У Великій Британії допитують екс-міністра зовнішніх справ Лівії

  Британська прокуратура допитає одного з найближчих союзників Муаммара Каддафі - Мусу Кусу, який полишив посаду міністра закордонних справ Лівії і добровільно прилетів до Лондона. У Великій Британії політика підозрюють у причетності до теракту в Локербі.
  У 1988-му над цим шотландським містом вибухнув літак, загинули 270 людей. Жертвами теракту стали громадяни двох десятків держав, здебільшого - Сполучених Штатів.

  Катастрофа у Локербі - одна із найгучніших і найбільш заплутаних справ в історії британського судочинства. Слідство тривало три роки, прокуратура провела 15 тисяч допитів. У 1991-му році обвинуватили двох громадян Лівії. Судові засідання у справі розпочалися лише за 10 років. Наприкінці 2001-го одного з обвинувачених виправдали, другого - визнали винним. Офіцер лівійської розвідки Абдельбасет аль-Меграхі мав би сидіти за ґратами довіку, однак вийшов на волю 2009-го року. Лікарі стверджували, що в`язень помирає. Однак аль-Меграхі - досі живий, мешкає у Триполі. На батьківщині він - герой, і навіть у Великій Британії не всі переконані у його провині.

  Джим Свайр, батько жертви теракту: "Я не знаю напевне, чи організували катастрофу саме лівійці... Я переглянув усі свідчення проти Меграхі, та вважаю, що він - не винен. Однак, знімати підозри з Лівії, на мою думку, зарано". 

  Справжні обставини трагедії - сподіваються родичі жертв - має розкрити утікач Муса Куса. Упродовж 30-ти років він був одним із найближчих поплічників Каддафі, під час катастрофи - керував лівійською розвідкою, останній рік - очолював зовнішньо-політичне відомство.

  Вільям Гейґ, міністр закордонних справ Великої Британії: "Муса Куса - одна з найважливіших фігур режиму Каддафі, в останні тижні саме він підтримував зв`язок із зовнішнім світом... Ми не обіцяли йому імунітету - ані британського, ані міжнародного. Він добровільно розмовляє із представниками британської влади..."

  Свідчення Муси Куси тримають у таємниці. Британська влада навіть не повідомляє, чи той розповідає про Локербі, чи про теперішній стан справ у Лівії. Водночас, факт його відставки вважають "початком кінця" режиму Каддафі.

  Вільям Гейґ, міністр закордонних справ Великої Британії: "Закликаю усе оточення Каддафі наслідувати цей приклад - заради кращого майбутнього Лівії".

  Утеча Муси заскочила офіційне Триполі зненацька. Спочатку в уряді навіть не  визнавали його відставки, стверджували, що політик поїхав лікуватися до Тунісу і про подальші кроки не повідомляв.

  Муса Ібрагім, речник лівійського уряду: "У цій війні ми покладаємося не на окремих людей або чиновників, які б високі посади вони не мали, а на мільйони лівійців. На нашому боці - цілий народ! Тож, якщо хтось втомився чи захворів, то може трохи відпочити, таке трапляється..."

  Майже доба знадобилася Триполі, щоби визнати - міністр закордонних справ таки зрікся посади. В опозиційній столиці - Бенґазі - цю новину зустріли радісно. Повстанці вітають утечу Муси Куси, як "початок кінця" режиму Муаммара Каддафі.

  Ксенія Новікова, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Наступне засідання суду над "тризубівцями" відбудеться за 2 тижні
  Наступний матеріал
  МЗС: українці під час повені у Таїланді не постраждали
  Теги: