Лівія: влада відвойовує втрачені міста, повстанці просять Захід допомогти

  Жодних переговорів із повстанцями не буде, заявив у інтерв`ю син лівійського лідера Сеїф аль-Іслам. Каддафі-молодший повідомив - настав час для повномасштабної військової операції проти опозиційних сил. За останіми даними армія захоплює дедалі більше міст на сході. Ез-Завія, поряд із Триполі - зрівняна із землею. Повстанці масово тікають із портового міста Рас-Лануф. Ситуацію у Лівії у п`ятницю обговорить Рада Європейського союзу. Ніколя Саркозі має запропонувати радикальне рішення - точкові удари по військових об`єктах лівійської влади. Про збільшення і передислокацію військово-морських сил у Середземному морі офіційно повідомило НАТО.

  Сили Муаммара Каддафі обстрілюють повстанців не лише із землі і з повітря, але й з моря. Про це агенції Reuters повідомив один із очевидців подій у місті Рас-Лануф, де розташовано нафтовий порт. Чоловік запевняє - ракетні установки лівійської армії стоять у морі, на нафтових танкерах. Інформацію про обстріли з моря підтверджують і інші джерела. Reuters повідомляє про бойові артилерійські кораблі. Провладні сили просуваються дедалі більше на Схід.

  Перш за все від повстанців намагаються звільнити стратегічні об`єкти. Окрім Рас-Лануфа йдуть бої за Ез-Завію, розташовану усього за 50 кілометрів від Триполі і неподалік від головної бази провладних сил. Точно сказати, у чиїх руках зараз місто - неможливо. Журналістів туди не пускають узагалі. Опозиція запевняє - Ез-Завія досі їхня, але армія взяла їх в облогу. Порівняно спокійно у Бенгазі, де протести спалахнули чи не найперше. Саме туди прибуває гуманітарний вантаж ООН. Допомога міжнародної спільноти - украй потрібна. "Червоний хрест" заявив офіційно - у Лівії громадянська війна.

  Джейкоб Келленберґер, президент Червоного Хреста: "Те, що ми бачимо зараз у Лівії - не міжнародний збройний конфлікт, а те, що можна назвати громадянською війною. Які гуманітарні потреби на територіях під контролем Триполі - ми не знаємо. Владні структури мені повідомили, що все під контролем, шпиталі чудово працюють, немає потреби для додаткової гуманітарної допомоги. Але ми все одно стурбовані і хотіли б оцінити все на власні очі".

  Повстанці просять допомоги у Заходу. Перш за все благають перекрити повітряний простір для винищувачів Каддафі. Обговорюють такий варіант і держави ЄС і НАТО на екстрених засіданнях. Військова інтервенція у Лівію - малоймовірна, категорично проти цього висловилася Росія, постійний член Ради Безпеки ООН, що володіє правом вето. Без Резолюції Радбезу жодних втручань - не буде. Поки що ж Росія закликає протиборчі сторони Лівії до діалогу.

  Міністри закордонних справ ЄС домовилися іще посилити санкції проти Лівії. А Франція стала першою державою у світі, що визнала Перехідну національну Раду Лівії, орган, сформований опозицією, - єдиним легітимним представником Лівійського народу. Муаммар Каддафі у відповідь погрозив перервати дипломатичні стосунки із Парижем.

  Попередній матеріал
  У Гоа таксисти побили 9-оьх туристів з Києва
  Наступний матеріал
  Військові навчання на Житомирщині [репортаж, відео]
  Теги: