Журналісти готують скаргу до Європейського суду [ДОКУМЕНТИ]

  26 січня 2011 р. Вищий адміністративний суд України залишив в силі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.06.2010 та Київського апеляційного адміністративного суду від 30.08.2010. Згідно цього рішення, останньої судової інстанції в Україні, у телеканалів «5 канал», ТВі, СТБ та ще 14 телекомпаній остаточно відібрали право мовлення на отриманих у законному порядку частотах від 27 січня 2010р.

  Публічна заява журналістів «5 каналу»

  Журналісти «5 каналу» обурені рішенням Вищого адміністративного суду України, яке суперечить запевненням української влади про пріоритетність свободи слова та демократії в Україні та не зважає на численні зауваження авторитетних міжнародних журналістських та правозахисних організацій таких як «Репортери без кордонів», Міжнародна федерація журналістів, Асоціація Європейських журналістів, Article XIX, Human Rights Watch, Моніторинговий  комітет Парламентської Асамблеї Ради Європи щодо протиправності дій спрямованих на згортання свободи слова в Україні.

  Вищий адміністративний суд України продемонстрував найгірший зразок залежності від політичної волі тих, кому не потрібна свобода слова в Україні і обмежив права громадян держави на вільний доступ до інформації.

  Стурбованість ситуацією із згортанням свободи слова в Україні неодноразово висловлювали впливові Європейські інституціі. Зокрема:

  • 13 жовтня 2010 року представник ОБСЄ з питань свободи засобів масової інформації заявив, що Україна повинна вжити термінових заходів для захисту свободи ЗМІ, і закликав український уряд утриматися від будь-яких спроб впливу або цензурування медіа-контенту та дотримуватися міжнародних стандартів свободи засобів масової інформації й зобов’язань щодо свободи ЗМІ перед ОБСЄ.

  • Європейський парламент у своїй резолюції наголошує що, відповідно до 49 статті Договору про Європейський Союз, Україна може подати заявку на членство в ЄС, як і будь-яка інша європейська держава, яка дотримується принципів свободи, демократії, поваги прав людини та основних свобод і верховенства права, висловлює жаль з приводу того, що два незалежних телевізійних канали: TVi і «5 канал», були позбавлені  частини частот на мовлення; закликає владу забезпечити, щоб судові процеси не призводили до вибіркового перегляду розподілу частот на мовлення й закликає переглянути будь-які рішення чи призначення, що можуть призводити до конфлікту інтересів; закликає український уряд до приведення законодавства про свободу засобів масової інформації у відповідність зі стандартами ОБСЄ; рішучі дії у цьому зв`язку будуть посилювати кандидатуру України на головування в ОБСЄ в 2013 році.

  • У резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи щодо України від 5 жовтня 2010 року зазначено:
  12. Асамблея висловлює занепокоєння щодо все більшої кількості заяв та достовірних повідомлень про утиски в останні місяці демократичних прав та свобод, таких як свобода зборів, свобода вираження поглядів та свобода засобів масової інформації. Асамблея вважає, що втручання державних органів, зокрема правоохоронних органів та служби безпеки, в роботу журналістів та медіа-організацій є несумісним з демократичним суспільством. Асамблея закликає органи влади провести вичерпне розслідування всіх повідомлень про порушення прав і свобод та виправити виявленні порушення. Крім того, вона закликає органи влади забезпечити, щоб юридичні процедури не призводили до вибіркового скасування частот на мовлення, а також переглянути будь-які рішення або призначення, які можуть викликати конфлікт інтересів, особливо в правоохоронній та судовій сферах.
  13. Свобода і плюралізм засобів масової інформації є наріжними каменями демократії. Тому Асамблея глибоко стурбована останніми подіями, які можуть підірвати ці принципи. Вона закликає владу вжити всі необхідні заходи для захисту свободи та плюралізму засобів масової інформації в Україні, а також утриматися від будь-яких спроб контролювати, прямо чи опосередковано, зміст новин загальнонаціональних засобів масової інформації.

  Звертаємо увагу,  що позбавленням ліцензій незалежних українських телеканалів порушено статтю 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Також, наголошуємо, що Стаття 10 тієї ж Конвенції застосовується до будь-кого, включаючи юридичних осіб, і стосується не лише змісту інформації, але також і засобів її передачі або отримання, виходячи з того, що будь-яке обмеження, накладене на засоби, порушує право на отримання та розповсюдження інформації.

  Можна із сумом констатувати, що рішення Вищого адміністративного суду України не лише завдасть невиправного збитку міжнародному іміджу країні, а й значно ускладнить європейські перспективи України, оскільки йде всупереч з рішеннями інституціональних органів Європейського Союзу.

  Усвідомлюючи наслідки рішення Вищого адміністративного суду України, журналісти «5 каналу» прийняли рішення уповноважити Редакційну раду «5 каналу» підготувати скаргу до Європейського суду з прав людини, оскільки ми вважаємо, що цим рішенням суд  позбавив  українських громадян права на вільний доступ до суспільно-важливої інформації, обмежив професійні права самих журналістів на інформування суспільства, а також права журналістів, як громадян, на вільне виявлення власної думки.

  Публічна заява журналістів 5 каналу

  Публічна заява журналістів 5 каналу

  Публічна заява журналістів 5 каналу

  Протокол засідання редакційної ради 5 каналу щодо позбавлення частот та ліцензій

  Попередній матеріал
  Африкою котиться хвиля революцій
  Наступний матеріал
  У Давосі стався вибух
  Теги: