Муаммара Каддафі вбито [фото, відео]

  Муамар Каддафі - мертвий. Це оголосив прем`єр національної перехідної ради Лівії Махмуд Джебріль. Країну вже привітали Генсек ООН, лідери Великої Британії та Франції та керівництво ЄС. Смерть полковника у світі називають кінцем ери деспотизму та репресій в Лівії. Однак світові лідери та ЗМІ, що передають новину про смерть Каддафі, не до кінця впевнені у достовірності цієї інформації.

  "Не стріляйте!" - кричав Муаммар Каддафі військовим перед смертю. Про це згадують свідки загибелі полковника, що керував Лівією понад сорок років. Натомість, на аматорському відео, яке оприлюднив  телеканал "Аль-Джазіра", видно, як колишній лідер опирається військовим. Упіймали Каддафі - під час взяття Сирта. Останнім прихистком колишнього лідера Джамахірії стали велетенські дренажні штольні під автострадою. Він намагався втекти із міста іще на світанку, але колону спинило бомбардування НАТО. Далі полковника оточили війська Перехідної влади. Від поранень у живіт він помер. Тіло - роздягли, волочили вулицями і закидали черевиками. Цей жест - символ ганьби в мусульманському світі.

  Адель Самір, свідок убивства Муаммара Каддафі: "Каддафі убили опівдні, десь о дванадцятій тридцять. Я все це бачив".

  Смерть Каддафі офіційно підтвердила Національна перехідна рада Лівії. Вже у п`ятницю нова влада обіцяє офіційно оголосити про повне визволення держави і дати старт реформам. Передусім - оберуть нове керівництво.

  Махмуд Джибріл, прем`єр-міністр Лівії: "Ми, лівійці, довго чекали на цей історичний момент. Муаммара Каддафі - убито. Як саме і хто його убив - зараз з`ясовують наші експерти з моргу. Тільки-но будуть висновки - ми оприлюднимо їх публічно".

  Після звістки про смерть Каддафі, Перехідна рада офіційно оглосила про визволення Сирта - останнього оплоту полковника. На вулицях лівійських міст розпочалися масові гуляння.

  Тепер для Лівії - розпочинається нове, вільне життя - так вітають Перехідний уряд із перемогою - лідери світових держав. Президенти ЄС та Єврокомісії назвали загибель Каддафі - кінцем доби деспотизму і репресій. Політики висловлюють надію, що в Лівії запанує мир. Різні племена країни - зможуть домовитися щодо розподілу влади, і населення - не потерпатиме від чвар та війн. Попередні ж злочини самого Каддафі - усе одно треба розслідувати, попри його смерть - така думка міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch.

  Кетрін Ештон, верховний представник ЄС: "Смерть полковника Каддафі, про яку оголосила влада Лівії, завершила трагічний період у житті багатьох лівійців. Падіння Сирта знаменує кінець доби Каддафі. І тепер Лівія під повним контролем Національної перехідної ради. Після десяти місяців страхітливих жертв, лівійці можуть сказати гордо і впевнено, що вони повалили режим, який тероризував їх понад сорок років".

  Муаммар Каддафі прийшов до влади у Лівії у 69-му році, внаслідок військового перевороту. Він розробив нову форму суспільного ладу - Джамахірію, і оголосив себе її незмінним лідером. Він не раз воював і мирився - і з сусідніми африканськими державами, і з Західним світом. Пережив - кілька замахів на власне життя. Стартом для усунення Каддафі від влади стала низка революцій в арабських державах, майже рік тому. За криваві придушення антивладних демонстрацій - полковника оголосили у міжнародний розшук. Легітимною владою - дедалі більше держав визнають Перехідний національний уряд.

  Нонна Стефанова, 5 канал

  Попередній матеріал
  Муаммара Каддафі вбито [фото, відео]
  Наступний матеріал
  Україна - в 5-ці найгірших економік світу [відеосюжет]
  Теги: