Дем`янюка засудили до 5 років позбавлення волі [репортаж, відео]

  5 років ув`язнення. Такий вирок виніс уродженцю України Івану Дем`янюку Мюнхенський суд за причетність до масового убивства євреїв в роки Другої світової війни. Прокурори вимагали для Дем`янюка шість років.

  "Винний" - вирішили судді за закритими дверима. Суд визнав, що Іван Дем`янюк, працюючи охоронцем в нацистському таборі Собібор у Польщі, став співучастником убивства понад 28 тисяч євреїв. Вважають, що саме стільки людей загинули там у 1943-му. Загалом же, за увесь час існування Собібору, там знищили близько 250-ти тисяч людей. Cлідство не змогло надати конкретних доказів провини підсудного. Жоден із майже 30 свідків не ідентифікув його, як охоронця табору. Єдиний речовий доказ - посвідчення наглядача - багато експертів назвали фальшивкою. Водночас, судді відхилили прохання захисту розглянути нові докази і заслухати свідків.

  Ульрих Буш, адвокат Івана Дем`янюка: "Ми обов`язково оскаржуватимемо це несправедливе рішення. Івана Дем`янюка зробили цапом-відбувайлом для німців. Він має заплатити за усі помилки, які вони зробили в минулому. Хіба ж це правосуддя?"

  Іван Дем`янюк народився в Україні, у Вінницькій області. У 1940 році він вступив у Червону армію, а у 1942-му потрапив у німецький полон. Там, за даними слідства, Дем`янюка завербували - він присягнув СС і у 1943-му потрапив охоронцем до Собібору, де працював півроку. В 70-х роках Дем`янюка звинувачували ще й у тому, що під час війни він працював наглядачем в іншому таборі смерті у Польщі - в Треблінці. Згідно із свідченнями очевидців, там його називали "Іван Грозний" - за особливу жорстокість. Після цих звинувачень Дем`янюка екстрадували зі США, де він тоді жив, до Ізраїлю. У 1988-му його визнали винним і засудили до вищої міри покарання, утім адвокати подали апеляцію і довели, що "Іваном Грозним" був інший наглядач - Іван Марченко.

  Корнеліус Нестлер, адвокат родичів загиблих у Собіборі: "Він був частиною машини для убивства, і немає жодних сумнівів у його відповідальності перед родичами жертв нацистів. Табір створили з метою планомірного убивства людей, тож усі, хто був до цього причетним в тій чи іншій мірі - винні. І мають відповідати за ці злочини - наприкінці свого життя".  

  Процес над Дем`янюком розпочався наприкінці листопада 2009-го. Його неодноразово переносили через поганий стан здоров`я підсудного. Крім того, у січні Національна судова палата Іспанії направила до Німеччини запит про видачу Дем`янюка. За даними тамтешніх правоохоронців, він може бути причетним до загибелі 60 іспанців-в`язнів концтабору Флоссербург.

  Олена Кричковська, 5 канал

  Попередній матеріал
  У Дніпропетровську – генеалогічний бум
  Наступний матеріал
  ГПУ визнала недійсним рішення Київради про приватизацію 25 га у Конча-Заспі
  Теги:
  Loading...