У Франції каратимуть за невизнання геноциду вірмен 1915 року

  Рік ув`язнення та 45 тисяч євро штрафу. Так можуть карати у Франції за невизнання вірменского геноциду 1915-го року. Парламент проголосував за ухвалення законопроекту. Тепер його розглядатиме сенат. Законопроект загострив відносини між Францією та Туреччиною, яка не визнає геноциду. Офіційна Анкара навіть пригрозила припинити дипломатичні стосунки із Францією.

  Французькі турки влаштували протест під парламентом, а до його стін завітала офіційна делегація з Анкари, яка намагалася зупинити ухвалення закону. У документі йдеться про масові вбивства вірмен в Османській імперії. За підрахунками вірменських істориків, з 1915 по 1923 рік загинули півтора мільйона людей. Ще у травні 1915-го Англія, Франція та Росія визнали їхнє вбивство геноцидом. Це був перший офіційно визнаний злочин проти людства. Натомість, Туреччина вважає загиблих жертвами Першої світової війни. Запевняє: вони помирали з тих самих причин, що й представники інших народів - через хвороби, голод та бойові дії.

  Фатіх Екічі, протестувальник: "Нас просять офіційно визнати, що наші діди були вбивцями, але ж це неправда!"

  Іса Капаноглу, громадянка Туреччини: "Це безглуздо - забороняти людям висловлювати свою думку в демократичному суспільстві. Такі речі траплялися в усіх країнах. Звичайно, ставалися прикрі помилки. Утім, європейці вміють використовувати це. Наприклад, про геноцид вірмен говорять набагато більше, ніж про винищення євреїв у Німеччині. На мою думку, це подвійні стандарти".

  Криміналізація заперечення геноциду викликала суперечки і в самому парламенті. Противники ухвалення заявляють, що закон обмежить свободу слова в країні. Автори законопроекту - не згодні.

  Валері Бойєр, автор законопроекту: "Цей законопроект не спрямований проти якоїсь країни. Він базується на європейському законодавстві, що передбачає покарання для тих людей, які відкидають факт геноциду. Я здивована тим, що Туреччина, яка готується вступити до Євросоюзу, заохочує своїх громадян влаштовувати акції протесту проти закону, який відповідає європейським правовим нормам".

  Ерве де Шаретт, парламентар: "Це анти-демократичний акт. Не можна ув`язнювати людину за те, що вона висловлює свої думки. Цей законопроект також є популістським - він спрямований на те, щоб отримати прихильність певної групи громадян напередодні президентських та парламентських виборів. Окрім цього, законопроект суперечить економічним та політичним інтересам Франції".

  Туреччина на знак протесту вже відкликала із Франції свого посла. Окрім того, Анкара погрожує бойкотом французьких товарів і компаній. У країні заявляють - факт геноциду вони не визнають, а цей закон унеможливить об’єктивне дослідження історичних подій. Натомість, привітала Францію з ухваленням рішення Вірменія. МЗС країни заявило, що Франція ще раз підтвердила своє звання - колиски прав людини.

  Хайк Демоян, директор музею Вірменського геноциду: "Розмови про те, що законопроект - суперечить свободі слова, не зовсім правильні. Заперечення геноциду, особливо на державному рівні - має бути покаране. Що стосується Туреччини - у цій країні й досі є національна  дискримінація".

  Представники турецької діаспори вважають, що Ніколя Саркозі ініціював обговорення законопроекту, щоби заручитися підтримкою вірменської діаспори. У Франції мешкають півмільйона вірмен. Щоправда, турків у країні мешкає навіть трохи більше. Факт знищення вірмен натепер визнали 18 країн. Париж наполягає на тому, щоби визнання геноциду вірмен стало умовою вступу Туреччини до Євросоюзу.

  Марина Кафтан, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Норвезька медкомісія визнала Брейвіка неосудним
  Наступний матеріал
  Пилипишин попросив перенести судове засідання через погане самопочуття
  Теги: