5.ua

Україна поки не пристала на "газовий компроміс" від ЄС і РФ

  Єврокомісія пропонує Україні погасити борг за газ Росії, не чекаючи рішення Арбітражного суду. Про це сказав профільний комісар Гюнтер Еттінгер під час тристоронньої зустрічі з газового питання у Берліні. Українська сторона відповіла – виплатити можемо, але не як борг, а як аванс за майбутні поставки. Новий раунд переговорів – за тиждень.


  Прогрес у перемовах є, проте для остаточних рішень треба збиратися повторно, заявляють учасники тристоронніх газових переговорів у Берліні – український, європейський та російський міністри енергетики. На фінальній прес-конференції першим виступив Ґюнтер Еттінгер із пропозицією своєрідного компромісу: до кінця року Україна виплачує "Газпрому" понад три мільярди доларів боргу, не чекаючи рішення Стокгольмського арбітражу, Росія ж на умовах передоплати надасть Україні 5 мільярдів кубометрів протягом півроку за ціною 385 доларів за тисячу кубометрів. Російський міністр повідомив: за умов виплати коштів газопостачання в Україну можуть поновити вже у жовтні. Проте голова українського Міненерго відповів – виплата буде не погашенням заборгованості, а передоплатою майбутніх поставок.

  "Єврокомісія запропонувала, як проміжну ціну до врегулювання ситуації в арбітражному суді на осінньо-зимовий період ціну у 385 доларів за тисячу метрів кубічних. Але ця ціна, як пропонувала ЄК, повинна бути комерційна ціна, незалежна від рішень російського уряду. Це спеціальний додаток може бути до договору або окремий договір, де фіксується ціна", – каже Юрій Продан.

  Тим часом, у четвер Угорщина на невизначений термін припинила постачання газу до України. За словами оператора угорської газотранспортної системи це сталося через великий попит на внутрішньому ринку. За даними ж "Нафтогазу" – угорці зупинили реверс після переговорів із російським "Газпромом". Російська сторона попередила, що європейські споживачі матимуть проблеми з поставками газу, якщо допомагатимуть Україні.

  На скасування реверсу уже відреагувала Єврокомісія. У Брюсселі вважають – країни ЄС мають право перепродувати російський газ.

  Окрім Угорщини, реверсні постачання блакитного палива до України здійснюють іще дві країни ЄС – Польща та Словаччина. До реверсу російського газу Україна вдалася, коли "Газпром" повністю припинив трансфер. Іще навесні Москва виставила надвисоку ціну за постачання газу для України. Київ назвав таку вартість необґрунтованою і відмовився платити. Сторони подали обопільні позови до Міжнародного Стокгольмського арбітражу.

  Нонна Стефанова, Мирослава Пеца, "5 канал".

  Попередній матеріал
  Реальна зарплата в Україні зменшилася майже на 13% - Держстат
  Наступний матеріал
  Нацгвардійці опановують модернізовані танки, які мали йти на ескпорт
  Теги:
  Loading...