Собор Святої Софії у Стамбулі
Собор Святої Софії у Стамбулі 5 канал

Ердоган закликає зробити собор Святої Софії мечеттю: як реагує Вселенський патріарх Варфоломій – сюжет

Читайте по-русски
Двері Айя-Софії для туристів відкриті вже понад 100 років

Після майже сторічної перерви в соборі Святої Софії у Стамбулі можуть поновити богослужіння. Долю святині вже у четвер вирішуватиме Верховний суд Туреччини. Нині візантійська архітектурна пам'ятка має статус музею. Однак президент країни Реджеп Ердоган закликає перетворити Айя-Софію на мечеть. Ініціатива турецького лідера спричинила чимало дискусій, про це розповість кореспондентка "5 каналу" Вероніка Орєхова.

Її називають "восьмим чудом світу". Перлина візантійської архітектури, унікальний комплекс, що поєднує елементи християнської і мусульманської культур. Свята Софія, або Айя-Софія, як її називають у Туреччині на грецький манер – символ Стамбула. Щороку її відвідують близько 4 мільйонів туристів – охочі доторкнутися до таємниць минулого, які бачили стіни собору за понад 15 століть своєї історії.

Двері Айя-Софії для туристів відкриті вже понад 100 років. Однак з 15 липня с її стінах можуть знову залунати мусульманські молитви. Зелене світло цій ініціативі може дати Державна рада – це Верховний суд Туреччини.

"Понад 500 років Айя-Софія належить Туреччині. Не бачу жодних підстав обговорювати, чия це святиня. Це спадщина Туреччини, і ми маємо відкрити її для молитов", – каже Мевлют Чавушоглу, міністр закордонних справ Туреччини.

Перетворити Святу Софію на мечеть запропонував сам президент – Реджеп Ердоган.

"Із Божою поміччю, ми перетворимо музей на мечеть", – говорить Реджеп Таїп Ердоган.

Турецький лідер переконує: це добрі наміри. Твердить: якщо собор визнають мусульманською релігійною святинею – відвідувати його можна буде безплатно. Нині ж квиток коштує близько 10 доларів.

"Гадаю, це буде зручно для всіх. Туристи можуть безкоштовно відвідувати інші мечеті в Туреччині, наприклад Блакитну, або мечеть Султана Ахмета. Так само може бути й із Софією. Якщо ми визнаємо її мусульманською святинею – плату за вхід буде скасовано", – зазначає президент Туреччини.

Його прагнення вже частково втілили у життя. 29 травня, у річницю падіння Константинополя, у стінах Святої Софії читали Коран.

От тільки Айя-Софія – релігійна святиня і для християн. Проти зміни статусу собору виступив уряд Греції. Не підтримує ініціативу й Вселенський Патріарх Варфоломій. Він переконаний, що перетворення музею на мечеть може призвести до міжконфесійного конфлікту.

"Свята Софія – сакральне місце, де Схід зустрічається із Заходом. І перетворення такої святині на мечеть може розділити ці два світи. Не можна цього робити у період, коли людство потерпає від пандемії. Світ потребує єдності та пошуку спільних орієнтирів, а не розпалювання ворожнечі", – каже Варфоломій, Вселенський патріарх.

Тим часом турецькі громадяни побоюються, що повернення Айя-Софії статусу мечеті підірве право на свободу віросповідання в державі. А ще – завдасть шкоди туризму.

"Це місце всесвітньої спадщини, спільна святиня мусульман і християн – і саме це робить її унікальною. Упродовж століть Айя-Софія була не лише мечеттю, а й базилікою та церквою, і врешті стала музеєм", – говорить Едем Елдем, історик.

"У нашій країні є вдосталь місць для молитов, у нашому місті розташовані десятки мечетей. Але Айя-Софія – культурна пам’ятка, що приваблює мільйони туристів", – відзначає Езгі Озбек, мешканець Стамбула.

Айя-Софія – символ "золотої доби" Візантійської імперії. Її збудували ще у VI столітті. І понад тисячу років вона залишалася найбільшим православним храмом. Після підкорення Візантії Османським військом – Софія стала мечеттю, поряд із нею звели мінарети. Лише в 1935 році засновник турецької республіки Кемаль Ататюрк вирішив перетворити Айя-Софію на музей. Нині визначна пам'ятка архітектури належить до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Вероніка Орєхова, "5 канал"

Попередній матеріал
За кермом напідпитку: в Україні посилили покарання – як реагують водії
Наступний матеріал
Критична ситуація в США: в 35 штатах кількість заражених COVID-19 зростає: у чому причина – включення
Loading...

Туреччина прийматиме громадян України без ізоляції і тестування

COVID-19 у світі: Бразилія в антилідерах за смертністю, Туреччина готується приймати туристів, а Франція переходить на "зелений" рівень епідзагрози

Туреччина з 1 липня відкриє свої кордони для українців

Росія в антилідерах, а Туреччина знову відкриває ресторани: у світі додалося понад 19 тис. випадків COVID-19

У Середземному морі стався землетрус – що відомо

5 канал - трансляція наживо