Трьома китами, на яких стоїть майбутнє Євросоюзу, називають учасники основні теми свого засідання. Усі вони - тісно пов`язані. Доповідачі одразу наводять приклади. Зокрема, якої подвійної скрути зазнали країни ЄС, коли газовий конфлікт між Україною та Росією спалахнув на тлі економічної кризи. Щоби запобігти цьому у майбутньому - треба виробити спільну політику дій. Так уважають усі учасники саміту, зокрема, і Президент України. За словами Віктора Ющенка, створення єдиного енергетичного ринку - надактуальне питання. Крім того, слід переглянути ціни на транзит російського газу через територію України.
Віктор Ющенко, Президент України: "Україна гарантує безперебойний і безпечний транзит газу. Українська ГТС вже 45 років працює без жодних збоїв".
Глобальна криза - глобальна відповідальність - одна з ключових тез саміту. Економічні негаразди стали тестом на вміння європейців співпрацювати у скрутних обставинах, і не лише у межах ЄС, але й цілого регіону. Криза - не найкращий час для розширення, кажуть представники Євросоюзу. І водночас закликають Брюссель не зачиняти двері перед тими, хто хоче влитися у родину об`єднаної Європи.
Лех Качинський, президент Польщі: "Окрім розширення у бік Західних балкан, потрібен і інший напрямок. Ми у Польщі називаємо його Південно-Східним - це Україна, Молодова, Грузія. І все це - європейські народи".
Глави держав країн Центральної європи з`їжджаються на неформальний саміт від 93-го року. Зібрання - плідний ґрунт для двосторонніх зустрічей. На одній з них зійшлися глави держав України та Сербії і домовились, що восени Борис Тадич приїде до Києва, для підписання низки історичних угод. Зокрема - зони вільної торгівлі між двома країнами та скасування візового режиму.
Із Сербії Нонна Стефанова, Максим Шинкаренко, 5 канал
***