BBC

"Обіграла сама себе": як британська прем'єрка Мей втратила більшість у парламенті

Консерваторам не просто не вдалося зміцнити свої позиції, вони втратили парламентську більшість, яку мали після виборів 2015 року

На дочасних виборах у Британії – 8 червня – Тереза Мей жадала зміцнити вплив своєї партії, що мала на той момент переважну підтримку виборців. Але буквально за кілька місяців, поки ці вибори організовували, ситуація кардинально змінилася. У результаті волевиявлення британські консерватори втратили більшість.

А починалося все доволі оптимістично. Кінець квітня – Тереза Мей оголошує дострокові парламентські вибори. "Це правильне рішення, це в наших національних інтересах", – зазначала вона навесні.

Результати соцопитувань на той час були обнадійливі: консервативну партію Мей підтримували майже удвічі більше британців, ніж головних конкурентів – лейбористів. Тереза Мей планувала зміцнити позиції консерваторів у парламенті, позбутися критики політичних опонентів та диктувати власні умови Brexit.

8 червня мільйони британців прийшли на виборчі дільниці. А вже наступного ранку, коли стали відомі попередні результати волевиявлення, Мей залишила резиденцію, не сказавши і слова журналістам.

Консерваторам не просто не вдалося зміцнити свої позиції, вони втратили парламентську більшість, яку мали після виборів 2015 року. Замість 330 місць здобули лише 318. Натомість лейбористи поліпшили свій результат на 29 мандатів й отримали 261 місце в парламенті.

FinancialTribune

"Це неймовірні результати для Лейбористської партії. Тереза Мей хотіла сформувати сильний уряд, але зараз її кабінет міністрів ані сильний, ані стабільний. Схоже на те, що у них взагалі немає чіткої програми", – каже лідер Лейбористської партії Джеремі Корбін.

Щоб отримати дозвіл на формування уряду, Тереза Мей вирушила на аудієнцію з королевою до Букінгемського палацу.

"Я сформую новий уряд, який зможе забезпечити впевненість та провести Велику Британію крізь вирішальні переговори щодо Brexit, які розпочнуться уже за десять днів. Ми вийдемо зі складу ЄС і побудуємо країну, в якій не ігноруватимуть інтереси жодних спільнот", – заявила Тереза Мей.

Підтримка консерваторів різко знизилася на тлі терактів у Лондоні та Манчестері. Терезу Мей критикували за рішення скоротити штат поліції та зменшити видатки на безпеку. Перший міністр Шотландії Нікола Стерджен назвала результати виборів ударом по репутації Сполученого Королівства.

"Збитки, які консерватори завдали стабільності та репутації Великої Британії, важко переоцінити. Менш ніж за рік вони спровокували хаос у величезних масштабах. Разом із нашими союзниками ми зробимо все, щоб утримати консервативну партію подалі від влади", – відзначила Стерджен.

Новий парламент розпочне роботу 19 червня. Саме на цю дату призначений офіційний початок переговорів щодо Brexit. Щоб заручитися підтримкою більшості парламентаріїв та сформувати уряд, Консервативній партії доведеться шукати союзників з-поміж інших політсил. Про готовність працювати в коаліції уже заявила ліберально-демократична партія. Вона отримала 12 місць у парламенті.

Варвара Міранкова, "5 канал"

Попередній матеріал
Суд заґратував чиновницю Фонду гарантування вкладів за хабар у $5 млн
Наступний матеріал
Навальний обіцяє вивести російські війська з Донбасу у разі обрання президентом РФ
Loading...

"Хліба і видовищ": У Британії оператор і фотограф побилися за краще місце для зйомок виборів

Вибори в парламент Великої Британії – Тереза Мей може втратити крісло глави уряду

Мей: Британія проведе Brexit навіть якщо не домовиться з ЄС