Радбез ООН занепокоєний подальшою долею лівійської зброї

  Перехідний уряд Лівії взяв під контроль усю хімічну та ядерну зброю в країні, повідомляють представники НАТО. За даними Альянсу, уже розпочалися переговори про знищення небезпечних запасів. Напедеродні Радбез ООН застерігав, що зброя може потрапити до рук терористів. Тепер найбільше занепокоєння в НАТО викликає гуманітарна ситуація в містах, які досі підкронтрольні Каддафі.

  Світова спільнота стурбована: у охопленій війною Лівії накопичилося чимало зброї, яку можуть захопити терористи. Йдеться, зокрема, про ракети "земля-повітря", хімічне озброєння і навіть уран. На думку Ради безпеки ООН, нова влада країни мусить забезпечити контроль над усією зброєю в країні. Зробити це нелегко, адже війська Каддафі все ще контролюють низку складів з амуніцією. Тож Перехідна рада вважає значним досягненням те, що її сили захопили велике сховище з боєприпасами поблизу Сирта.

  Халед Ель-Мограбі, командир загону повстанців: "Ми захопили найбільший склад зброї, боєприпасів та амуніції у околицях Сирта. Зараз наша частина - усього в 10-ти кілометрах від міста. Перемога - питання часу, найближчими днями ми візьмемо Сирт". 

  Попри впевненість революціонерів, встановити контроль над батьківщиною Каддафі поки що не вдається. Вони штурмували Сирт кілька разів, пробилися навіть до його центру - але вимушені були відступити під натиском сил, вірних полковникові. Не допомогла навіть авіапідтримка НАТО. Зараз опозиційні війська ведуть артилерійський обстріл Сирта. Стріляють і по Бені-Валіду - іншому центрові опору сил Каддафі.

  Краща ситуація - у місті Сабха. Силам перехідного уряду вдалося захопити тамтешню цитадель - місце, де полковник Каддафі колись приймав військові паради. Місцевий аерпорт також перейшов до рук повстанців. Нова влада Лівії твердить: Сабха майже повністю під її контролем. Між тим, люди, не залучені до військових дій у країні - у розпачі. Багато хто з них за місяці війни втратив домівки і зараз просто не має куди податися. Родини біженців з Місурати та інших міст, що зазнали облоги, шукають прихистку у мечетях. 

  Салім, біженець з Місурати: "Тут ми почуваємося у безпеці. Серед нас чимало дітей, літніх людей, є вагітні жінки. Усі ми прагнемо лише опинитися якнайдалі від місць, де точаться бої".

  Гасан Місер, біженець: "Коли ми тікали, довелося залишити усі речі. Дуже переживаємо за дітей: зараз вони у безпеці, але це може змінитися у будь-який момент. Пройде ще чимало часу, поки країна оговтається від війни".

  Між тим, перші ознаки повернення до нормального життя у Лівії таки є. Зокрема, на півдні країни відновив видобуток нафти італійський концерн. Зараз "чорне золото" там качають вже з п`ятнадцяти свердловин. А найближчими днями компанія обіцяє запустити ще кілька. Гроші від проданої нафти допоможуть новій владі відновлювати країну після війни.

  Олена Хоменко, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Платіні задоволений підготовкою України до Євро-2012
  Наступний матеріал
  У Мексиці борються із винищенням черепах
  Теги: