13.01.08 зранку Європа має отримати російський газ (РЕПОРТАЖ)

  Транзит вітчизняною газотранспортною системою російського палива до Європи має відновитися у вівторок. Час ч - восьма за європейським часом, тобто дев`ята за Києвом. Перепони для постачання через Україну усунені - заявив у Брюсселі заступник голови "Газпрому" Олександр Міллер. При цьому він публічно дав доручення підлеглим відновити постачання. Зранку Київ підписав Правила моніторингу транзиту, на яких так наполягала Москва, без жодних застережень. Комісар ЄС з питань енергетики Андріс Пібалгс за підсумками екстренного засідання профільних міністрів країн Євросоюзу заявив: якщо і завтра газопстачання не відоновиться, усі розумітимуть, хто винен.
  Олексій Міллер, голова правління ВАТ "Газпром": "Прошу гарантувати приїзд російських спостерігачів на газовимірювальні станції в суміжних з Україною країнах і прошу гарантувати прибуття російських спостерігачів на газовимірювальні станції, об`єкти газотранспортної системи і підземні сховища України. Виконуйте команду".

  Допуск російських представників був другою і останньою умовою відновлення транзиту газу в Європу. У Брюсселі чекали від України підпису під "Правилами моніторингу транзиту газу" без застережень. І як тільки документ отримали - теж завізували. Ситуацію із газом обговорили на екстреному засіданні міністрів енергетики країн ЄС. Європейці наголошують - якщо постачання газу не поновиться у вівторок, відповідальність покладуть на одну зі сторін.

  Мартін Ріман, міністр енергетики Чехії: "Ми сподіваємося, що негайне відновлення поставок сприятиме відновленню довіри до постачальників газу. Рада наголошує, що ця ситуація підірвала довіру до обох країн".

  За різними підрахунками, газ надійде до Європи за добу-півтори після того, як Росія відкрутить вентиль на кордоні з Україною. Лише тоді єврочиновники полегшено зітхнуть. Вони вже стомилися мирити Київ із Москвою та з`ясосувати, хто винен у припиненні постачань палива до Європи.

  Андріс Пібалгс, Єврокомісар з енергетики: "Якщо завтра поставки газу не відновляться, то я зможу говорити, хто ж винен у цьому. Бо дотепер ми не ставали на бік жодної із сторін, а усі наші заклики спрямовували до обох країн. Я сподіваюся, що обидві сторони це усвідомлюють і докладають усіх зусиль для відновлення поставок".

  Жозе Мануель Баррозу, голова Єврокомісії: "Якщо ви запитаєте росіян, вони вам скажуть - це не їхня провина, це провина українців. Якщо ви звернетесь до українців, вони скажуть вам - це все росіяни. Проте з нашої точки зору,  угода не працює як повинна. Тому радимо країнам-членам ЄС диверсифікувати джерела свого енергопостачання. Щоб перестрахуватися від подібних обставин".

  Утім, деякі європейські країни уже давно не сидять склавши руки. Польща хоче купувати газ та нафту в Алжирі та на Близькому Сході. А Болгарія попросить у ЄС чотириста мільйонів євро допомоги, щоби розширити сховища та прокласти газопроводи до Греції та Румунії. Крім того, Болгарія слідом за Словаччиною заявила, що не виключає відновлення роботи раніше закритої  атомної електростанції. 

  Дар`я Тарадай, Юлія Куценко, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (7.53Мб)
  Попередній матеріал
  100 років від дня народження Марії Примаченко
  Наступний матеріал
  Війна в Секторі Ґаза. Ситуація станом на 13.01.09 (РЕПОРТАЖ)
  Теги: