Вигляд із космосу
Вигляд із космосу 5 канал / Час. Підсумки тижня

Ворог із космосу: що коїться на окупованій українській території Донбасу та Криму – ексклюзивні кадри

Читайте по-русски
У Криму полігони замість полів із пшеницею та соняшником, забруднення радіоактивними речовинами, затоплення шахт – усе це може призвести до незворотних катастрофічних наслідків

За мить ви побачите ексклюзивні кадри – як працюють наші космічні науковці. Чи знали ви, що українські космічні центри збирають інформацію про те, що коїться на окупованій українській території? Тобто ми, попри те, що росіяни вкрали у нас левову частку нашої космічної галузі, все одно знайшли, на чому працювати. І можемо бачити, що робить ворог на нашій землі.

Приміром те, що нині зневоднений Крим стає схожим на пустелю або те, що цивільні аеропорти на окупованому півострові – це тепер справжні військові бази. І ми не лише стежимо. Нашим ученим вдається розвивати космічні потужності. Чи знали ви, що в Золочеві на Львівщині є унікальний телескоп для досліджень космосу? Ми його вже побачили. І покажемо вам – Лілія Прокопенко з ексклюзивними подробицями.

Вони мають вуха та очі там, де немає фізичного доступу. Анексований Крим, окупований схід. Ці землі тимчасово недоступні для українських учених. Озброєний до зубів ворог пильно охороняє ту територію. Підгледіти і зрозуміти, що ж там коїться, все одно вдається. В українських космічних центрах по крихтах продовжують збирати інформацію з окупованих земель.

Сергій Янчевський, начальник інформаційно-аналітичного центру НЦУВКС, розповідає: "Це забезпечує максимальну точність, достовірність цих даних, ніхто їх спотворити не може. Ми їх беремо з першоджерела".

Далі всю інформацію аналізують фахівці. І вона вимальовується в одну картину. Побачивши яку, стає зрозуміло, що ж коїться на вкраденій землі.

" – Крім того, що ми знаємо, що там дуже мало води, що ще видно з космосу? – Найбільш критично, на мій погляд, як для фахівця з оброблення космічних даних – це явна мілітаризація і просто кричущі порушення в екологічній сфері", – говорить Сергій Янчевський.

Нині фактично зневоднений Крим перетворюється на пустелю. І вже руками окупантів — на одну велику військову базу.

Посуха в Криму
Посуха в Криму5 канал / Час. Підсумки тижня

Янчевський розповідає: "Реконструкція аеропорту "Бельбек", там перебуває дуже велике угруповання бойових літаків, і саме збільшення злітно-посадкової смуги дозволяє приймати літаки стратегічної авіації, у тому числі із ядерним озброєнням".

Відрізавши від України Крим, окупант заразом вкрав і центр управління космічними засобами, розташований в Євпаторії. Українська космічна галузь втратила чималий антенний парк, а ще велетенський радіотелескоп – діаметром 70 метрів.

Радіотелескоп у Криму
Радіотелескоп у Криму5 канал / Час. Підсумки тижня

Згадали про антени на Львівщині, у Золочеві. Їх колись використовували для супутникового зв’язку. Команда українських науковців та конструкторів помізкувала… і на базі антени РТ-32 склала сучасний радіотелескоп.

Антена у Золочеві
Антена у Золочеві5 канал / Час. Підсумки тижня

Віктор Ожинський, начальник Центру космічних досліджень та зв'язку, говорить: " – Що вона тепер може робити? – Простіше сказати, що вона не може робити. Наразі радіотелескоп РТ32 може приймати інформацію від будь-якого об’єкту в космічному просторі. Від природного, штучного".

Цей радіотелескоп – унікальний. Він єдиний у світі може працювати ОДНОЧАСНО у трьох діапазонах.

Володимир Власенко, заступник начальника Центру космічних досліджень та зв'язку, розповідає: "Для дослідження Всесвіту, для дослідження процесів, які протікають. Це велике фундаментальне дослідження, починаючи від сонечка і продовжуючі далекими квазарами".

А Віктор Ожинський зауважує: "Космос – це специфічна галузь, не кожен може зрозуміти в чому зиск. Ніхто не може зрозуміти, дивлячись на велику антену, він розуміє, що у нього в холодильнику, і не розуміє, для чого йому цей космос. Кожне розроблення в галузі космосу – це такий великий вклад, щоб Україна стала однією з перших".

А це вже Житомирщина. За радянських часів тут був засекречений об'єкт. На ньому фіксують не лише землетруси, а й техногенні та ядерні вибухи по всій земній кулі.

Це проєкт типової ракетної шахти, але адаптований для розміщення засобів геофізичного моніторингу. Для досліджень українські науковці обмінюються даними з іноземними колегами.

"Датчики в рамках співпраці – це консорціум наукових інститутів. Це обладнання у нас розмішене по договору про наукове співробітництво, і ми також використовуємо дані для виконання завдань, які на нас покладені. І в рамках співпраці здійснюється обмін даних", – каже Ігор Корнієнко, заступник начальника Головного центру спеціального контролю.

Ракетна шахта на Житомирщині
Ракетна шахта на Житомирщині5 канал / Час. Підсумки тижня

Будь-яке втручання людини у природу фіксується. Сюди також надходить інформація змін і з непідконтрольних територій.

" – Який екологічний стан узагалі на Донбасі? – Екологічний стан жахливий. Це знищення самого Донбасу, інфраструктури. Саме ті родючі території, родючі поля, які раніше буяли, зараз це по суті мертва земля", – розповідає Сергій Янчевський, начальник інформаційно-аналітичного центру НЦУВКС.

Полігони замість полів із пшеницею та соняшником, забруднення радіоактивними речовинами, затоплення шахт – усе це може призвести до незворотних катастрофічних наслідків. На десятки, або й сотні років.

Сергій Янчевський каже: "Район міста Суходольськ. Ви бачите, що прямо, де житлові райони і, власне, затоплені шахти, відбуваються просадки до 30 сантиметрів в рік. Якщо проаналізувати, то 30 см в рік – через кілька років це метр. Метрове зміщення – це гарантоване пошкоджений будинок, в якому жити неможливо".

Розвиток космічних технологій у сучасному світі – це насамперед безпека. Техногенна, економічна, продовольча і військова. Не завжди її інвестування помітне для пересічного ока і дає миттєвий результат. Але для держави, яка хоче бути вагомим гравцем на міжнародній арені, це важливо.

Наша космічна галузь не така багата, як американська чи європейська. Потрібні мільйони і мільярди. Але! У нас є найголовніше – фахівці, які вміють, знають, хочуть і можуть. І які впевнені, попри все – в українського космосу велике майбутнє.

Лілія та Віктор Прокопенки, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Сотні населених пунктів досі без світла – як Одещина оговтується від негоди
Наступний матеріал
Нардепи відреагували на доктрину окупантів "Русский Донбасс" – назвали це відвертанням уваги населення від буденних проблем
Loading...

Стали відомі імена перших туристів, які полетять на кораблі Crew Dragon

Шокуючі факти про окупований Крим, зібрані з космосу – "На власні очі"

Компанія SpaceX успішно запустила в космос розвідувальний супутник спецслужби США

SpaceX всьоме запустила багаторазову ракету

"Здійснювали маневри": нацрозвідка США звинувачує Росію у провокативній поведінці в космосі – що відомо

SpaceX скасувала запуск першого прототипу Starship за 1 секунду до старту – відео