Роковини найгіршої екологічної та техногенної катастрофи в історії Угорщини

  Роковини найгіршої екологічної та техногенної катастрофи в історії Угорщини. 4-го жовтня 2010-го року на заході країни прорвало резервуар із токсичними відходами. Червоний шлам затопив три поселення. Загинули десятеро людей, майже півтори сотні постраждали. Слідство досі встановлює, хто з працівників підприємства завинив у трагедії. Компанії-власнику заводу уже присудили штраф у понад шістсот мільйонів доларів.

  "У пам’ять про людей і природу, що стали жертвами недбальства і  захланності - четвертого жовтня дві тисячі десятого року." Меморіал із таким написом стоїть тепер у селищі Колонтар, там, де колись була родюча земля, сади і людські помешкання. Рік тому усе це було знищене отруйною речовиною із сусіднього глиноземного заводу. Загинули десятеро людей і сотні свійських та диких тварин. Ушанувати пам’ять загиблих прийшли родичі і представники влади.

  Кароль Контрат, представник міністерства внутрішніх справ Угорщини: "Ми повинні встановити і покарати винних у цій трагедії.  Ця катастрофа не була ані карою Господньою, ані природним лихом. Це був результат безвідповідальної захланності людей, їхньої жадібності та недбальства".

  За рік після трагедії влада майже повністю відновила пошкоджену інфраструктуру та природні ресурси. Людям, чиї будинки знищив червоний шлам - збудували нові помешкання. Церкву у центрі Колонтара - одного з найбільш постраждалих сіл - довелося перенести в інше місце. Уряд переконує - подібна трагедія більше не трапиться. Глиноземний завод огородили захисним бар`єром - від повеней. Підприємство перейшло на нову технологію, і відходи тепер - сухі. Але мешканці нарікають - загроза нового отруєння все одно існує. Тепер їхньому здоров’ю загрожує - не червоний шлам, а червоний пил від сміття із заводу.

  Сильвія Ленґєль, місцева  мешканка: "Тепер, коли минув час, стало навіть важче. Особливо для моїх батьків, яким по шістдесят років. І вони бачили, як результат їхньої сорокарічної праці був знищений за півгодини. Так, у них є новий будинок, але ж вони повинні починати все спочатку".

  Через трішину у резервувуарі глиноземного заводу на сусідні території витекло майже два мільйони кубічних літрів отруйного шламу. Постраждало одне містечко і два селища. Під слідством перебувають вісім працівників компанії-власника заводу, яких підозрюють у службовому недбальстві. Компанія ж уже оштрафована на понад шістсот мільйонів доларів.

  Нонна Стефанова, "5 канал"

  Попередній матеріал
  Книгарня "Сяйво" знову в епіцентрі скандалу
  Наступний матеріал
  Книжку про збройні конфлікти між українцями та поляками презентував В`ятрович
  Теги: