Вручено Нобелівські премії 2010 року [репортаж, відео]

  Нобелівські відзнаки 2010 року - знайшли своїх господарів. Усі, крім премії миру. Китайський дисидент Лю Сяобо не приїхав до Норвегії, бо сидить у в`язниці. Його родичі теж не змогли відвідати церемонію. А отже медаль та грошова нагорода у мільйон євро - поки що залишиться у Нобелівському комітеті.

  Уперше за 75 років Нобелівську премію миру не одержав ніхто. Її присудили китайському дисидентові Лю Сяобо. Але активіст - у в`язниці, а його дружина - під домашнім арештом. Замість лауреата у ратуші Осло -його портрет, порожній стілець та промова, що її Лю Сяобо проголошував у суді. Її зачитала норвезька акторка Лів Ульман.

  Ці слова Лю Сяобо проголосив  торік у грудні, коли його засудили до 11-ти років ув`язнення - за спробу державного перевороту. Лю Сяобо - засуджує комуністичну владу, зокрема, за різанину на площі Тяньаньмень. 4-го липня 89-го року - він особисто намагався зупинити сутички між студентами та армією. Але - невдало. Загинули сотні людей.

  Усього п`ять разів - за всю історію премії миру - її лауреати не приїхали до Осло з політичних причин. До Норвегії не пускали Леха Валенсу та Андрія Сахарова.  Замість них нагороди одержали дружини. Таке, щоби НІХТО не приїхав по відзнаку, дотепер траплялося лише одного разу - у 35-му році. Тоді нацистська Німеччина не відпустила на церемонію Карла фон Осецького - пацифіста і дисидента. Рік потому він помер. Однак, у Пекіні будь-які аналогії з тодішнім Берліном відкидають. Мовляв, - Лю Сяобо державний злочинець і мусить сидіти в тюрмі.

  Обурений Китай бойкотував церемонію в Осло. Не прийшли на нагородження посли ще 18-ти держав - зокрема, Афганістану, Венесуели, Іраку, Куби та Росії. В останню мить погодилася на участь Україна. Замість посла там був тимчасовий повірений.

  Попередній матеріал
  У Києві вже продають штучні ялинки, натуральні - з наступного тижня
  Наступний матеріал
  Біля Іспанії затонуло судно з українцями на облавку - всі врятовані
  Теги: