Кількість жертв землетрусу в Марокко зросла до понад двох тисяч людей. Ще 2 тисячі поранені. Чи є серед них громадяни України – з'ясовує МЗС. Стихія стерла з землі сотні будинків. Сильний землетрус пошкодив і зруйнував історичні, культурні та архітектурні пам'ятки. Більше про наслідки масштабної стихії – у сюжеті журналістки "5 каналу" Христини Катарини.
Поруч із собаками на асфальті просто неба. Другу ніч поспіль жителі Марокко провели на вулиці. До будинків повертатися небезпечно: через землетрус багато домівок пошкоджені чи зруйновані, до того ж люди бояться повторних поштовхів.
"Наш будинок пошкоджений, все пропало, ми втратили все, втратили весь дім. До нас не приїжджають чиновники, немає ніякої допомоги, ніякої підтримки, вся надія на Бога. Ми вже два дні спимо на вулиці, наші колеги й сусіди теж. Немає ні їжі, ні води, ні електрики. Це катастрофа", – розповідає житель Марракешу Ясін Нумгар.
Землетрус сколихнув Марокко пізньої ночі в п’ятницю і став найпотужнішим у країні за пів століття. Магнітуда поштовхів сягнула 6,8. Епіцентр зафіксували на глибині 18-ти кілометрів в Атлаських горах. Жертвами лиха стали понад 2 тисячі людей. Ще стільки ж поранені. Втім кількість загиблих може різко зрости, оскільки багато людей перебувають під завалами. Їх розшукують рятувальники. Більшість жертв – у гірських районах поблизу епіцентру, куди важко дістатися через зруйновані дороги. На допомогу надзвичайникам відправили вертольоти й безпілотники. Місцеві жителі також розгрібають руїни голіруч.
Своє плече марокканцям підставили інші держави: відправляють до країни рятувальників та гуманітарну допомогу. Об’єднані Арабські Емірати встановили "повітряний міст" для доставки вантажів. Навіть Алжир, який раніше розірвав із Марокко дипломатичні відносини, знову відкрив свій повітряний простір для гумдопомоги та медичних рейсів.
"Бажаю Божого милосердя нашим братам, які загинули, і якнайшвидшого одужання тим, хто отримав поранення в результаті сильного землетрусу в Марокко. Сподіваюся, що весь народ Марокко скоро оговтається і почне відновлюватися. Як країна, яка лише пів року тому пережила катастрофу століття, ми готові допомогти нашим марокканським братам усіма можливими засобами", – заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.
"Усі держави G20 висловили солідарність із Марокко. Франція зробила це в перші години лиха... Ми мобілізували технічні групи, щоб допомогти, тільки-но марокканська влада вирішить, що вони можуть бути корисними. Ми також мобілізували Світовий банк, МВФ, Європейський союз і Африканський союз, щоб разом із Францією продемонструвати рішучу підтримку народу Марокко й надати фінансову допомогу для відновлення", – зазначив президент Франції Еммануель Макрон.
Всесвітня організація охорони здоров'я повідомляє: наслідки землетрусу на собі відчули понад 300 тисяч людей.
"Я пішов набирати воду, як раптом земля під ногами почала трястися. Довелося втікати, щоби врятуватися. Стіна тріснула, і все посипалося на землю. Я з дітьми вибіг на дорогу. Коли почув, що моя сусідка опинилася під завалами у своєму будинку, ми кинулися її рятувати", – каже місцевий житель Ісмаель Айт Дахман.
"Я спала, коли стався землетрус, і не могла вибігти з хати, бо на мене впав дах. Я опинилася у пастці. Мене врятували сусіди, вони розібрали завали голими руками. Зараз я живу в їхньому будинку, бо мій повністю зруйнований", – розповідає місцева жителька Фатна Бечар.
Внаслідок землетрусу постраждало одне з найбільших міст країни – Марракеш, яке також є об'єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Підземні поштовхи пошкодили низку культурних пам'яток, зокрема частину відомих на весь світ червоних стін, які оточують старий центр Марракешу, і закладені на початку 12 століття. Туристи масово покидають Марокко. Попередню ніч вони також провели на вулиці, бо ночувати в готелі їм заборонили.
"Ми з чоловіком прилетіли вчора до Марракешу з Аляски. Лише вчора, не минуло й доби. Землетрус стався між перельотом із Касабланки до Марракешу. Нашу ділову зустріч скасували, і тепер ми летимо додому, на Аляску. Мені дуже шкода всіх людей у горах, які страждають. Я хочу їм допомогти, але краще поїду додому і допоможу їм через пожертви, ніж буду тут тягарем для інших. Я обов'язково повернуся в Марокко наступного року", – каже туристка з Аляски Кірстен Діксон.
Через смертельний землетрус у Марокко оголосили триденну жалобу. У неділю в усіх мечетях країни читатимуть молитви за загиблими.
Христина Катарина, "5 канал"
Читайте також: Найбільший в історії Марокко землетрус: понад 1000 людей загинули – сюжет
Як повідомляв 5.UA, у Туреччині сталося кілька потужних землетрусів, перші поштовхи люди відчули вночі 6 лютого – магнітудою 7,8 бала: у низці провінцій зруйновано багато будівель, а в Кахраманмараші також спалахнула сильна пожежа.
Туреччина оголосила тижневий траур через загибель людей унаслідок землетрусу.
Відомо, що стихійне лихо забрало життя п'ятьох українців. Зокрема, загинула сім'я із Запоріжжя. Під завалами знайшли 46-річну Юлію Петрову та двох її синів – 10-річного Захара та 5-річного Матвія.
Від початку пошукових робіт з-під завалів врятували 10 українців. Ще семеро досі вважаються зниклими безвісти. За весь час пошукових робіт в Туреччині врятували понад 8 тисяч постраждалих.
Дивіться також відео: Землетрус у Туреччині та Сирії: рятувальна фаза операції добігає кінця
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.