5.ua

Стартував Нобелівський тиждень [відео]

  Ґоран Хансон, секретар Нобелівського комітету з фізіології та медицини: «Нобелівська асамблея Королівського інституту вирішила надати Нобелівську премію з фізіології і медицини Джеймсу Ротману, Ренді Шекамну і Томасу Зюдофу – за відкриття механізмів, що регулюють міжклітинну взаємодію».

  Що воно таке – міжклітинна взаємодія – і в чому саме заслуга лауреатів – представники Нобелівського комітету пояснювали набагато довше, ніж оголошували імена.

  Ян-Інге Хентер, член Нобелівського комітету: «Всередині кожної клітини є багато молекул... Звідки візикл знає, як доправляти речовини з однієї молекули до іншої, коли її залишати клітину?»

  Дуже спрощено процес транспортування зображений на слайді. Ми бачимо, як візикл – такий собі вантажний мішечок – наближається до мембрани. Всередині нього – рівномірно розподілені речовини, яких потребує клітина. Один з лауреатів – Ренді Шекман – виявив: деякі генетичні збої сіють усередині візикла безлад. Відтак нічого такий кур’єр і не доправить. Якщо ж усе гаразд – візикл підпливає до клітини і шукає місце стиковки. Спеціальні протеїни, позначені оранжевим – шукають собі пару.

  Науковець: «Застібаються, наче блискавка».

  Цей процес досліджував у 80-х другий лауреат – Джеймс Ротман. А третій – Томас Зюдоф – вже у 90-х з’ясовував, що ж відбувається далі.

  Науковець: «Як сигнали наказують візиклам у потрібний момент відпускати вантаж».

  Фіолетовим на малюнку позначено часовий механізм. Саме він – реагуючи на іони кальцію – запускає стиковку візикла й клітини у чітко визначену мить.

  Джулін Зьєрат, голова Нобелівського комітету: «Їх відкриття дали нам краще розуміння транспортної системи у клітинах...»

  Про практичну користь цих відкриттів на церемонії у Стокгольмі також говорили чимало. 

  Науковець: «Це дуже важливо для виявлення багатьох захворювань – нервової системи, діабету, імунної регуляції. Наприклад, правець. Його бактерія руйнує везикулярну систему і саме тому спричиняє смертельну хворобу... Ми знаємо, що й імунній системі людини також потрібні візикли для підтримання балансу. Інакше – ми би всі померли...»

  Автори досліджень, що рятують життя, окрім всесвітнього визнання одержать ще й грошові нагороди – розміром близько мільйона євро. Нобелівські премії вручатимуть у грудні. А цього тижня оголошуватимуть решту лауреатів – з фізики, хімії, літератури, економіки та миру.

  Попередній матеріал
  У чернівецькому дитсадку з весни немає тепла і гарячої води [відео]
  Наступний матеріал
  Кужель: Згідно діючого указу Януковича є всі підстави для помилування Тимошенко [відео]
  Теги:
  Loading...