Сирія без Башара Асада, без конкретного плану, але з великими сподіваннями. Майбутнє близькосхідної держави – ласа тема для провідних політичних аналітиків світу. Хто триматиме владу в країні після революції? Чи зможуть повстанці домовитися між собою? Які зовнішні сили втримаються, а хто буде змушений ганебно втікати – наш Антон Кучеренко розбирався.
Після 50 років несправедливості, злочинів, тиранії та примусових виселень, а також після тривалої боротьби з усіма силами окупантів оперативний відділ військового керівництва оголосив про кінець цієї темної епохи і початок нової ери для Сирії.
Сирійська пропаганда, яка лише нещодавно славила режим Башара Асада, вже зараз звинувачує його у всіх гріхах. Колишні підлабузники вмить перефарбувалися в затятих критиків, армія капітулювала, уряд та спецслужби відхрестилися. Режим, що тримався пів століття, розсипався за тиждень.
"50 років несправедливості, образ, бідності, перебоїв із водою та електрикою... Мені нічого більше додати. Слава Богу, через 50 років ми змогли усунути династію Асадів. Із Божою допомогою Сирія рухається до демократії", – зазначив житель Дамаска Хасан аль-Газзаві.
У Дамаску містяни нарешті вільно вдихають повітря. Епоха диктатури добігла кінця. Перед очима – великі надії та сподівання на краще.
"Сьогодні ми нікому не даруємо нашу радість. Ми чекали цього дня 50 років. Всі люди були змушені мовчати і не могли висловитися через цю тиранію. Ми дякуємо і просимо Бога винагородити кожного, хто доклався до цього дня, до дня визволення. Ми жили у великій в'язниці, великій тюрмі, якою була Сирія", – наголосив житель Дамаска Махмуд Хайджар.
Сирійська опозиція скинула Асада, але поки не прийшла до влади. Суспільство переживає ейфорію, але вже скоро повстанців змусять відповідати за обіцянки. Північні угруповання зареклися створювати ісламський режим. Пообіцяли закласти основу для інклюзивної, цілком нової Сирії.
"Уперше з'явилася можливість того, що те, що може статися далі, може бути кращим, ніж те, що є сьогодні. Але водночас є і ризик, що може стати гірше. Однак перед сирійцями вперше – цілий каскад можливостей. Коли Асад ще був при владі, єдине, на що ви могли сподіватися, це те, що Асад потім передасть владу своєму синові", – зауважив політичний експерт Хайд.
Як такої єдиної опозиції в Сирії не існує. Угруповання цілком автономні та мають чимало взаємних суперечностей. На півночі протурецькі бойовики навіть зараз ведуть бої проти курдських формувань.
"Дві речі справді мають вирішальне значення для питання про те, наскільки мирно чи насильницьки розгортатимуться події в Сирії найближчими днями: одна з них – чи зможе спрацювати політичний перехідний процес, про який зараз оголошено, тобто переговори повстанців із силами старого режиму Асада. Чи може це бути успішним? Чи може бути успішним те, що сирійські державні інституції не атакують або захоплять повстанці?" – наголосив експерт із питань Сирії в інституті Близькосхідних досліджень Gіga Андре Бенк.
Єдиний, кому доля інституцій Сирії вже нецікава – це Башар Асад. Скинутий диктатор напередодні полишив межі країни та приповз із проханням політичного притулку до путіна. Де він ховається, чому не виходить на зв'язок та як його прийняли у кремлі – все вкрито мороком. Башар Асад чимдуж утікав від революції, але навіть на росії її вогник його дістав.
"Ми зняли символ Сирії – сирійський прапор і підняли новий прапор. Це наш старий прапор, а зняли прапор, який більше не має нічого спільного з країною. Це сумно, але неминуче, на жаль. Тому що ми хочемо раз і назавжди забути все, що пов'язано зі старим режимом", – зауважив сирієць, що проживає у москві Ахмад Аль-Гафра.
Поки Асад тікав із Сирії, Ізраїль шукав шляхи у зворотному напрямку. ЦАХАЛ вперше за понад 50 років увів війська за межі буферної зони у Голанських висотах, подекуди заглибившись на кілька десятків кілометрів. Ізраїльська авіація обстрілює стратегічні цілі на території Сирії. Під ударом – склади з хімічною зброєю, паливом та боєприпасами – усім, що може потрапити у гарячі руки.
"Той, хто зараз керує і контролює Дамаск, Голані та інші – це люди з екстремістською ідеологією радикального ісламу. Тому наші очікування від нового утворення реалістичні, і ми стежитимемо за їхніми кроками та вчинками. Ті кроки, які ми робили, служать винятково безпеці Ізраїлю та його громадянам. Саме тому ми атакували стратегічні системи озброєнь, такі як, наприклад, залишки хімічної зброї або ракети дальнього радіусу дії, щоб вони не потрапили до рук екстремістів", – сказав міністр закордонних справ Ізраїлю Гідеон Саар.
Ізраїль переконує, що інтервенція тимчасова. Тель-Авів твердить, що виконає поставлені завдання та відкличе війська.
Антон Кучеренко, "5 канал"
Як повідомляв 5.ua, крах режиму Асада: рф попросила Туреччину про допомогу. Наголошується, шо москва шукає спосіб та сприяння Анкари у безпечному виведенні частини своїх військ.
Читайте також: Сирія зараз – Асад загинув? Кремль втратив вплив на Сході – військовий експерт про підсумки тижня.
Дивіться також:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.