Ісламістські бойовики захоплюють міста на півночі Іраку

  Запеклі зіткнення екстремістів з урядовою армією не припиняються в Іраку. Бойовики сунітського угруповання "Ісламська держава Іраку і Леванту" одне за одним захоплюють містечка та селища: нині під їхнім контролем дві провінції, а на горизонті – столиця.


  Бойовики-ісламісти в Іраку вже другий тиждень поспіль продовжують наступ на північ країни. Під їхнім контролем Мосул – друге найбільше місто, а серед останніх здобутків – Ель-Каїм, від нього 400 кілометрів до іракської столиці. Оголосивши війну чинній владі, угруповання "Ісламська держава Іраку і Леванту" не приховує, що головна мішень бойовиків – саме Багдад. На його захист вийшли не лише національні війська, а й бригади добровольців, серед яких – місцеві суніти, шиїти, курди і християни, які не хочуть розколу Іраку за релігійною чи етнічною ознакою.

  Радикальний ісламістський рух є відгалуженням "Аль-Каїди". Діють вони переважно на території Сирії, але нині розширили операції на сусідню землю. В угрупованні – від трьох до п'яти тисяч бойовиків. Нинішню владу в Іраку вони не визнають, натомість біля керма держави хочуть поставити мусульманське духівництво. Засоби, що обрали для цього, виправдовують – мовляв, без воєнних дій результату не буде. Рятуючись від наступу бойовиків, з півночі країни втекло вже понад півмільйона біженців.

  Після початку конфлікту влада Іраку звернулася з проханням до Білого Дому – Барака Обаму попросили застосувати американські безпілотники для боротьби з терористами. Президент від прямої відповіді ухиляється, натомість обіцяє розглянути варіанти допомоги. У Вашингтоні не виключають: завдання повітряних ударів в Іраку можливе, проте про сухопутну операцію за участі американських військових не йдеться. Втім, самі американці, схоже, проти будь-якого втручання Штатів. Перед Білим домом напередодні група протестувальників вимагала від урядовців відмовитися від чергових мілітаристських планів на Близькому Сході.

  Допомогу, втім не військову, обіцяють і сусіди Іраку. Зокрема, Іран готовий надавати гуманітарну підтримку. В ООН обіцяють допомогти біженцям. А от НАТО втручатися не має наміру – за словами генсека організації Андерса Фог Расмуссена, Альянс не має мандату для врегулювання ситуації в Іраку.

  Ольга Дацюк, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Патріарх Філарет провів молебень на місці Берестецької битви
  Наступний матеріал
  На Луганщині терористи атакували прикордонників - триває бій