Дедалі більша кількість німецьких компаній переходить до військового обладнання та послуг, порушуючи заборону на постачання зброї після вторгнення рф в Україну. Про це пише видання Financial Times.
Минулого тижня акції виробника двигунів Deutz підскочили більш ніж на 20% після того, як компанія заявила, що збирається створювати танкові двигуни поряд із виробництвом мотоциклів. Інженерна група є однією з тих, хто переглядає або скасовує свою заборону на оборонні контракти.
Частина німецького бізнесу довгий час уникала зв'язків з оборонним сектором через спадщину промислового співробітництва з нацистським режимом. Але з лютого 2022 року деякі ключові гравці в ланцюжку поставок машинобудування країни, включаючи виробника лазерів Trumpf і фірму з виробництва запчастин Hawe Hydraulik, націлилися на військові контракти.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Політолог і колишній директор Німецької ради з міжнародних відносин Кетрін Клювер Ешбрук зазначила, що давнє ставлення до оборонного сектора швидко змінюється.
"Після трьох років війни на європейському континенті з величезними економічними втратами Німеччина, схоже, готова зробити історичний зсув", – сказала вона.
Зміна ставлення відбулася після того, як Олаф Шольц відразу після вторгнення рф в Україну оголосив про виділення 100 мільярдів євро фонду для зміцнення оборони Німеччини та модернізації її Збройних сил. Він планує відправити бронетанкову бригаду в Литву – це буде перший постійний закордонний підрозділ у сучасній історії країни – і знову вводить строкову державну службу.
Опитування PwC Germany, проведене цьогоріч, показало, що майже 70% німців підтримують збільшення витрат на оборону.
"Агресивна війна росії проти України безперечно посилила усвідомлення в нашому суспільстві того, що свободу треба захищати військовими засобами, якщо це необхідно", – заявили в Daimler Truck, які минулого місяця оголосили про новий контракт на постачання 1500 вантажівок для канадських військових.
Карл Хаусген, очільник інженерної компанії Hawe Hydraulik, що скасувала заборону на оборонні замовлення 2022 року, сказав, що вторгнення росії в Україну та подальший поштовх до Європи збільшити свої військові витрати зменшили стигму навколо оборонного сектора.
"Значна частина ланцюжка поставок для оборони має зовсім інший імідж, ніж 3-4 роки тому", – сказав він.
Раніше компанія не постачала продукцію в оборонний сектор, але тепер її комітет на рівні правління оцінює замовлення на клапани та насоси, які можна використовувати для військової техніки, зокрема транспортних засобів та кораблів.
Ця зміна також пов'язана з тим, що німецька промисловість намагається оговтатися від зниження попиту з боку Китаю. На відміну від оборонного сектора, що швидко розвивається, автомобільна промисловість країни була змушена оголосити про масове скорочення робочих місць на тлі активного переходу на електромобілі.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
За словами Крістіана Меллінга з Німецької ради з міжнародних відносин, Німеччина зіткнулася з ситуацією, протилежною європейській, відразу після закінчення холодної війни, коли компанії зіткнулися з необхідністю перепрофілювати військове виробництво на цивільне.
"Ви переосмислюєте, як можна використовувати цивільні виробничі потужності, технології та процедури, щоб стати більш ефективними у військовому світі", – сказав він.
Компанія Continental, провідний світовий постачальник автомобільної промисловості, оголосила про масове скорочення робочих місць, але нещодавно запустила програму переведення сотень співробітників до німецького оборонного підрядника Rheinmetall.
Петер Себастьян Краузе, виконавчий директор Rheinmetall, зазначив, що співробітники Continental дадуть компанії "дуже цінні" навички.
Виробник лазерів Trumpf, у якого є клієнти в напівпровідниковій промисловості, включаючи групу обладнання для виробництва мікросхем ASML, є ще однією компанією, яка розглядає можливість скасування повної заборони на постачання для оборонного сектора.
На лазери компанії поширюються експортні обмеження, в тому числі в Китай, позаяк уряд Німеччини вважає їх товарами "подвійного призначення".
За словами керівника лазерних операцій компанії Хагена Зімера, оборонні компанії виявили зацікавленість до військового використання лазерів компанії, наприклад, для збивання БпЛА.
Лазер може бути потужним інструментом захисту. Без цієї технології "просто неможливий захист від багатосторонньої атаки 200 безпілотників у зонах бойових дій".
Lufthansa Technik, дочірня компанія групи авіакомпаній, яка має контракти на обслуговування приблизно п’ятої частини активного світового флоту, минулого року офіційно запустила підрозділ з технічного обслуговування військових літаків. Підрозділ став бізнес-напрямком, що швидко розвивається, і збирається допомагати підтримувати німецькі гелікоптери Chinook і винищувачі F-35.
"У 2019 році ми вирішили зробити більший крок у сфері оборони, базуючись на наших відносинах з урядом Німеччини", – сказав виконавчий директор Lufthansa Technik Міхаель фон Путткамер, додавши, що фонд у розмірі 100 мільярдів євро "був можливістю зробити крок в індустрію".
"Ми вважаємо, що взяти участь в обороні – це не лише чудова можливість для бізнесу, а й підтримка наших Збройних сил, щоб вони були здатні захищати нашу країну", – сказав він.
Сюзанна Віганд, виконавчий директор виробника запчастина для танків Renk, заявила, що зростання "синергії" між цивільним і оборонним секторами виробництва в Німеччині може принести користь обом сторонам.
"Це чудовий спосіб подальшого розвитку технологій. Інновації надходять із військового світу та знаходять шлях до цивільного застосування, і навпаки", – сказала вона.
Нагадаємо, Євросоюз прагне перенести економіку на військові рейки. За розробку конкретних пропозицій взялася Єврокомісія
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Читайте також: У німецькому Бундестазі знову вимагають від Шольца передати Україні ракети TAURUS – що відповів канцлер
Дивіться також: