У світі згадували жертв геноциду вірмен

  Жертв геноциду вірменів згадують в усьому світі. На межі XIX і XX століть тисячі етнічних вірменів загинули через гоніння в Османській імперії. У 1915 році їх загинуло близько півтора мільйона. Туреччина визнає, що християн утискали і вбивали у мусульманській імперії. Але Анкара рішуче відкидає закиди у винищенні людей за релігійними та етнічними ознаками. У XX столітті офіційні взаємини турків та вірмен були украй напружені. Лише напередодні дві держави домовилися розвивати відносини.

  Понад 90 років минуло із часу завершення війни в Османській імперії, але точно підрахувати загиблих турки та вірмени не можуть і досі. За даними Анкари, полягли - близько 500.000 вірменів, що воювали на боці російської армії, і стільки ж їхніх противників-турків. Єреван вважає інакше. За його підрахунками - турецькі війська цілеспрямовано винищили півтора мільйона етнічних вірменів. Ці убивства тут називають геноцидом.

  Гайк Макраян, вірменин, громадянин США: "Мої предки переїхали із Карабаху до Туреччини 1606-го року. Під час масових убивств турки знищили майже усю нашу родину. Загинув мій дядько - йому було тільки 14 років".

  Масову загибель вірменів у Єревані вшановують на державному рівні. На пагорбі Цицерна-каберд зібралася більш як тисяча людей. З-поміж них - президент Серж Саргсян із дружиною. Заупокійний молебень відслужив голова вірменської православної церкви - Гарегін Другий. Уперше у пам"ятний день не лунали образи та звинувачення на адресу турецького народу. Напередодні країни домовилися відкрити наземні переходи через кордон.

  Гайк Демоян, директор музею геноциду у Єревані: "Розмови про встановлення двосторонніх відносин мають важливе символічне значення, адже відкриті кордони - це відкриті серця і голови. Ми маємо дивитися на нашу історію без жодних упереджень".

  Попри урочисті звернення влади, чимало вірменів не готові миритися із сусідами, і свою позицію демонструють відкрито.  Під час пам`ятної ходи кілька обурених молодиків підпалили величезний турецький прапор. Критично ставляться до мирних ініціатив і більш помірковані громадяни. 

  Армен Гаріб`ян, студент: "Я вітаю той факт, що наші країни зближаються. Але не сприймаю, що наші лідери змогли забути про геноцид і те, що турки зробили із нашими прадідами. Я не можу зрозуміти, як вони підписали цю угоду і не памятають геноцид".

  Вірменію та Туреччину розділяє спільне минуле та кордон завдовжки 330 кілометрів. Диплломатичні віждносини між країнами не встановлені досі. Єреван із усіх сил домагається  міжнародного визнання геноциду, а Туреччина - активного бореться проти цього. Наразі, геноцид вірменського народу визнали два десятки держав, з-поміж яких Франція, Канада та Греція, а також - Європарламент.

  Ксенія Новікова, 5 канал

  Попередній матеріал
  Суд дозволив використання "Візиру" на автошляхах
  Наступний матеріал
  Газовий саміт розпочався у Софії. Без Путіна
  Теги:
  Loading...