На яку допомогу можуть розраховувати біженці з України у різних країнах

Допомога українцям Shutterstock
Від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну понад 5,5 мільйонів українців стали біженцями і виїхали за кордон

На початку війни багато країн відкрили свої обійми для українців. Але, схоже, багато з них не розраховували на те, що війна затягнеться надовго. Тож зараз умови у деяких країнах починають змінюватися.

5.UA зібрав інформацію про умови, які пропонують різні країни для українців на час війни.

Польща

Ця країна прийняла найбільшу кількість біженців з України. І довготривале утримання майже 3 мільйонів людей стало справжнім викликом для польської економіки й інфраструктури.

З 1 липня уряд Польщі скасовує фінансову допомогу біженцям з України. Однак є певні винятки. Нове правило не поширюватиметься на окремі категорії людей. Надалі претендувати на соціальні виплати можуть:

  • багатодітні сім'ї;
  • вагітні жінки;
  • люди з інвалідністю.

У країні вважають, що 4 місяці було достатньо, щоб адаптуватися і почати шукати собі роботу.

При цьому, зберігаються виплати на кожну дитину до 18 років по 500 злотих на місяць.

Щоб отримати цю допомогу, потрібно мати:

  • номер PESEL;
  • банківський рахунок;
  • польський номер телефону.

Спеціальна форма для заповнення буде доступна українською мовою на платформі електронних послуг PUE ZUS: https://www.zus.pl/.

Німеччина

З 1 червня Німеччина збільшила розмір виплат для українців, які втекли від війни, до 449 євро. Однак тепер люди, які отримали статус тимчасового захисту, повинні записатися у Джобцентр (центр зайнятості), де їм підберуть роботу. Саме цей орган і виплачуватиме допомогу з непрацездатності.

Також передбачений підвищений розмір соціальної допомоги особам, що її потребують, а саме:

Вагітні жінки, починаючи з 13 тижня вагітності – плюс 17% від стандартного розміру допомоги.

Люди з обмеженими можливостями, що можуть працювати, – плюс 35% від стандартного розміру допомоги.

Особи, що потребують дорогої дієти відповідно до медичних показань, – відповідно до запиту.

Також можуть бути нараховані додаткові кошти для батьків-одинаків залежно від додаткових потреб, кількості та віку дітей.

Українці мають право піти на мовні курси – це прирівнюється до роботи, і "прогулювати" їх не можна.

Пенсіонери (у Німеччині від 67 років) і надалі отримуватимуть соціальну допомогу у соціальних службах при міських адміністраціях чи громадах.

Варто зазначити, що при реєстрації у Джобцентрі українці підписують згоду перевірки своїх банківських і податкових даних. І, якщо виявиться, що людина отримувала соцвиплати і при цьому мала доходи в Україні, допомогу змусять повернути. А, враховуючи спритність німецьких бюрократів, перевірка може відбутися і за кілька років.

Взагалі будьте готові до того, що німецька бюрократія – це не байка. І тут вам доведеться видрукувати стільки різних листочків із заявами, скільки ви не мали за все життя в Україні.

Швейцарія

Виплати, які пропонує ця країна біженцям, можна вважати доволі щедрою. Українці можуть отримати у Швейцарії статус-захист "S", який передбачає виплату $1600 щомісяця на одну людину.

Українці мають право на працевлаштування, яким вже активно користуються. Адже варто врахувати, що Швейцарія – одна із найдорожчих країн світу, тож на соціальні виплати далеко не розженешся.

Велика Британія

Українці можуть потрапити до Британії за програмою "Житло для України" (Homes for Ukraine). Для цього потрібно мати "спонсора" – людину, яка готова прийняти у себе біженців.

Українці можуть розраховувати на одноразову допомогу у 400 фунтів, а потім соціальна допомога визначається Центром зайнятості за місцем проживання.

США

Сполучені Штати відкрили для українців програму Uniting for Ukraine, за якою може прийняти до 100 тисяч біженців.

Щоб потрапити у країну, українці повинні мати "спонсора" – фізичну чи юридичну особу, яка заповнить форму I-134.

Спонсор повинен забезпечити біженцям житло і фінансову допомогу.

Українці, які отримали або отримають так званий гуманітарний пароль в США (включаючи учасників програми Uniting for Ukraine) в період з 24 лютого 2022 року по 30 вересня 2023 року, мають право подавати документи на основні пільги, доступні для біженців (за винятком Програми прийому та розміщення Державного департаменту США) до закінчення терміну їх гуманітарного пароля.

До таких пільг відносяться:

  • грошова допомога через Тимчасову допомогу нужденним сім'ям (TANF) або Додатковий дохід на безпеку (SSI);
  • медичне страхування через Medicaid;
  • продовольча допомога через Програму додаткової допомоги в харчуванні (SNAP);
  • грошова допомога, яка надається Офісом з переселення біженців (ORR).

Для отримання пільг біженцям у США необхідно звернутись до органу з надання державної допомоги (state government benefits office) або найближчого офісу з питань переселення біженців в штаті проживання.

Чехія

Біженці з України можуть отримувати виплати, розміром 5000 крон протягом 5 місяців, однак на допомогу потрібно подаватися щомісяця.

До літа у більшості міст українці мали безплатний проїзд у транспорті, але зараз у деяких (зокрема, у Празі) це скасовують.

З липня соціальне житло стає платним.

Нідерланди

Українці тут можуть розраховувати на виплати у 260 євро на людину на місяць (дорослі і діти однаково).

Волонтери пропонують українцям житло, мовні курси, ліки, одяг, іграшки тощо. Є можливість влаштуватися на роботу.

Молдова

Особи, які виїхали з України в Молдову, протягом кількох місяців можуть отримати грошову допомогу, розміром 2200 молдавських лей (3630 гривень) на одну людину. Тобто отримати цю суму може кожен член родини окремо.

Проте перевага надається особам та їхнім сім'ям, що підпадають під вразливі категорії населення. Програма реалізується УВКБ ООН та партнерськими організаціями – Католицька служба допомоги (CRS), Карітас Молдова та Дияконія.

Італія

Фінансова допомога українцям тут становить 300 євро на дорослого і 150 євро на дитину на місяць.

Для отримання грошової допомоги спочатку необхідно оформити запит на Дозвіл на проживання за програмою тимчасового захисту. Це потрібно зробити в управлінні поліції – у відділі Імміграційної служби – за місцем вашого розташування (Questura – Ufficio Immigrazione). Так ви отримаєте італійський ідентифікаційний номер (іт. Codice Fiscale), який дозволить увійти на онлайн-платформу Департаменту цивільного захисту та подати заяву на виплату грошової допомоги. Кінцевий термін для подання запиту на грошову допомогу – 30 вересня 2022 року. Виплати допомоги здійснюватимуться щомісячно, лише протягом трьох місяців з дати, зазначеної у довідці про запит на Дозвіл на проживання для тимчасового захисту.

Литва

Країна пропонує одноразову допомогу, розміром 250 євро на людину, і картка на їжу на 115 євро на людину. Волонтери допомагають з поселенням у гуртожитки чи сім'ї.

Громадський і залізничний транспорт по країні поки залишається безплатним.

При написанні статті використані матеріали з порталу Visitukraine.today.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Пенсії, тарифи та правила проїзду для біженців за кордоном: що зміниться для українців з 1 червня
Наступний матеріал
"Ніч довгих ножів" або "ГКЧП навпаки": у серпні росії прогнозують доленосні події
Loading...