5.ua

Російський газовий шантаж не спрацював - Захід не змінив позицій щодо України

  Стримувати Росію і підтримувати Україну – таку політику нині провадять країни Заходу з наближенням чотиристоронніх переговорів. Наступного тижня Україна, Росія, ЄС та США почнуть перемови. А вже зараз МВФ дає Києву кредит, а ЄС пропонує газову підтримку, Москві ж погрожують новими санкціями та ізоляцією. З усіх європейських країн нині лише Німеччина закликає вирішувати проблему, не шкодячи Росії.

  Газові погрози Росії, її територіальні претензії, економічні проблеми України – усім цим нині переймаються і в Європі, і в Штатах. З тим, що ситуація критична і потребує рішучих дій – погоджуються всі. А от за що братися насамперед – згоди не дійдуть. Зараз у Вашингтоні збирається "Велика двадцятка" – країни розвинуті і ті, що розвиваються. Серед останніх – і Росія. Перед зустріччю міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле заявив – вирішувати конфлікт мають намір з огляду на Росію і так, "щоби це не було надто складно для неї". Заганяти в глухий кут Москву не хочуть зокрема й через газ. Третину блакитного пального Європа поки що купує саме в Росії. Напередодні Володимир Путін пригрозив: якщо Україна не платитиме – можуть постраждати поставки і до Європи. Розіслав листа 18-тьом лідерам європейських країн, що споживають російське пальне. Відповіді, однак, дочекався лише від Сполучених Штатів.

  Путін уже навіть встиг обуритися: "Это несколько странно. Странно, во-первых, потому, что нехорошо читать чужие письма. Я не им писал. Я писал потребителям нашего газа в Европе. Мы уже все привыкли, что американцы всех подслушивают, но подглядывать – совсем некрасиво".

  Реакція американців хоч і обурила Путіна, але, схоже, дала результат. Сьогодні російський президент уже запевняє – поставок газу до Європи переривати не має наміру. Хоча й наполягає – Україна таки має сплатити понад два мільярди доларів боргу.

  Речниця Єврокомісії Сабін Бергер запевнила – російські газові поставки до Євросоюзу нині стабільні, однак закликала Москву та Київ виконувати свої зобов’язання щодо поставок газу з Росії до Європи.

  У відповідь на шантаж ЄС не лише заявив, що має альтернативні джерела газу і досить запасів, а й зголосився допомогти Україні. Словаччина та Угорщина пришвидшили налагодження реверсних поставок. А єврокомісар Гюнтер Отінгер зазначив – Євросоюз може допомогти і зі сплатою боргу перед "Газпромом". Окрім енергетичного шантажу Росії, нині Захід непокоїться її військовою загрозою.

  Так, президент Франції Франсуа Олланд запевнив: "Існує ризик для всієї Європи. Організація Об’єднаних Націй вважає, що Холодна війна ніколи не припинялася і скоро посилиться. Перші ознаки цього – криза в Україні, Президент Путін скористався розколом держави, і тепер хоче привласнити собі її частину. Європі не можна припиняти переговорів – це єдиний спосіб вберегти мир".

  Перший крок до примирення – відведення російських військ з-під українського кордону, не втомлюється повторювати НАТО. За даними Альянсу, неподалік України досі лишаються 40 тисяч російських вояків.

  Андерс фог Расмуссен натякнув – НАТО захистить своїх друзів: "Ми не обговорюємо військових можливостей, втім – НАТО забезпечить ефективний захист всіх наших союзників. Ми зробимо все необхідне для того, щоб наша система колективної оборони була ефективною".

  Якщо не ефективність, то ефектність своєї оборони НАТО демонструє точно. У Румунії – тривають авіаційні навчання. У Чорному морі – нині американський есмінець і французький розвідувальний корабель. Не обмежуватися демонстраціями і діяти на випередження закликав Захід чеський президент Мілош Земан: "Я – за ефективні і рішучі – у деяких випадках навіть превентивні – заходи. Адже запобігти пожежі завжди дешевше, ніж гасити її потім. Тому я вірю: НАТО та ЄС мають набратися сміливості в цей непростий час і вдатися до політики стримування".

  Стримуючи Росію, Україні Захід пропонує підтримку – не лише газову, а й фінансову. Міжнародний валютний фонд сьогодні оголосив – таки надасть Києву кредит, бо зовнішній борг України – стабільний.

  Ксенія Новікова, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Сьогодні під ВРУ мітингували, палили опудало корупції та грали у футбол
  Наступний матеріал
  Міноборони бачить перспективу Європейської системи колективної безпеки
  Теги:
  Loading...