Криза на кордоні
Криза на кордоні 5 канал

Шпигував на користь режиму Лукашенка: що відомо про польського солдата, який втік до Білорусі

Читайте по-русски
Ситуація з напливом мігрантів на польсько-білоруському кордоні залишається напруженою вже котрий тиждень

Градус інформаційної війни Білорусі проти Польщі сягнув нової позначки. Польські ЗМІ нині більше обговорюють історію солдата-дезертира, ніж міграційну кризу на кордоні.

Ситуація з напливом мігрантів на польсько-білоруському кордоні залишається напруженою вже котрий тиждень. Але тепер до проблем із мігрантами додалися й проблеми з дезінформацією.

Нещодавно білоруські ЗМІ масово почали обговорювати ситуацію з буцімто втечею польського солдата Еміля Чечка. Він перейшов кордон і попросив політичного притулку у Білорусі. Чечко начебто вирішив не коритися злочинним наказам військового керівництва, яке змушувало поляка вбивати мігрантів.

Попри розуміння ролі інформаційних фейків у сучасному світі – польські медіа масово почали передруковувати новину про солдата-дезертира. А високопосадовці Польщі відреагували лише згодом. І не на рівні верхівки влади, а заявою генерала збройних сил Томаша Пьотровського.

Він назвав заяви солдата ганебними, а також повідомив, що Еміль Чечко мав проблеми з законом. І подав на звільнення за тиждень до втечі. Експерти ж говорять – польська влада просто не була готова до такого прояву гібридної війни з боку Білорусі.

"Це була чітко запланована операція, питання тільки, на якому етапі вона була готова? На жаль, вона матиме наслідки в контексті зовнішніх відносин Польщі, тому що ця інформація, відповідно, підігрівається в соціальних мережах. До такого польське суспільство, відверто кажучи, не було готове. Такі психологічні атаки ми трактували тільки теоретично і не готові були до практики", – сказав співробітник факультету політології та журналістики Познанського університету Яцек Раубо.

Ані президент Польщі, ані прем’єр-міністр втечу польського солдата не прокоментували. Натомість, військова прокуратура Білостоку звинуватила Еміля Чечка за статтею "Дезертирство". Йому загрожує до 10 років ув'язнення.

"Не забуваймо, що такі дезертирства вже були в історії. Їх використали недемократичні країни в усьому світі. Навіть так абсурдно, до прикладу, як втеча американських військових до північної Кореї, які ставали там не тільки зірками пропаганди, а й художніх фільмів, де вони грали американських персонажів. Цікаво, чи залишиться пан Еміль Чечко у Білорусі і чи прописана для нього роль на наступні місяці і роки для дискредитації Польщі, суспільства, командирів та солдатів?", – каже Яцек Раубо.

Аби дізнатися, хто ж такий Еміль Чечко, польська газета Fakt опублікувала великий текст про нього.

Співробітники видання відвідали місто Бартошице на півночі Польщі, де виріс та жив солдат. Його сусіди розповіли журналістам, що чоловік не раз бив свою матір та погрожував їй.

Через цей інцидент сусідам Чечка довелося викликати поліцію, а щодо солдата розпочали кримінальну справу. На думку польської сторони, Еміль Чечко міг не лише мати психічні розлади, а й шпигувати на користь режиму Лукашенка. Тож жодному його свідченню не можна довіряти. Фахівці з тероризму також відзначають велику кількість невідповідностей у заявах дезертира.

"Наприклад, він розповідає про розстріл волонтерів. Зазначу, що волонтери рухаються та працюють у групах. І жодна з цих груп ще не повідомила, що хтось із волонтерів зник або з ними щось трапилося. Або що в них стріляли прикордонники", – каже працівник центру досліджень тероризму "COLLEGIUM CIVITAS" Андрій Мрочек.

Товариші по службі охарактеризували Еміля Чечка як "проблемного", а видання Gazeta Wyborcza повідомила, що солдат був нарко- та алкозалежний.

Сам дезертир в інтерв’ю білоруським ЗМІ визнав свій алкоголізм. Але звинуватив військове керівництво – буцімто його, як і інших солдатів, примушували напиватися до безтями, щоби потім розстрілювати мігрантів. Ці заяви у Польщі знову назвали черговим пропагандистським фейком.

Із Варшави, Валерія Кірічєва, Ігор Антонюк, "5 канал"

 

Попередній матеріал
ДТП зі "слугами", скумбрія по 8 гривень, день народження в "Синьогорі": політичні "зашквари" 2021 року
Наступний матеріал
"Це було видовищно!": у Нью-Йорку провели репетицію Нового року
Loading...
У Польщі допускають закриття кордону з Білоруссю

У Польщі допускають закриття кордону з Білоруссю

Польські прикордонники зафіксували декілька спроб прорив мігрантів зі сторони Білорусі – відео

Польські прикордонники зафіксували декілька спроб прорив мігрантів зі сторони Білорусі – відео

Мігранти з Білорусі кілька разів намагалися прорватися до Польщі

Мігранти з Білорусі кілька разів намагалися прорватися до Польщі

Мігранти поряд – чи готова Україна до можливої навали біженців з Білорусі

Мігранти поряд – чи готова Україна до можливої навали біженців з Білорусі

Сутички на білорусько-польському кордоні: тяжко поранено поліцейського

Сутички на білорусько-польському кордоні: тяжко поранено поліцейського

Нова спроба прориву: мігранти з камінням штурмують кордон Польщі у ПП "Брузги – Кузниця" – відео

Нова спроба прориву: мігранти з камінням штурмують кордон Польщі у ПП "Брузги – Кузниця" – відео