протести в Грузії
протести в Грузії 5 канал

Від ЄС у бік росії: у Грузії ухвалили закон про іноагентів, який скопіювали в рф – сюжет

Читайте по-русски
Президентка Грузії вже пообіцяла ветувати скандальний закон 

У зворотній бік – від Європейського Союзу – рухається Грузія. Грузинський парламент ухвалив у першому читанні скандальний законопроєкт про іноагентів. Він дублює російський авторитарний закон – стверджує опозиція. Адже лімітує діяльність тих ЗМІ, що частково фінансуються з-за кордону. Обурена і грузинська громадськість – від початку тижня люди виходять на протести – не лише з прапорами Грузії та ЄС, а й з прапорами України. Яка вже котрий рік бореться з російською навалою. Не віддати Сакартвело в руки кремлю – обіцяють протестувальники, а також президентка, яка хоче ветувати скандальний закон. Які шанси? Розбиралася журналістка "5 каналу" Нонна Стефанова.  

"Російські агенти!" – кричить з трибуни парламенту депутатка партії "Лело", прозахідної політсили, що активно працює над вступом Грузії до ЄС. Але європейські перспективи Грузії – під загрозою. Адже керівна партія активно проштовхує законопроєкт "Щодо прозорості іноземного впливу", чи, як його називають скорочено, – "про іноагентів". Документ дуже схожий на російський закон і ставить під загрозу незалежні ЗМІ та неурядові організації.

"Як ви смієте, яке ви маєте моральне право, ви, російські агенти, як ви смієте оголошувати агентами патріотів цієї країни, чесних людей, які багато років захищають народ цієї країни, честь Грузії", – заявила депутатка від партії "Лело" Анна Нацвлішвілі.

Але крик опозиції стає голосом волаючого у пустелі. Точніше, у грузинському парламенті, який затверджує законопроєкт про іноагентів у першому читанні. 83 голоси – за. Провладна партія переконує, що закон не порушить демократію.

"Шукайте зрадників на своєму боці. Ми забезпечимо мир, стабільність, територіальну цілісність і членство цієї країни в ЄС, спираючись на честь і аргументи", – зазначив голова юридичного комітету правлячої партії "Грузинська мрія" Анрі Оханашвілі.

Але в ЄС думають інакше, там неодноразово закликали не ухвалювати скандальні норми. Адже вони суперечать основним європейським нормам і цінностям. А після ухвали законопроєкту в першому читанні в офісі головного дипломата Євросоюзу вже заявили – це дуже тривожний розвиток подій. Остаточна ухвала вкрай негативно вплине на прогрес Грузії на шляху до ЄС. А членство підтримує – більшість громадян – йдеться у заяві. І саме та, активна проєвропейська громадськість – вийшла на протести під грузинський парламент.

"Це справді екзистенційний вибір. Це справді точка неповернення. Я б порівняв цей закон із новою залізною завісою. А дехто порівняв би його з новою стіною між Грузією та ЄС. Я вважаю, що росія готується до поразки в Україні і проводить нові лінії контролю всередині Європи. І цей закон – спосіб утримати Грузію в російській сфері впливу і подалі від Європи", – вважає юрист, учасник протесту Заза Бібілашвілі.

"Цей закон дискредитує грузинські ЗМІ, грузинське громадянське суспільство, які є основними інструментами грузинської демократії. Грузинський уряд і керівна партія "Грузинська мрія" намагаються підірвати грузинську демократію. Як бачите, більшість суспільства проти цього закону. Але владу це не хвилює, вона діє в інтересах російського уряду", – вважає журналістка, учасниця протесту Натія Коберідзе.

Закон про іноагентів уже спричиняв масові протести торік. І зараз люди вже кілька днів поспіль виходять на вулиці Тбілісі, під будівлю парламенту. Тривають арешти і сутички із поліцією. 2023-го, після опору громадянського суспільства і масштабних протестів – законопроєкт відкликали. Але тепер влада доводить, що закон поліпшили. Медійники ж називають єдину зміну – це заміну терміну "іноагент" на більш розлоге визначення "організація, що здійснює діяльність в інтересах іноземної держави". Такими структурами пропонують визнати ті медіа, що на 20 відсотків фінансуються з-за кордону. Їм можуть заборонити отримання інформації від держслужбовців і зробити низку інших обмежень та зобов'язань.

"Дух цього закону спрямований проти організацій громадянського суспільства, проти вільних і незалежних ЗМІ, масмедіа, які критикують. І це лише початок. Я очікую, що після ухвалення цього закону, якщо це станеться, – буде те, що сталося в росії. Спочатку, якщо не помиляюся, це був простий закон про організації громадянського суспільства. Але потім його розширили на фізичних осіб, тоді на медіаорганізації, а згодом і на всіх інших. І ми побачили, що сталося в росії. Немає більше критики в ЗМІ, немає донорів. А люди, які виконували цю роботу, просто залишили росію і втекли на Захід. Тож це те, що станеться в Грузії", – переконує засновник Грузинського центру стратегічного аналізу Георгій Рухадзе.

Ветувати скандальний закон вже пообіцяла президентка Грузії, Саломе Зурабішвілі. Глава держави також наголошує – це точна копія закону, ухваленого в росії у 2012-му році. І він суперечить стратегії і рекомендаціям ЄС. Утім, провладна партія може подолати вето президентки більшістю голосів у парламенті. Тож єдина надія грузинів – на тиск громадянського суспільства. Люди виходять на протести із прапорами Грузії, Євросоюзу та України. І обіцяють не припиняти акцій непокори. 

Нонна Стефанова, "5 канал"

Нагадаємо, раніше парламентські дебати у Грузії щодо закону про іноагентів переросли у бійку – відео.

Читайте також: Новий скандал із Грузією: влада звинуватила Україну у втягуванні в конфлікт з рф – хто привіз вибухівку в країну.

Як повідомляв 5.UA, підсанкційна донька міністра Лаврова прилетіла на весілля до Грузії: президентка країни відреагувала.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
У Криму палав військовий аеродром: уражені пускові установки С-400 та радіолокаційні системи – "Час новин: підсумки"
Наступний матеріал
Стало відомо, коли й де відбудеться прощання з письменником Дмитром Капрановим
Loading...
У Грузії затримали вантаж із вибухівкою, що прямував до рф

У Грузії затримали вантаж із вибухівкою, що прямував до рф

Воювали проти агресії рф: в Україні загинули ще двоє грузинських бійців

Воювали проти агресії рф: в Україні загинули ще двоє грузинських бійців

Прем'єр-міністр Грузії йде у відставку – подробиці

Прем'єр-міністр Грузії йде у відставку – подробиці

У Грузії зчинився скандал через ікону із Сталіним

У Грузії зчинився скандал через ікону із Сталіним

Грузин приїхав до нареченої в Україну і пішов до ЗСУ, де був тяжко поранений – неймовірна історія кохання

Грузин приїхав до нареченої в Україну і пішов до ЗСУ, де був тяжко поранений – неймовірна історія кохання

Парламент Грузії не зміг оголосити імпічмент президентці Зурабішвілі

Парламент Грузії не зміг оголосити імпічмент президентці Зурабішвілі