Нову лінію римського метрополітену почали будувати ще у 2007 році. Та невдовзі після початку робіт зрозуміли, будівництво підземних станцій доведеться поєднати із археологічними розкопками. Адже на глибині у два десятки метрів почали знаходити стародавні скарби. Найбільше виявили поблизу Базиліки Сан-Джованні ін Латерано.
"Іноді археологія та розвиток інфраструктури дуже тісно пов'язані й дають нам унікальні можливості. Це шанс пізнати античність і водночас, зробити щось для комфорту наших громадян. Поєднання цих двох напрямків – це саме те, що нам потрібно", – зазначила археолог Анна Джулія Фабіані.
У підземному музеї – десятки експонатів. Серед них стародавні монети, фрагменти посуду та одягу, різноманітні інструменти, мармурові панелі, вишукані прикраси та амфори. Деяким вже близько півтисячі років.
"Для тих, хто користуватиметься цією станцією метро, експозиція стане унікальною екскурсією в історію Риму. Адже усі експонати тісно пов'язані саме із тим місцем, де побудована станція", – говорить куратор археологічних робіт Росселла Реа.
Будівельні роботи проводили під пильним наглядом архітекторів, щоб не пошкодити випадково знайдені скарби. Експонати музею знаходяться за товстим склом, яке вбереже їх від необережних дотиків та грабіжників.
"Спеціальне скло захищатиме експонати від крадіжок. Ми встановили систему відеонагляду. І я думаю, самі відвідувачі стежитимуть за тим, щоб ніхто не намагався пошкодити експонати або розмалювати скло маркером", – додав Росселла Реа.
Для широкого загалу музей відкриється у 2018 році, коли почне повноцінно функціонувати триповерхова станція метро. Щодня дорогою на роботу античними цінностями милуватимуться тисячі людей.
Варвара Міранкова, "5 канал".