Часу – до весни. Верховна Рада продовжила термін повернення із СЗЧ до 1 березня. Тим, хто самовільно залишив частину вперше, поновлять усі військові виплати і пільги. Раніше повернутися на службу потрібно було до 1 січня 2025 року. Також юнакам за кордоном дали можливість стати на облік онлайн, а порушникам процедури обліку планують подарували своєрідну знижку. Докладніше про парламентський день наша кореспондентка Марія Дрозд розповіла.
Стати на військовий облік, не відвідавши ТЦК. Таке тепер можна буде зробити навіть за кордоном – онлайн. Нардепи ухвалили відповідні зміни. Насамперед для юнаків, які досягли повноліття не в Україні.
Згідно із законодавством, 17-річні юнаки повинні стати на військовий облік. Але раніше така процедура потребувала обов'язкової явки до ТЦК. Тепер це можна зробити дистанційно. Зокрема юнакам, які проживають або навчаються за кордоном.
"Будь-який громадянин України, якому в цьому чи наступному році виповнюється 17 років, зобов'язаний протягом першого півріччя стати на військовий облік призовників. Ми цим законом дали можливість зробити це через електронні комунікації. Тобто, якщо він проживає за кордоном, йому виповнюється 17 років, то він заходить через "Резерв+", "Дію", стає на військовий облік ТЦК та СП за місцем своєї реєстрації, і жодних негативних наслідків для нього не буде", – пояснив член комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.
От тільки стати на облік онлайн хлопцям можна лише до кінця липня того року, коли їм виповнюється 17. В іншому разі до ТЦК доведеться йти особисто. Деякі положення закону стосуються і жінок. Чимало українок проходять базову військову підготовку добровільно, раніше їх автоматично ставили на військовий облік. У другому читанні цю норму все ж поправили. Жінки ставатимуть на облік винятково за бажанням.
"Якщо жінка побачить, що ви заклали норму, що вона може бути завтра мобілізована, то візьме своїх дітей, зачинить квартиру і поїде шукати кращої долі в Італію, Іспанію, Польщу", – зауважив позафракційний народний депутат Дмитро Разумков.
Своєю чергою Федір Веніславський сказав:
"Комітет ухвалив рішення, що жінки, які виявили бажання проходити базову військову підготовку, пишуть відповідну заяву. Цим самим вони проявляють свою добровільну згоду бути на обліку призовників. На сьогодні будь-які звинувачення про мобілізацію жінок абсолютно безпідставні. Адже чинне законодавство і так передбачає, що жінки можуть бути мобілізовані виключно за їхньою згодою. Але щоб уникнути будь-яких політичних спекуляцій, варто підтримати цю поправку".
Підтримали і цю правку, і зміни до Закону про військовий обов'язок, і службу в цілому. До того ж нардепи продовжили терміни повернення із СЗЧ. Раніше повернутися у військо, поновити всі виплати і пільги можна було лишень до 1 січня. Тепер часу дають до весни. Жест доброї волі проявили і в правоохоронному комітеті парламенту. Для порушників військового обліку запропонували зробити знижку. Тим, хто хоч і з запізненням, але сам прийде до ТЦК, пробачать половину від суми штрафу.
"Якщо особа визнала, що вона скоїла адміністративне правопорушення, пов'язане з військовим обліком, – накладати на неї штраф 50% в автоматичному режимі. Аналогічно, як і з ДТП", – розповів голова комітету з питань правоохоронної діяльності Сергій Іонушас.
Також нардеп від "Батьківщини" Михайло Цимбалюк зазначив:
"То це уряд вирішив таким чином кошти для ЗСУ заробляти? Вибачте, якщо поважна причина, то звільняйте від адміністративної відповідальності і дякуйте йому за те, що він прийшов до ТЦК, бо після того він буде ви знаєте де".
"За" у першому читанні проголосував 231 депутат. Невчасне оновлення даних, взяття на облік та ігнорування повістки вважається адміністративним правопорушенням. За це карають штрафом від 17 до 25 тисяч гривень.
Марія Дрозд, Орест Пона, "5 канал"
Читайте також: парламент ухвалив законопроєкт щодо базового військового вишколу.
Дивіться також:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.