Масові протести у Білорусі
Масові протести у Білорусі 5 канал

Визнати вибори нелегітимними: як українські парламентарі відреагували на події в Білорусі

Читайте по-русски
Зеленський так і не давав оцінку діям Олександра Лукашенка

Визнати вибори в наших сусідів – нелегітимними закликають парламентарі, які згуртувалися в об'єднання "За демократичну Білорусь". Окрім "Слуг народу" і "ОПЗЖ", сюди ввійшли представники усіх інших фракцій і депутатських груп. Відповідний документ найближчим часом планують зареєструвати в Раді. За якими ж критеріями обранці вважають вибори незаконними і як реагують на події в Білорусі парламентарі, які не ввійшли в об'єднання, дивіться в сюжеті "5 каналу". 

Арешти, переслідування та погрози потенційним кандидатам, а тепер тиск на учасників протестів і навіть смерть. Причин, за якими ці вибори варто визнати нелегітимними – не вистачить і пальців, щоб перерахувати, кажуть у міжфракційному об'єднанні "За демократичну Білорусь", яке в українському парламенті зареєстрували ще півтора місяця тому. Адже те, що вибори в наших сусідів відбудуться з порушеннями, очевидно було ще на їхньому старті.

"Вибори президента Білорусі супроводжувалися численними фальсифікаціями як під час передвиборчої кампанії, так і під час власне виборів. Недопуск опозиційних кандидатів до участі у виборах, арешти, переслідування та погрози потенційним кандидатам та учасникам протестів, застосування сили проти учасників протестів, недопущення міжнародних спостерігачів від ОБСЄ до спостереження за виборами та інші факти варто розцінювати як такі, що суттєво вплинули на результат волевиявлення громадян", – про це заявив народний депутат від фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко.

 Постанову планують зареєструвати у Верховній Раді. А далі винести на голосування.

"Ми будемо пропонувати цю заяву, реєструємо її. Більшість депутатів, яких я знаю, засуджують насильство, нелегітимні вибори", – зазначила народна депутатка України від фракції "Голос" Юлія Клименко.

В об'єднанні мають і рецепт, як допомогти Лукашенку вибратися із ситуації, яка щохвилини лише загострюється. Задля цього пропонують зробити Київ майданчиком для перемов, так само, як Мінськ уже тривалий час є таким місцем для України. У нашу столицю вони запрошують чільника Білорусі і лідерку опозиції Світлану Тихановську, яка, до речі, закликає білорусів не виходити на протести.

У пропрезидентській силі теж відреагували на події. Заступниця голови парламентської фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук написала у Facebook, що "слуги народу" висловлюють підтримку волі білоруського народу на чесні й демократичні вибори, а також просять владу сусідньої країни якнайшвидше надати достовірні та чіткі відповіді на запитання протестувальників.

"Від відкритості, прозорості та стриманості й усіх сторін учасників виборів залежить не лише суспільна злагода в Білорусі, але й збереження та зміцнення її суверенності і подальше визнання результатів виборів світовим співтовариством", – прокоментувала заступниця голови парламентської фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук у Facebook.

На протести незгодних із результатами виборів у Білорусі відреагував президент України Володимир Зеленський. Був обережним. Оцінок діям Олександра Лукашенка не давав. Проте закликав утриматися від вуличного насилля, кому адресував слова – чи силовикам, чи мітингувальникам – не уточнив.

"Ми закликаємо наших сусідів до максимальної толерантності, терпимості та відмови від вуличного насильства. Закликаємо до максимально відкритого, нехай і складного діалогу. Адже лише широкий діалог дасть змогу забезпечити громадянам Республіки Білорусь вихід зі складної кризової ситуації та чесно обговорити подальші кроки і формати громадської взаємодії", – заявив Володимир Зеленський.

Юрій Жупанов, Олександра Ревуцька, "5 канал"

Попередній матеріал
Під посольством Білорусі в Києві на акцію протесту зібралася майже сотня людей (оновлено)
Наступний матеріал
Сергій Лещенко розкрив зв'язок Тимошенко з Медведчуком
Loading...

Вибори в Білорусі: чи зможе Лукашенко змусити людей мовчати? – "Інфовечір"

Протести в Білорусі: силовики побили українського журналіста

Під посольством Білорусі в Києві на акцію протесту зібралася майже сотня людей (оновлено)

"Не нападати на силовиків, але виводити з ладу автозаки": мітингувальники оприлюднили плани на 10 серпня

"Вдома треба сидіти!": під час протестів у Мінську ОМОН побив пару, що не брала участі в мітингу

На протестах у Білорусі затримали майже 3 тисячі мітингувальників – МВС країни