nv.ua

Нерішучість НАТО може надіслати Москві хибний сигнал про її безкарність – National Interest

  Росія – це сила, що стає дедалі меншою, вважає експерт

  "Роздрібненість і нерішучість НАТО може надіслати Москві хибний сигнал про її безкарність. А Росія буде загрозою, лише якщо Захід їй дозволить", – про це на сторінках The National Interest пише професор з міжнародних справ Центру вивчення глобальної політики Університету Нью-Йорка Марк Галеотті, інформує "Дзеркало тижня".

  На думку експерта, Росія – це сила, що стає дедалі меншою, частково реформований, застійний фрагмент зруйнованої і втраченої імперії. Тому Володимир Путін збудував свою закордонну політику на рівних частинах нахабства, трюкацтва і блефу.

  Професор вважає, що мета Путіна, зрештою, не в тому, щоб збудувати "СРСР 2.0" чи поширити якусь ідеологію за кордоном. Вона полягає, швидше, в намірі змусити світ протистояти його волі, щоб він зміг проголосити свою сферу впливу і позбутися міжнародного законодавства, яке він вважає шкідливим. 

  Він додає, що геополітика Путіна, заснована на вимаганні, видається наскільки загрозливою, що Захід навіть почав вважати, що найкраще дозволити російському президенту отримати те, що він хоче. Нещодавно у своїй статті директор Інституту Легсінгтона Лорен Томпсон припускав, що ядерна війна може початися з конфлікту за країни Балтії. Він висловлював переконання, що вторгнення Росії в Литву, Латвію чи Естонію дуже вірогідне. І якщо США почнуть опиратися цій атаці, конфлікт може розростися до обміну ядерними ударами. Іншими словами, спільну оборонну політику НАТО і міжнародні закони потрібно поховати, а країнами Балтії потрібно "пожертвувати в ім'я так званої реальної політики".

  Проте, на думку Галеотті, похмура перспектива трьох країн – це саме те, що Путін хоче почути. Однак експерт вважає, що існують серйозні причини, щоб сумніватися в цьому сценарії і продовжувати опір агресії Росії. Натомість значно мудрішим рішенням було б забезпечити Балтію усіма можливими гарантіями безпеки, щоб запобігти самому виникненню гарячої війни. Галеотті зазначає, що у Росії немає територіальних інтересів у Балтії.

  "Естонія – це не Крим. Росія безумовно чинить політичний і військовий тиск на країни в регіоні. Але так само як і вторгнення в Донбас було потрібне не для захоплення земель, а для того, щоб змусити Київ визнати домінування Москви, тиск на Балтію також не кінцева мета. Він сподівається розділити Захід і змусити нас відступити у важливих питаннях", – йдеться в статті.

  Галеотті додає, що Україна важлива для Москви. І попри те, що країни Балтії стали частиною західного світу, вона вважає всі колишні республіки СРСР "своєю сферою впливу". Загалом Путін досі вірить, що його країна – глобальна сила і такою її варто вважати і Заходу. Однак у нього немає бажання почати війну проти Заходу заради анексії маленьких країн, чий головний ресурс – це люди, які демонстративно ворожі до Росії. Навіть російськомовні мешканці регіону не показують жодних ознак того, що вони хочуть проміняти ліберальну, демократичну й успішну Європу на авторитарну, корумповану і бідну Росію.

  На думку експерта, РФ становить суб'єктивну, а не об'єктивну загрозу. Можна посперечатися на тему російських військових можливостей. Оскільки світ бачив лише реальні приклади лише в Україні і Сирії. Якщо навіть припустити, що Росія може захопити країни Балтії, це не означає, що литовці, латвійці і естонці в один момент відмовляться від боротьби. Це може бути лише початком війни. 

  Навіть, пише Галеотті, якщо НАТО і США не захочуть воювати проти Росії відкрито, у них є багато інструментів, як розбити її без цього. Можна знищити російську економіку, вилучити усі активи друзів Путіна, розірвати всі торговельні зв'язки (а 40% продуктів харчування Росія імпортує), знищити комунікаційні системи. Все це продемонструє реальну силу в ХХІ столітті. Путін знає про всі ці можливості. Захід боїться "гібридної війни" з Росією, однак Кремль переконаний, що саме в США і Європі вигадали спосіб підриву влади через внутрішню дестабілізацію у країні. "Попри те, що росіяни мають впевнений вигляд, вони бояться нас, поки ми не почнемо здаватися слабкими", – йдеться у статті.

  Тому, на думку експерта, США і НАТО варто рішуче посилити оборону своїх союзників на східному кордоні, попри те, що скаже Росія. Оскільки остання не наважиться на вторгнення, якщо буде бачити, що союзники єдині і сильні.

  Своєю чергою на сторінках Newsweek експерт Royal United Services Institute Ігор Сутягін писав, що Росія бреше про те, що вона не загрожує НАТО. Російська військова активність має зовсім не оборонний характер. Цього року дуже символічним стало відновлення Першої гвардійської танкової армії. На його переконання, танкові війська краще підходять для наступальних операцій.

  Як повідомляв 5.ua, вчора генерал НАТО заявив, що Путін може почати Третю світову у будь-який момент.

  Попередній матеріал
  У Києві завтра перекриють рух центром міста – схема
  Наступний матеріал
  Волонтер: про проблеми якості харчування солдатів і хто за цим стоїть

  Папа Римський: третя світова війна вже почалася

  Заступник генсека НАТО гостро прокоментував заяву Путіна: РФ не вирішуватиме, кому вступати в Альянс

  "Дипломатичні зусилля не триватимуть нескінченно": стали відомі подробиці зустрічі Керрі та Путіна

  Керрі після зустрічі з Путіним заговорив про шанс на мир на Донбасі