Визнання Голодомору у світі: хронологія

  Страшну правду про Голодомор відкривають для себе не лише українці. У двадцяти чотирьох країнах - вже засудили цей злочин. А у 14 державах - на парламентському рівні - його визнали актом геноциду українського народу. На пострадянському просторі відповідні заяви ухвалили тільки Грузія та країни Балтії. Однією з найбільш дражливих тем Голодомор залишається в українсько-російських відносинах.

  23.11.2006. Верховна Рада голосує законопроект  про Голодомор. 233 голоси "за" - і багатостраждальний закон про Голодомор, як акт геноциду українського народу, ухвалено. Саме слово "геноцид" і розкололо парламентарів. На ньому наполягали Президент і "помаранчеві" фракції. І саме його вимагали виключити із законопроекту регіонали й комуністи. 

  На той час, коли Україна, нарешті, визначилася зі ставленням до найбільшої трагедії у своїй історії, відповідні рішення були ухвалені вже кількома парламентами інших держав.

  22.11.2008.
  Михаїл Саакашвілі, президент Грузії [говорить українською,-ред.]: "Розроблений та втілений червоними комісарами геноцид української нації, в особливості у відношенні її найсильнішого та найздоровішого прошарку - селян, мав на меті викорінення у самому зародку українського національного духу та знищення майбутнього для українського народу".

  Лєх Качинські, президент Республіки Польща: "Я представляю державу, яка однозначно вваажає це геноцидом. Таке рішення ухвалив як сейм, так і сенат Республіки Польща. Сталося це у 2006-му році".

  Наразі парламенти чотирнадцяти держав визнали Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. На пострадянському просторі такі рішення ухвалили законодавці Грузії, Естонії, Литви та Латвії. Так само однозначно висловилися Польща й Угорщина, Канада та США. Заяви про геноцид українців пдітримали парламентарі Австралії, Еквадору, Колумбії, Мексики, Перу та Параґваю.

  Законодваці Аргентини, Бразилії, Словаччини, Чехії та Чилі засудили злочин, але так і не спромоглися назвати його геноцидом. Ще ряд країн висловили своє ставлення до Голодомору на муніципальному та регіональному рівнях. ЮНЕСКО, ОБСЄ, Європарламент та Організація Об`єднаних націй також засудили цей злочин проти українців.
  Але уникнули терміну "геноцид". 
  Такі  рішення - результат жорсткої позиції Росії. Правонаступниця Радянського Союзу категорично заперечує проти встановлення Україною історичної правди. А намір Києва домогтися світового визнання Голодомору геноцидом російські очільники називають політично вмотивованим.

  11.08.2009. Дмитро Медведєв, президент РФ: "Внешне гладкая риторика украинского руководства плохо сочетается с откровенным искажением сложных, трудных эпизодов нашей общей истории, трагических страниц великого голода в Советском Союзе".

  Погляд на історичну правду змінюється і в Україні і за кордоном, як у світських, так і у релігійних колах. Держава Ватикан засудила геноцид українців ще 2004-го. А рік тому і Українська православна церква Московського патріархату поширила заяву, де вперше публічно назвала Голодомор геноцидом.

  Віктор Ющенко, Президент України: "За останні роки ми провели колосальну роз`яснювальну роботу в усьому світі. Сьогодні Голодомор повернений у світову історію, як одна із найбільших гуманітарних катастроф людства. Дедалі більше країн і міжнароддних організацій приєднуються до осуду цього злочину тоталітаризму і визнають Голодомор актом геноциду".

  За фактом геноциду Служба безпеки України порушила кримінальну справу, яку до кінця року передасть до суду. 

  Попередній матеріал
  Київрада перегляне рішення по "Українській енциклопедії"
  Наступний матеріал
  День пам`яті жертв Голодомору
  Теги:
  Loading...