У Судані розпочався історичний для країни референдум

  Явка виборців на історичному голосуванні у Судані перевищила шістдесят відсотків. Це - головна умова для визнання референдуму таким, що відбувся. Мешканці Південного Судану мають визначитися - чи хочуть відділитися від Півночі в окрему державу. Більшість політологів не мають сумніву, що так і станеться. І найбільша країна в Африці розділиться на дві. Референдум розпочався у неділю, 9-го січня і триватиме тиждень.

  115-річна Ребекка Каді - найстаріша мешканка Південного Судану. На виборчу дільницю її привезла онука. Жінка збиралася проголосувати іще у перший день тижневого референдуму, але згодом передумала і вирішила зачекати, поки спаде ажіотаж. На дільниці жінку зустрічають - із почестями, не лише працівники, але й численні виборці. Ребекка - живий свідок непростої історії Судану, пам`ятає іще часи, коли це була британська колонія. Каже - навіть під британським пануванням жилося краще, аніж поряд із північними сусідами арабами.

  Ребекка Каді, найстаріша мешканка Південного Судану (115 років): "Ми голосуємо "ЗА" на цьому референдумі, і це - наша мета, нічого іншого нам не потрібно, окрім як відділитися від півночі. Нехай наш лідер, Салва Кіір очолить народ. Так хоче Господь, ми не можемо залишатися із арабами. Тож давайте молитися за це".

  Лише 15-ть відсотків населення Південного Судану - письменні. Тому у бюлетенях - не запитання, а малюнок. Одна рука - означає відділення від Північного Судану. Потиск двох рук - подальшу єдність. Але більшість виборців - таки обере незалежність - не мають сумніву політичні експерти. Хоч Південний Судан віддавна має автономію, на Півночі розташована столиця усього Судану, там же - і державні органи влади. Населення християнського півдня обурене спробами нав`язати їм мусульманські закони, що панують на півночі. Крім того, Південний Судан - багатий на нафту, ресурсами якої за безцінь користується Північна частина. Як ділити ці регіони - питання, що найгостріше постане, якщо держава розпадеться на дві. Але спочатку - треба дочекатися завершення референдуму.

  Кеті Джорджетті, спостерігач від ЄС: "Ми просто спостерігаємо, як посувається черга виборців, чи дотримано усіх процедур, чи немає порушень, про які ми мусимо доповісти. Ось - головна наша робота". 

  Президент Судану Омар Аль Башир уже пообіцяв визнати результати референдуму, якщо Південь надумає відділитися. Крім того, наголосив, що Північ - візьме на себе усі фінансові борги Півдня. 

  Нонна Стефанова, "5 канал". 

  Попередній матеріал
  Wikipedia готується відзначати 10-річчя
  Наступний матеріал
  Марія Матіос заявляє про політичне переслідування силовиками
  Теги: