Підрив "Північного потоку": великий план Залужного чи російська помста Заходу

Північний потік 5 канал
The Wall Street Joutnal звинуватив у підриві Україну

Українська влада категорично спростовує причетність до підриву "Північних потоків" у вересні 2022 року. Про ймовірний український слід написало видання The Wall Street Joutnal і детально розповіло, скільки людей і яким чином підривало труби, що транспортували російський газ до Європи. Чи було це насправді вигідно Україні? Чи за диверсією таки стоять російські спецслужби, які хотіли покарати європейців за послідовну підтримку Києва? Більше дивіться в сюжеті "5 каналу".

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Таємна операція українських спецслужб чи черговий російський вкид і провокація? Сенсаційний матеріал видання The Wall Street Joutnal розкриває подробиці й одночасно породжує ще більше запитань, хто і навіщо підірвав гілки газогону "Північний потік" у вересні 2022 року. Диверсія, про яку йдеться у статті, сталася через понад пів року після повномасштабного вторгнення росії.

Спочатку зафіксували різке падіння газу в трубі "Північного потоку", яка з'єднувала росію і Німеччину. А сейсмічні станції одразу трьох держав – Німеччини, Данії та Швеції, зафіксували невеликі підземні поштовхи. Видиме пошкодження газогонів помітили вранці на поверхні моря, де пінилися і лускали бульбашки метану. Обстеження показали, що пошкоджено три з чотирьох ниток одразу двох газогонів: "Північний потік" 1 і Північний потік" 2. Причина пошкодження – вибухи.

Версій і припущень відтоді було чимало – за вкрай малої кількості конкретних деталей і доказів. Але автор статті у The Wall Street Joutnal Боян Панчевський стверджує: за диверсією, мовляв, стоять українські спецслужби. А президент Володимир Зеленський начебто особисто схвалив операцію з підриву газогонів, які мали транспортувати російський газ до Європи в обхід України. В Офісі Президента це категорично заперечують.

"Такий акт можна здійснити лише за наявності великих технічних і фінансових ресурсів... а хто мав усе це на момент вибухів? Тільки росія", – зауважив радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк.

Читайте також: Німеччина видала ордер на арешт українця, якого підозрюють у підриві "Північного потоку" – ЗМІ.

Але видання The Wall Street Joutnal стверджує: жодних великих ресурсів для цього потрібно не було. Операцію начебто задумали декілька високопоставлених військових, ідея спала на думку в неформальній атмосфері. Для проведення підриву орендували яхту "Андромеда" – вона вже фігурувала в розслідуванні Німеччини. На ній під виглядом відпочивальників вийшли в море шестеро осіб, серед них – фахові дайвери, які і встановили вибухівку на труби газогонів.

Одним із керівників операції буцімто був навіть ексрозвідник Роман Червінський. А наглядав за нею ексголовнокомандувач ЗСУ, а тепер посол України у Великій Британії Валерій Залужний.
Військовий і дипломат категорично спростовує свою причетність до цієї диверсії. Підрив "Північного потоку" насамперед вигідний росії, Україна ж після початку війни вже не мала б із цього жодного зиску. Так прокоментував цю публікацію в етері "5 каналу" політичний консультант Ярослав Божко.

"В умовах, коли розпочалося повномасштабне вторгнення, "Північний потік-2" Україні істотно нічим не загрожував. Бо основна проблема з "Північним потоком" – це та, що його гіпотетично запускають, щоб можна було спокійно вести бойові дії в Україні не боячись за безпеку нашої труби, української. Так ось, коли почалися бойові дії, і в підсумку стало зрозуміло, що є такий колективний інтерес і Заходу, і росії – зберегти нашу трубу і не чіпати її ні за яких умов, ну, то після цього для України сам по собі "Північний потік" навіть не становив загрози. Предметного інтересу України це явище руйнувати не було. Зате міг бути в росії, яка хотіла, наприклад, таким чином відімкнути європейським партнерам частку газу певну, але при цьому не наразитися на відповідні санкції", – пояснив політичний консультант Ярослав Божко.

За день до статті у The Wall Street Joutnal про український слід у підриві "Північних потоків" повідомили німецькі ЗМІ. Розповіли, що на початку червня німецька прокуратура видала ордер на арешт одного з підозрюваних, українського дайвера, який свого часу жив у Польщі. Але той встиг виїхати до іншої держави, ймовірно, навіть до України. Ситуацію вже прокоментував речник німецького уряду. Заявив: хоч якими були б висновки слідства у справі про підрив газогонів із російським газом, це не вплине на відносини Берліна і Києва і не змінить потужну підтримку Німеччиною України в загарбницькій війні з росією.

Нонна Стефанова, "5 канал"

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
російські блогери залишилися без монетизації в YouTube: підуть у забуття чи зможуть обійти обмеження
Наступний матеріал
росія таємно просить про обмін полоненими, ЗСУ знищили бомбардувальник рф Ту-22 – хроніка 904-го дня Великої війни
Loading...