Перший день суду над Брейвіком завершився в Осло [відео]

  Перший день суду над Андерсом Брейвіком - завершився в Осло. Терорист не заперечував скоєння злочинів, але винним себе не визнав. І навіть заплакав у суді. Такою була реакція на показ ролику, зробленого Брейвіком, де пояснюються мотиви його злочину. Остаточний вирок мають ухвалити до 20-го липня. Суд триватиме десять тижнів.

  Десять тижнів пекла. Так називають родичі загиблих і постраждалих - суд над терористом Андерсом Брейвіком, що розпочався в Осло. Перші кілька днів процесу, який триватиме понад два місяці - злочинець даватиме свідчення. На початку засідання судді зачитали прізвища усіх сімдесяти семи загиблих. Далі говорять про деталі вбивства - вони настільки шокують, що норвезьке телебачення не наважується  транслювати їх повністю, шануючи почуття рідних. На екрані демонструють знаряддя вбивства, а також - відеоролик, який Брейвік розмістив в інтернеті перед терактами. У ньому - нетолерантні до нацменшин кадри, що символізують засилля мультикультуралізму у Європі. Під час демонстрації ролику підсудний - плаче.

  Джон Крістіан Елден, адвокат жертв і постраждалих: "Він почав плакати, коли на екрані з’явилися зображення попередніх героїв, як-от Річарда Левове Серце та людей, яких він вважав видатними хрестоносцями. Брейвік поставив себе в один ряд із ними - і виглядало так, наче він розридався, коли знову побачив цей відеоролик. Думаю, він пишався тим, що накоїв".

  Своїх злочинів Андерс Брейвік - не заперечує. Але винним себе - не визнає. Наполягає, що є воїном і бореться із навалою мігрантів та ісламізацією Європи, і Норвегії зокрема. Суд називає цирком. І заявляє, що смерть для нього краща, аніж визнання психічно хворим. Таким було рішення першої медичної експертизи. Утім, повторне дослідження довело Брейвік є осудним. Він цілком свідомо коїв свої злочини. 

  Андерс Брейвік, підсудний: "Я не визнаю норвезьких судів. Ви отримали свій мандат від політичних партій, що підтримують мультикультурність".

  Серед деталей процесу - мапа острова Утоя, куди Андерс Брейвік вирушив після теракту у центрі Осло. На ній позначені вбиті та поранені. Зловмисник зізнається - розстрілюючи молодіжний табір керівної партії, що містився на Утої - хотів покарати владу - зрадників, котрі не дбають про чистоту норвезької крові. Чимало присутніх на процесі переконані - детально розповідати про мотиви злочинця - не варто, щоб не поширювати у суспільстві небезпечних ідей. Адже сам Брейвік назвав суд - чудовою нагодою донести світові власні переконання.

  Тор Сіндінґ Беккедал, вцілілий після теракту на Утої: "Це дуже особлива ситуація, бути тут, і взагалі - бути свідком. По-перше, усе наше молодіжне крило партії просило, щоб цей суд був звичайним судом - настільки, наскільки це можливо. Суд мусить відповідати основам нашої держави - правовій системі. Але Брейвік скоїв ці злочини, щоб привернути увагу до себе, і своїх ідей. І я б не хотів, щоб це його бажання здійснилося".

  Серед жертв Брейвіка - не лише норвежці, а й іноземні громадяни. Одна з них - 22-річна Тамта Ліпартеліані із Грузії, що приїхала на Утою як учасниця молодіжного табору. Її мати - вимагає найсуворішого покарання для злочинця. Хоча максимум, який дадуть судді - це 21 рік за гратами. Цей термін може бути подовжено, якщо Брейвіка визнають небезпечним для суспільства. 

  Лейла Ліпартеліані, мати загиблої: "Я знаю одне - він убив мою єдину дитину, і я вимагаю, щоб його покарали якнайсуворіше. Якщо смертна кара неможлива, то хай сидить у в’язниці все життя, без жодного комфорту".

  Процес має закінчитися до 20-го липня, за два дні до роковин трагедії. Стежать за його перебігом - понад вісімсот журналістів. Для сотень учасників - орендували  додаткові приміщення із відеотрансляцією суду. Процес є безпрецедентним у норвезькій історії. Одна з найбільш спокійних країн Європи має покарати злочинця, що за один день убив 77-м осіб, більшість з яких - підлітки.

  Нонна Стефанова, 5 канал

   

  Попередній матеріал
  За посилених заходів безпеки у Дніпропетровську поховали бізнесмена Аксельрода
  Наступний матеріал
  Надзвичайна подія у лондонському аеропорту "Ґетвік"
  Теги: