"Дніпроазот"
"Дніпроазот" відкриті джерела

Завод відомого олігарха може залишити українців без питної води – ЗМІ

  Підприємство "Дніпроазот", діяльність якого пов'язують із бізнесменом Ігорем Коломойським, припинило свою роботу

  Через це припинено постачання рідкого хлору, що очищує питну воду в Україні. Крім того, завод випускає аміак, азот, карбамід, які за ринковими цінами продають металургійним, аграрним та енергетичним підприємствам.

  Монополіст на ринку вимагає знизити ціни на газ, однак через це можуть постраждати мільйони українців, передає "Обозреватель".

  Як відомо, Ігорю Коломойському також належить 40% газодобувної компанії "Укрнафта" (50% + акцій знаходиться у власності держави через "Нафтогаз"). Саме дешевий газ від "Укрнафти" дозволяв "Дніпроазоту" показувати стабільно високі прибутки.

  За паперами "Укрнафта" орендувала цех з виробництва аміаку, постачала туди близько 600 млн кубометрів газу на рік, а отриманий аміак потім перепродавали "Дніпроазоту". При цьому загальний об'єм споживання газу заводом був на рівні 800 млн кубометрів.

  За підрахунками аналітиків "Консалтингової групи А-95", "Укрнафта" продавала аміак "Дніпроазоту" за цінами, нижчими від ринкових на 20-30%.

  Усе змінилося, коли дешевий газ припинили постачати "Дніпроазоту". Так, у квітні цьогоріч прес-служба "Укрнафти" заявила, що співпраця з підприємством припинилась. Тож завод мав купляти газ за тими ж цінами, що і всі українські підприємства.

  Кілька місяців потому керівництво "Дніпроазоту" заявило, що не хоче працювати за такими тарифами. Замість цього підприємство відомого олігарха звернулося до уряду, запросивши створити для них особливі умови і поставляти газ за нижчими тарифами.

  "По сьогоднішній ціні на газ, яка декларується сьогоднішніми постачальниками газу, – у нас немає можливості працювати", – заявив голова правління "Дніпроазоту" Сергій Сидоров.

  Зауважимо, що "Дніпроазот" – це єдиний в Україні виробник хлору, який є дезінфектантом питної води. Таким чином зупинка роботи заводу призведе до зупинки всіх водоканалів.

  Без води ризикують залишитися практично всі українські міста.

  В Асоціації водоканалів відзначають: на очистку водопровідної води потрібно близько 800 тонн хлору. В умовах, коли "Дніпроазот" відмовляється працювати, реагенти доводиться закуповувати за кордоном. Найближчий можливий постачальник – Румунія. Серед можливих також – Польщі та Хорватія, однак тепер за логістику доведеться платити додатково. Тоді вартість хлору зросте приблизно втричі.

  Водночас, згідно із законом "Про державні закупівлі", водоканали не мають права так просто змінити постачальника і купувати хлор ще й за ціною утричі вищою. Для цього необхідно дотриматись процедури: опублікувати пропозицію про закупівлю щонайменше за 15 днів до проведення тендеру (хоча в Україні крім "Дніпроазоту" ніхто не зможе відреагувати на неї).

  Тим часом у Харкові підрахували, що кількості хлору вистачить лише до 21 липня (суботи), а в Миколаєві ще 16 липня обмежили водопостачання до мінімального рівня в денний час. У Києві ж поки запасів рідкого хлору досить.

  "Найближчим європейським постачальником хлору може бути Румунія. У цистернах це зробити неможливо. Поставками автомобільним транспортом в контейнерах можна забезпечити 200 тонн на місяць. Це 25% від потреби. І для цього постійно потрібно 10 машин", – уточнив на засіданні "Укрводоканалекологія" представник однієї зі станцій.

  Зауважимо, що "Дніпроазот" звернувся до Антимонопольного комітету – просять дати їм дозвіл скористатися своїм становищем і, за неофіційною інформацією, практично удвічі підвищити тариф на свою продукцію.

  Тепер АМКУ має 10 днів, щоб вивчити звернення і ухвалити рішення. Додамо, що сім років тому Антимонопольний комітет оштрафував "Дніпроазот" на 100 млн грн за "зловживання монопольним становищем".

  Попередній матеріал
  Порошенко прокоментував затримання росіянами суден в Азовському морі
  Наступний матеріал
  "Антонов" і турецький авіаконструктор планують заснувати спільне підприємство – "Укроборонпром"
  Loading...

  "У кранах може бути порожньо": в Україні закінчується хлор для знезараження води

  На Черкащині 70-тисячна Сміла вже три тижні без цілодобового водопостачання

  "...і всі за одного": чому в Одесі багатоповерхівка залишилася без води