Простистояння в Ірані - щонайменше 10 людей убито (репортаж)

  Щонайменше 10 людей убито і понад 100 зазнали травм під час суботніх заворушень у Тегерані. Учасники протестів підпалили дві бензоколонки і мечеть, а також атакували військовий об`єкт, повідомляє BBC з посиланням на іранське державне телебачення. Влада Ірану розпорядилася заарештувати опозиційних лідерів та висилати з країни іноземних журналістів.

  Кореспондента BBC висилають з Ірану. Йону Лейне дали двадцять чотири години, щоби він залишив країну. Офіційна причина: неправдиве висвітлення президентських виборів, поширення необ`єктивних новин та упередженість у викладенні інформації. Однак офіс британської інформагенції працює. Позиція Тегерана щодо роботи іноземних ЗМІ під час нинішньої кризи дуже жорстка: журналістам забороняють знімати всі вуличні події та брати інтерв`ю в учасників акцій.

  Алі Ларіджані, спікер іранського парламенту: "Вони думають, що знайшли можливість втручатися у внутрішні справи іранської нації. Ми, іранці, чудово можемо ухвалювати рішення, і нам не потрібні сторонні імперіалістичні жести".

  Після суботніх нечисленних протестів - у неділю в Ірані розпочалися арешти. Поліція затримала п`ятьох членів родини екс-президента Ірану Алі Акбара Хашемі Рафсанджані. Серед них - його дочка Файзе, яка брала участь в акціях. За офіційною версією, опозиціонерів затримали заради захисту від терористичних дій бунтівників. Загалом на суботній протест зібралися лише три тисячі людей - у сто разів менше, ніж тиждень тому, одразу після проголошення результатів виборів президента. На вулиці вийшли найсміливіші, ті, хто не злякався поліції і загонів її добровольних помічників. Спершу проти натовпу застосували сльозогінний газ і водяні гармати. Потім його оточили мотозагони. Свідки кажуть, що водії намагалися розбити юрбу. Кількох правоохонців скинули на землю. Їхні мотоцикли - підпалили.

  Есмаель Ахмаді Могадам, шеф іранської поліції: "Протести - виснажливі, надокучливі і нестерпні. Я хочу, щоби їхні учасники серйозно поставилися до попереджень поліції, адже ми не будемо оберігати тих, хто порушує закон".

  Опозиція, своєю чергою, не шкодує звинувачень на адресу влади. Твердить - протягом останнього тижня по всій країні у протестах загинули десятки людей. На аматорському відео, розміщеному у Всемережжі, видно, що під час розгону демонстрацій правоохоронці засобів не добирають. У хід ідуть гумові кийки і навіть вогнепальна зброя. Один із роликів показує скривавлену жінку. Свідки кажуть - згодом вона померла від кульових поранень.

  Геді Ґемі, глава міжнародної кампанії за права людини в Ірані: "Уряд Ірану щосили намагається закрити країну від світу. Але свідчення - надходять. Це відео - справжнє. На ньому - те, що відбувається у Тегерані".

  Офіційний Тегеран ігнорує закиди на адресу поліції, натомість у вуличних заворушеннях звинувачує  радикальних опозиціонерів та їхніх однодумців на Заході. Лідери Ірану закликають народ припинити протести і навіть пообіцяли перерахувати 10% голосів. Результати оприлюднять до кінця наступного тижня, та опозиція уже невдоволена.

  Ксенія Новікова, 5 канал  

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (8.10Мб)

  Попередній матеріал
  Фестиваль "Зорецвіт" шукає нові співочі таланти (репортаж)
  Наступний матеріал
  Донецькі науковці розробили препарат, який позбавляє тополь пухнастості
  Теги:
  Loading...