Без ризиків для України. Велика Британія стоїть за день до парламентських виборів. Вони, як і в сусідній Франції, будуть достроковими. Провладна Консервативна партія не має жодного шансу на успіх. Опитування прогнозують поразку, якої не було з моменту заснування партії. Програють лейбористам понад 400 місць. Конкуренти можуть сформувати абсолютну більшість. Що це значить для України та чи чекати сюрпризів – більше у сюжеті журналіста "5 каналу" Антона Кучеренка.
Харизматичний лідер, свіжі ідеї та відродження – з таким настроєм зустріли прихід Ріші Сунака на прем'єрське крісло у Великій Британії. Понад півтора року тому він посів найвищу політичну посаду у королівстві. Але вже зараз його політсила лежить у руїнах. Консерватори претендують лише на 60 мандатів у новому парламенті, прогнозують результати соцопитування. Це найгірший результат із моменту заснування партії у XIX столітті. Щоб урятувати хоч щось, прем'єр пішов на відчайдушний крок.
"Я мав розмову з Його Величністю і попросив його розпустити парламент. Король задовольнив це прохання, загальні вибори призначені на 4 липня", – зазначив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.
Підтримка консерваторів уже давно перебуває у піке. Далися взнаки скандали часів пандемії та економічна політика. Не ліпша ситуація і всередині. Партія розкололася між ультраправим та помірним крилами. Криза очевидна настільки, що її привселюдно визнає прем'єр.
"Останні кілька років були нелегкими для всіх. Але на дільницях ви повинні пам'ятати, що це не довибори. Це вибір того, хто керуватиме нашою країною роками. І я б закликав вас не брати участь бездумно. Безконтрольний уряд лейбористів, який нікому притягнути до відповідальності, нікому протистояти йому в парламенті – це все матиме вплив на ваші життя. Якщо ви дасте лейбористам карт-бланш, назад вороття не буде", – додав Сунак.
На минулих виборах консерватори взяли 345 місць. Зараз претендують бодай на 60. Падіння тотальне. Але ж куди втекли всі голоси? І відповідь – до вічних опонентів з Лейбористської партії. Політсила значно наростила підтримку. Розраховують у новому скликанні на понад 480 мандатів. Цього вистачить для абсолютної одноосібної більшості.
"Лейбористи настільки самовпевнені, що ледве приховують свій порядок денний. Вони хочуть підвищити податки на пенсії, на майно, хочуть переслідувати приватних підприємців, нападають на приватну освіту і приватну медицину. Із усіма безглуздими додатковими тягарями, які ляжуть на плечі платників податків. Увесь цей час бідолашний Стармер так боїться не підкоритися лівим догмам, що неохоче пояснює різницю між чоловіком і жінкою. Він просто сидить, відкриваючи і закриваючи рот, як приголомшена кефаль", – заявив прем'єр-міністр Британії (2019–2022) Борис Джонсон.
Хто ж ця риба-кефаль, як висловився Борис Джонсон. Лейбористську партію очолює Кір Стармер. Йому – 61 рік, але у великій політиці він нещодавно. Сам виходець із робітничої сім'ї. Мав багату юридичну кар'єру. Минуле у статусі адвоката свого часу зажбурило його аж на Кариби. Але у 2020 він очолив Лейбористську партію Британії. Замінив у кріслі Джеремі Корбіна, критика НАТО та високих витрат на оборону.
"Це велика честь та право бути обраним лідером Лейбористської партії. Цей момент не схожий на жоден інший у моєму житті", – поділився лідер лейбористської партії Кір Стармер.
Стармер прийняв Лейбористів у кризовому стані. Партія лише рік як програла парламентські вибори. Її сколихували болючі скандали. Депутатів звинувачували в антисемітизмі. До того ж, саме в той час розгорілася пандемія. Але Стармер зміг втриматися у кріслі та змінити імідж партії.
"Ми повинні показати у четвер, що у Британії, по всій Європі та в усьому світі, тільки прогресивні сили мають відповіді на виклики, які стоять перед нами в цій країні та на континенті. Попри це, ми повинні розуміти, чому саме у Сполученому Королівстві після 14 років хаосу і невдач люди розчаровані в політиці. Ми маємо повернути політику на службу народу", – наголосив Стармер.
Кір Стармер від початку великої війни підтримує Україну. Закликає до посилення санкцій проти росії. Певен, що місце путіну та його посіпакам на лаві підсудних у Гаазі. У 2023 році навіть приїздив до Києва та зустрічався з Володимиром Зеленським.
Головні партії Британії підтримують Україну. Однак дрібка дьогтю причаїлася навіть на Туманному Альбіоні. І її ім'я – Найджел Фарадж. Це глава британської "Партії реформ".
Фарадж – євроскептик та правий популіст. Подекуди у нього проскакують неоднозначні слова про путіна та гітлера. Він говорить про необхідність мирних перемов між Києвом та москвою, а в перемогу ЗСУ не вірить.
"У 2014 році я виступав у Європейському парламенті й сказав, що "В Україні буде війна". Чому я так сказав? Для мене було очевидно, що розширення НАТО і Європейського Союзу на схід дає цій путіну привід повідомити своєму народу, що вони знову прийдуть до нас і підуть на війну", – казав Фарадж.
Не так давно "Партія реформ" вийшла на друге місце у соцопитуваннях. Втім на поступ у парламенті не розраховує. Прогнози дають їм лише сім місць із 650. Виборча система Великої Британії гарантує широке представництво лише великим партіям.
Антон Кучеренко, "5 канал".
Як раніше повідомляв 5.ua, прем'єр-міністр Великої Британії розпустив парламент і оголосив дострокові вибори.
Дивіться також відео:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.