International Criminal Court. Фото: Vincent van Zeijst, CC BY-SA 3.0
International Criminal Court. Фото: Vincent van Zeijst, CC BY-SA 3.0 Вікіпедія

За росію взялася Гаага: кого можна притягнути до відповідальності за злочини в Україні – сюжет

Читайте по-русски
Скільки триватиме судовий процес над росією на міжнародному рівні – загадувати складно

На третій місяць повномасштабної війни у прокуратури вже назбиралися тисячі кримінальних проваджень. Розслідування та документування злочинів Кремля почалося і на міжнародному рівні – за справу взявся Міжнародний кримінальний суд у Гаазі. Кого можна притягнути до відповідальності за злочини в Україні, що для цього робиться та скільки часу потрібно для реальних вироків окупантам, дізнавалася журналістка "5 каналу".

"Я визнаю свою провину", – сказав підсудний військовослужбовець рф Вадим Шишимарін.

21-річний Вадим Шишимарін став першим росіянином, якого судили в Україні за злочини, скоєні з початку повномасштабної війни. Він – сержант російської армії, який застрелив з автомата беззбройного пенсіонера на Сумщині 28 лютого. І його справа далеко не єдина. Ще кільком десяткам окупантів прокуратура вже повідомила про підозру. Більшості – заочно.

"Ми однозначно встановлюємо і будемо встановлювати винних осіб", – наголосила генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова.

Загалом, за майже 3 місяці війни правоохоронці відкрили понад 11 тисяч кримінальних проваджень, і ця цифра зростає з кожним днем. Роботи побільшало в рази, не приховують рядові прокурори.

"Справді дуже багато, велика кількість осіб, які здаються в полон, намагаємося оперативно перевіряти їхню причетність до скоєння злочинів", – запевнив прокурор Офісу генпрокурора Андрій Синюк.

Голова правління "Центру громадянських свобод" Олександра Матвійчук наголосила: "Це величезний виклик, навіть найбільш ефективні правоохоронні органи і судова система не могли б впоратися з такою великою кількістю проваджень".

Попри шалене навантаження, докази воєнних злочинів росії в українських містах і селах ретельно документуються, триває слідство і запускаються масштабні судові процеси. Як усередині держави, так і на міжнародному рівні.

"Ці звірства, вони не можуть обмежуватися відповідальність за їх вчинення лише національними кордонами", – додав Олександр Матвійчук.

І тут, пояснюють правники, є два рівні відповідальності. Перший – росії як держави, за скоєння міжнародних протиправних дій.

"На цьому ініціювання Україною, зокрема позову в міжнародному суді ООН щодо хибних звинувачень росією України у вчиненні геноциду", – повідомив юрист-міжнародник, агент України у Міжнародному суді ООН Антон Кориневич.

Другий – персональна відповідальність за злочини Кремля. Переслідуванням військово-політичного керівництва російської федерації займеться Міжнародний кримінальний суд у Гаазі. У його компетенції покарання відповідальних за геноцид, воєнні злочини і злочини проти людяності.

"Міжнародний кримінальний суд це не та інстанція, яка збере, умовно кажучи, усю російську армію і судитиме тисячі людей, які вчиняли злочини, ні, це не так, цей суд судитиме саме тих людей, які приймати рішення, що призвели до вчинення тих чи інших злочинів", – зазначила заступниця міністра юстиції з питань європейської інтеграції Валерія Коломієць.

Для цього на початку травня Верховна Рада погодила співпрацю. Прокурор МКС Карім Хан уже був у Києві, а днями до України направили рекордну групу із 42 експертів суду. Що важливо, саме Міжнародний кримінальний суд має мандат на притягнення до відповідальності владної верхівки тієї ж російської федерації, таких повноважень немає у національних судів України чи інших європейських держав, які теж почали розслідування злочинів кремля.

"Національні суди, вони не можуть працювати з кейсами вищого політичного керівництва рф, бо воно має посадовий імунітет щодо судів інших держав. Як правило, це глава держави, глава уряду, міністр закордонних справ", – додав Антон Кориневич.

На додачу, нині українські юристи працюють над створенням спеціального трибуналу щодо злочину агресії росії проти України.

"Який буде присвячений лише одному злочину і лише з боку найвищих посадових осіб", – підсумував Кориневич.

Але від цього роботи у вітчизняних судів та правоохоронців не менше. Саме на їхніх плечах сьогодні основна маса розслідувань тисяч воєнних злочинів російських військовослужбовців. Від насильства, тортур чи вбивства цивільних до цілеспрямованого руйнування житла та інфраструктури. Аби розслідувати ефективніше, треба вдосконалити законодавство, бо в нинішньому правовому полі є істотні прогалини. Що таке воєнні злочини – не розписано.

"У нас немає відповідальності за злочини проти людяності, ніхто не буде притягнутий, ці люди залишаться безкарними, поки в КПК не внесуть зміни. Ми прийшли до війни з оголеним правовим фронтом", – зауважила правозахисниця, голова правління "Центру громадянських свобод" Олександра Матвійчук.

І ще, важливо розуміти, притягнути до відповідальності за вторгнення в Україну кожного російського солдата неможливо за законами та звичаями війни.

"Не всі, хто прийшов воювати, – це воєнні злочинці, це звичайні комбатанти, а ті, хто гвалтує, вбиває цивільних, займається тортурами, мародерствами, то вже злочинці. Ми кожного встановимо, провину кожного доведемо і будемо притягувати кожного до відповідальності. Якщо вони тут – ми їх починаємо судити", – запевнила генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова.

Втім, тут проблема в тому, що більшість злочинців із числа російської армії покинули територію України. Недосяжні як для нашого, так і міжнародного правосуддя і ті, хто розв’язав цю війну – російське військово-політичне керівництво. Тому вироки вочевидь будуть заочні.

"Можливе заочне засудження з дотриманнями процесуальних норм. Нам треба правосуддя, змагальність процесу треба забезпечувати, навіть воєнним злочинцям", – додала Олександра Матвійчук.

Якщо швидкість засудження російських військових залежить від національних судів, то скільки триватиме судовий процес над росією на міжнародному рівні – загадувати складно. Ця справа на роки. Юридична війна продовжиться і тоді, коли замовкне зброя.

"Прокурору МКС потрібно дуже багато часу, аби зібрати всі матеріали, після чого він приймає рішення, чи дійсно ця справа підсудна МКС, ми маємо визнати і розуміти, що міжнародне судочинство не є швидким. Рішення щодо прийнятності ми очікуємо не раніше ніж за 1,5 року, а говорити, коли будуть розглядатися конкретні звинувачення конкретних осіб, – ще зарано", – сказала заступниця міністра юстиції з питань європейської інтеграції Валерія Коломієць.,

Агент України у міжнародному суді ООН Антон Кориневич підсумував: "Будь-який судовий процес. Це все, звичайно, забирає час, але повірте, з боку українських юристів, які працюють по всіма трекам щодо притягнення росії і її громадян, затримки бути не може".

Серед іншого, в судовому процесі вкрай важливим є питання компенсацій. За скоєні злочини та зруйноване на мільярди в Україні російська федерація має заплатити! І як це зробити, вже задумалися у Європі. Над питанням репарацій працює і влада.

Ірина Сисак, "5 канал"

Читайте також: Правоохоронці вже зареєстрували понад 18 тисяч злочинів росії в Україні 

Друзі! Ми сьогодні боремося за нашу свободу, незалежність, за право бути вільною людиною на своїй землі.

Нас захищають справжні Супергерої: ЗСУ, Нацгвардія, Тероборона, МВС, усі небайдужі Громадяни, які об'єдналися заради захисту Батьківщини.

Ми маємо безпрецедентну підтримку міжнародних партнерів. Увесь світ підтримує Україну.

Зберігаємо спокій, підтримуємо одне одного, читаємо тільки перевірені новини та допомагаємо армії.

ЄДИНІ ОФІЦІЙНІ РЕКВІЗИТИ НБУ ДЛЯ ЗБОРУ КОШТІВ НА ПОТРЕБИ АРМІЇ

ПЕРЕРАХУЙТЕ "КОВІДНІ" ГРОШІ З Є-ПІДТРИМКИ НА АРМІЮ

ВІДПРАВТЕ ДРУЗЯМ ЗА КОРДОН ПОСИЛАННЯ АНГЛІЙСЬКОЮ МОВОЮ: 

Разом до перемоги над російськими окупантами!

Слава Україні! Героям Слава!

Попередній матеріал
AP опублікувало відео з нагрудної камери "Тайри" – парамедика, яка врятувала сотні людей у Маріуполі
Наступний матеріал
Несправедливо, що через сусідство з росією Україна не може бути в ЄС – колишній президент Болгарії
Loading...
У Маріуполі рашисти задля "картинки" відкрили "дитячий центр" у будівлі напівзруйнованого дитсадку – Денісова

У Маріуполі рашисти задля "картинки" відкрили "дитячий центр" у будівлі напівзруйнованого дитсадку – Денісова

Існує загроза ракетно-бомбових ударів та артилерійських обстрілів з території білорусі – Генштаб

Існує загроза ракетно-бомбових ударів та артилерійських обстрілів з території білорусі – Генштаб

Повністю завершено розмінування доріг у Київській області – ОП

Повністю завершено розмінування доріг у Київській області – ОП

Із рф допомогли втекти близько 50 депортованим українцям – Денісова

Із рф допомогли втекти близько 50 депортованим українцям – Денісова

Дуда розповів, що Зеленський попередив його про напад рф за кілька годин – ЗМІ

Дуда розповів, що Зеленський попередив його про напад рф за кілька годин – ЗМІ

У Міноборони повідомили, де тривають інтенсивні бої і яка основна мета окупантів

У Міноборони повідомили, де тривають інтенсивні бої і яка основна мета окупантів