досвідом на шляху до НАТО. Як Латвія вступила до Альянсу і як це змінило країну - репортаж Олександра Аргата.
  Українець з Донбасу - солдат армії НАТО. Це про Сергія Сорокіна. На службі в латвійському війську він уже 15 років. Тренує водолазів з усієї Прибалтики та інших країн Альянсу у навчальному центрі в місті Лієпає. Каже, після того, як Латвію запросили до НАТО, армійське життя стало цікавішим і заможнішим.

  Латиші хваляться тим, що будують маленьку, менше шести тисяч людей, але висококласну армію на професійній основі. Зарплата контрактника у перший рік служби більше тисячі доларів, у генерала - чотири тисячі. Щоправда, щоб довести відповідність посаді і солдат, і генерал змушені щороку бігати крос і віджиматися. Окремо виплачується допомога на оренду або купівлю житла. На амуніції не заощаджують. Комплект одягу і взуття на будь-яку погоду - коштує три тисячі доларів. Озброєні - сучасними німецькими автоматами.

  Саперна справа - пріоритет у розвитку Національних збройних сил Латвії. Адже це спеціалізація країни у рамках Альянсу. Цей робот за мільйон доларів має п`ять відеокамер, три види зброї і може знешкоджувати будь-які вибухові пристрої.

  Інше зобов`язання Латвії перед НАТО - тримати в стані постійної бойової готовності 53 бійці і брати участь у міжнародних операціях Альянсу. За всі роки членства в НАТО у різних гарячих точках побувало 200 латишів. З них троє загинули в Іраці та Афганістані. Це ціна за безпеку країни. У міністерстві оборони Латвії запевняють, що самотужки, навіть якби збільшили кількість армії в кілька разів і витрачали на оборону весь бюджет республіки, не змогли б гарантувати такий рівень захисту, як у рамках НАТО. До того ж, у латишів з`явилася можливість впливати на геополітику.

  Українцям латиші радять йти тим самим шляхом. Хоча дехто з латиських військових припускає, що така велика і заможна держава, як Україна могла б спробувати гарантувати собі безпеку і самостійно. У міністерстві закордонних справ Латвії дипломатично дають зрозуміти - швидше за все цього року українцям не світить ПДЧ. Політична нестабільність і позиція Росії змушують європейських чиновників діяти обережно. Можливо до українського питання повернуться у квітні 2009-го. Міністр закордонних справ Латвії каже - Україна і так має преференції на шляху до НАТО яких не мали прибалтійські республіки.

  Сьогодні членство Латвії у НАТО підтримують більше сімдесяти відсотків населення. І цей показник постійно зростає навіть серед російськомовних громадян країни, які становлять  тут майже третину. Щоб досягти такого результату, латвійські чиновники радять українським колегам найперше зробити армію відкритішою для суспільства та організувати потужну піар-компанію.

  З Латвії, Олександр Аргат, Олексій Тищенко, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (10.8Мб)
  Попередній матеріал
  Ринок злиття і поглинання взяв паузу
  Наступний матеріал
  Ситуація із в`їзним туризмом в Україні (РЕПОРТАЖ)
  Теги:
  Loading...