Як вберегтися від поліцейського свавілля: практичні поради юриста

Поліція ua-bud.com.ua
Тема поліцейського свавілля зараз надзвичайно актуальна як в Україні, так і у світовому масштабі

У США вже місяць тривають масові протести після загибелі чорношкірого Джорджа Флойда під час затримання поліцією. В Україні ж після оприлюднення резонансної справи про згвалтування жінки у поліцейському відділку в Кагарлику мало не щодня з'являються новини про знущання і катування поліцейськими.

Як захиститися від поліцейського свавілля, розповів юрист і адвокат Олександр Гришаков у коментарі "24 каналу".

"Кожному громадянину України насамперед необхідно розуміти, що поліцейський – це не особа, яка керується внутрішніми переконаннями. Діяльність поліцейських на території України регулюється Законом України про національну поліцію", – підкреслив юрист.

Є визначений чіткий перелік випадків, у яких поліцейський має право вимагати від вас документи, і він не такий широкий.

Коли поліцейські можуть вимагати документи?

  • якщо ви схожі на злочинця, що перебуває у розшуку або на зниклу особу;
  • якщо є достатньо підстав вважати, що ви вчинили або вчините правопорушення;
  • якщо ви перебуваєте на території чи об'єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;
  • якщо у вас є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші заборонені речі;
  • якщо ви перебуваєте в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
  • якщо ви і ваша машина схожі на ті, що причетні до правопорушення.

Коли поліцейський вимагає пред'явити документи, не давайте їх особисто в руки. Перед тим, як щось показувати, попросіть, щоб поліцейський представився та показав посвідчення в розгорнутому вигляді.

Якщо ж вас мають намір затримати, краще не сперечатися, адже свавілля поліції в таких випадках, без свідків буде досить тяжко довести. Адвокат наголошує, що при цьому ви повинні знати, що обов'язково повинен бути складений протокол про адміністративне затримання.

Що робити, якщо вас затримали, поліцейські проводять перевірку, намагаються вивернути кишені, просять показати особисте листування?

За словами юриста, все це – незаконні вимоги. Поліція має право проводити тільки поверхневу перевірку. При цьому жінок перевіряють тільки жінки, а чоловіків – чоловіки. Поліцейський проводить руками по кишенях людини, не проникаючи до них. Якщо намацали підозрілий предмет, схожий на зброю, боєприпаси або на пакунок із наркотиками, то людину запитують, що в неї в кишені.

Людина має право відмовитись показати вміст кишень, але тоді її доводиться затримувати та вилучати предмет із залученням двох понятих. Поліція не має права проводити огляд речей людини або обшук її житла. Це здійснюють тільки слідчі, якщо мають для цього відповідні підстави.

Поліцейське затримання
Поліцейське затриманняфото РБК-Україна

Що робити, якщо права таки почали порушувати?

Якщо розумієте, що починається порушення ваших прав, вихід простий: берете телефон та починаєте проводити відеозйомку. У разі повного свавілля поліції, коли починають нахабно виривати телефон, адвокат закликає голосно кричати, звертайте увагу інших, щоб були свідки.

А якщо знайдуть щось підозріле?

Якщо, на думку поліціянтів, було знайдено щось схоже на підозрілий предмет (бувають випадки, коли підкидують такі предмети), чекайте понятих, не чіпайте нічого руками, не засовуйте руки в кишені, при понятих можуть оглядати і вилучати, але особисто не чіпайте ці речі.

Адже якщо було підкинуто, то на таких речах не буде особистих відбитків, в такому випадку можливо встановити непричетність особи та притягнути винних до відповідальності.

Як вести відеозйомку конфлікту правильно?

У конфліктних ситуаціях з правоохоронцями багато хто намагається вести відеозйомку. Пряма норма закону, яка забороняє це робити, відсутня.

Однак, знімаючи поліцейських, слід дотримуватися простих правил:

  • вести себе спокійно, не агресивно;
  • повільно, відкрито дістати засіб відеозйомки (смартфон, планшет, відеокамеру) і повідомити, що ви ведете відеозйомку, щоб зафіксувати порушення ваших прав, якщо вони будуть;
  • вести зйомку коректно, не заважати поліцейським вчиняти дії, дотримуватися дистанції.

А якщо поліцейські забороняють знімати?

Якщо поліцейські будуть забороняти знімати, повідомляйте їм, що вони є службовими особами. Також посилайтеся на статтю 21 Закону України "Про інформацію", згідно з якою ви маєте право фіксувати дії, що порушують ваші права.

Якщо поліцейські будуть налаштовані агресивно і намагатимуться вибити у вас із рук телефон, не вступайте з ними в бійку, а викликайте адвоката для захисту ваших інтересів. Окрім того, ви маєте знати, що класти на підлогу обличчям вниз чи вверх – це порушення ваших конституційних прав.

Що робити, коли поліція перевищує свої повноваження?

Насамперед розуміти, що кожна особа має право на захист, тобто залучити свого захисника. До приїзду адвоката людина має право не надавати ніяких пояснень щодо себе та своїх близьких, коло яких визначено законом. До того краще знімати на відео розмову з поліцейськими.

Адвокат радить у таких випадках викликати на місце події інший патруль, якщо з попереднім стався конфлікт. Причина такого виклику – "поліцейські суб'єктивні в прийняті своїх рішень та не керуються нормами чинного законодавства".

Бажано також звернутися на лінію моніторингу і описати їм ситуацію. У будь-якому разі, коли ситуація досить гостра, краще звернутися до адвоката. Якщо ви діятимете правильно, це допоможе оскаржити прийняте поліцейськими рішення та притягнути їх до відповідальності.

Попередній матеріал
COVID-19 у світі: президент Словаччини пішла на самоізоляцію, а Хорватія посилила карантин щодо громадян країн-сусідок
Наступний матеріал
Прожитковий мінімум зріс майже на 100 грн, пенсії – на 74: як це вплине на соцвиплати
Loading...