Засідання РНБО
Засідання РНБО РНБО

"Влада відкрила скриню Пандори": ініціативна група "Першого грудня" про вибіркові санкції РНБО проти громадян України

  Читайте по-русски
  Запроваджуючи практику санкцій, керівництво держави виявляє цілковиту недовіру до національної правоохоронної та судової систем, сказано в заяві

  Громадські діячі та інтелектуали засудили використання вибіркових санкцій РНБО проти українських громадян. Про це мовиться в заяві Ініціативної групи "Першого грудня", яку підписали Олександра Гнатюк, Володимир Єрмоленко, Євген Захаров, Йосип Зісельс, Ігор Козловський, Мирослав Маринович, Ігор Юхновський, Ярослав Яцків.

  "Цього року адміністративна практика "збагатилася" новим know-how: ухваленням адміністративних рішень, які замінюють роботу правоохоронних органів та судів. Інакше кажучи, якщо проблему не можна вирішити, краще її обійти. Йдеться про рішення РНБО щодо санкцій відносно громадян України та юридичних осіб, зареєстрованих в Україні, а також іноземців, які знаходяться під юрисдикцією України", – зазначається у зверненні.

  Підписанти констатують: закон "Про санкції" не містить жодної вказівки, що їх можна застосовувати щодо громадян України та українських юридичних осіб. Єдина можливість для цього вбачається у тлумаченні вислову "а також суб'єктів, які здійснюють терористичну діяльність", оскільки ними можуть бути й громадяни України та українські юридичні особи.

  "Але в таких випадках мусять бути неспростовні докази причетності до терористичної діяльності. Одне слово, запроваджуючи практику санкцій, керівництво держави виявляє цілковиту недовіру до національної правоохоронної та судової систем, які нездатні кваліфікувати правопорушення, зібрати докази і довести справу до законного та справедливого рішення суду, ухваленого в змагальному процесі", – наголошують автори заяви.

  "Правозахисники слушно наводять численні правопорушення, які містяться у рішенні РНБО від 2 та 15 квітня, 14 травня, 18 червня щодо санкцій відносно громадян України. Це, зокрема, незаконне позбавлення українського громадянства, примусове виселення з країни попри те, що підсанкційні особи мають в Україні сім'ї, члени яких є громадянами України тощо. Проте особливо вражає те, що до санкційних списків потрапило щонайменше 8 учасників бойових дій, які воювали у складі добровольчих батальйонів за Україну у 2014-2015 рр. Такі дії держави щодо своїх захисників є просто аморальними!" – мовиться у зверненні.

  "До того ж куди поїдуть громадяни РФ, які захищали Україну від агресора зі зброєю в руках? До Росії вони, вочевидь, повернутися не можуть, їх там очікують катування і смерть, а виїхати до іншої країни й одержати там притулок з отриманим за рішенням РНБО статусом вони не зможуть. Проте, попри протести правозахисників, із санкційного списку їх не видаляють", – наголошують учасники "Першого грудня".

  "Суворі та репресивні заходи, які застосовуються безстроково та порушують права людини, є не обмежувальними, а каральними. Отже, в ситуації застосування таких заходів держава має забезпечити дотримання низки гарантій, зокрема ніякого покарання без закону, право на справедливий судовий розгляд судом, що встановлений законом, дотримання принципу презумпції невинуватості, право бути негайно і детально проінформованим про характер і причини обвинувачення, право на ефективний засіб правового захисту, право на повагу до приватного і сімейного життя, право мирно розпоряджатися власним майном тощо. Проте в ситуації із застосуванням цих санкцій жодна з цих гарантій не була дотримана", – зазначає документ.

  Ще однією спробою обійти проблему неефективного судочинства є надання більших і, на думку правозахисників, безконтрольних повноважень СБУ, що передбачені законопроєктом про СБУ, який днями має розглядати Верховна Рада. Це лише підсилить описану вище напругу.

  Своїм зверненням Ініціативна група "Першого грудня" хоче остерегти керівництво держави: обійти проблему відновлення справедливого судочинства не вдасться. Намагання простими діями розв'язувати складні проблеми, якщо і може здаватися ефективним засобом, то нетривалий час, оскільки ці проблеми будуть тільки загострюватися і породжувати нові негативні наслідки.

  "Мабуть, владі здається, що розрубали гордіїв вузол. Однак насправді відчинили скриньку Пандори", – вважають інтелектуали.

  "За статтею 3 Конституції, "Людина, її життя і здоров'я… визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю", а "Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави". Враховуючи все сказане вище, не можна не зробити висновок, що ці статті Конституції не стали основним законом нашого життя, а є фасадними деклараціями, які засвідчують: українська демократія в багатьох сферах залишається імітаційною. Однак за цією розбіжністю між деклараціями й реальністю і будемо колись суджені всі ми: як керівництво держави, так і суспільство загалом", – переконані учасники Ініціативної групи.

  Довідка: Ініціативна група "Першого грудня" – об'єднання, створене у 20-ту річницю референдуму за незалежність України відомими інтелектуалами та громадськими діячами.

  Попередній матеріал
  Мало виповнитися 32 роки: стало відомо ім'я розвідника, який загинув у зоні ООС
  Наступний матеріал
  Травма і психологічний тиск: Беленюк згадав, як виборов олімпійське золото
  Loading...