Українське питання в НАТО відклали на грудень (РЕПОРТАЖ)

  Україна та Грузія неодмінно увійдуть до НАТО. Вперше таке переконання публічно висловив Генсек Альянсу Яап де Хооп Схеффер. Втім, обговорення Плану дій щодо членства обох держав відклали до грудня. Його розглянуть на зустрічі міністрів закордонних справ країн альянсу. Урядовці визначать остаточно: чи змогли Київ та Тбілісі вирішити усі проблеми, які заважають їхньому вступові.
  Відтермінування ПДЧ для України та Грузії офіційний Кремль уже назвав цитата "демонстрацією справжнього єднання Європи". Росія задоволена рішенням НАТО, адже вважає, що вступ сусідок до альянсу - це загроза для Москви. Не отримала свого і Македонія. Її вступ заблокувала Греція. А от Албанія та Хорватія святкують перемогу. Ці країни стали повноправними членами альянсу.

  ***

  Наступного часу-ікс Київ та Тбілісі чекають у грудні. Саме тоді План дій щодо членства в НАТО України та Грузії обговорюватимуть чільники закордонних відомств країн альянсу. На нинішньому ж саміті у приєднанні до ПДЧ обом країнам відмовили. Втім, відмова на цьому етапі є ложкою дьогтю в бочці меду. Питання їхнього членства впирається тільки в терміни. За словами українського президента, всі 26 членів альянсу позитивно ставляться щодо ПДЧ для України. А деякі держави-члени, відзначив Віктор Ющенко, навіть готові прийняти Україну в НАТО без приєднання до Плану дій щодо членства. Історичним проривом вважає заяви альянсу і офіційний Тбілісі. Заспокоїв Україну та Грузію і Генсек Альянсу.

  Яап де Хооп Схеффер, генсек НАТО: "Спільне рішення НАТО щодо України та Грузїі містить дуже рішучі фрази, які свідчать про бажання вийти поза рамки інтенсивного діалогу. Союзники вже проводять інтенсивний діалог з цими країнами. Коли ми поглянемо у текст, то прочитаємо: "Ми згодні, що Україна Грузія стануть членами НАТО". Такого раніше ніхто не говорив, і це вже прогрес".

  Своє небажання приймати наразі до блоку Україну та Грузію не приховували Франція та Німеччнина. Головні мотиви - розбіжності в думках населення щодо вступу України в НАТО та внутрішні проблеми Грузії, пов`язані з невизнаними республіками. Не останнім фактором є і небажання псувати стосунки з Росією. Тим часом повну підтримку на саміті здобула Албанія та Хорватія. Обидві балканські країни вже мають зелене світло на приєднання до НАТО.

  Салі Беріша, прем`єр-міністр Албанії: "Це диво!!! Для мене це справжнє диво! Це диво свободи! Дякую вам велике за цю велику довіру та честь, Дякую, дякую усім вам!"

  Джордж Буш, президент США: "Албанія і Хорватія готові взяти на себе ту відповідальність, яку дає вступ до НАТО. Вони будуть чудовими членами альянсу. Ми шкодуємо, що не змогли досягти згоди, щоб запросити до вступу в альянс Македонію. Ця країна провела низку непростих реформ, і робить вагомий внесок у роботу місій альянсу за кордоном. Питання назви треба вирішити якомога швидше, щоб Македонія могла зрештою вступити до НАТО".

  Вступ Македонії до Блоку ветувала Греція. Афіни вимагають від Скоп`є змінити офіційну назву країни, через те, що в Греції вже є область Македонія. Делегація Македонії, розчарована і ображена рішенням альянсу, залишила Бухарестський саміт у четвер пообіді.

  Нонна Стефанова, Тетяна Олійник, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (7.91Мб)
  Попередній матеріал
  ВІДПРАВТЕ ПОВІДОМЛЕННЯ В ЕФІР "ЧАС:ВАЖЛИВО"
  Наступний матеріал
  У США викрили змову - учні планували вбити вчительку
  Теги:
  Loading...