Роман Сущенко
Роман Сущенко YouTube / Рандеву

"Відчув, як стікає струмочок холодного поту": Сущенко розповів, як його намагалися вербувати у в'язниці РФ

Читайте по-русски
Сущенко каже: у в'язниці зрозумів, що можливості людини – необмежені

У програмі "Рандеву" на "5 каналі" колишній політв'язень Кремля, журналіст Роман Сущенко розповів, чому поїхав до Москви, де його й затримали, та розповів, як його затримували і як у принципі відбуваються такі "діалоги".

"Я відгукнувся на звернення свого двоюрідного брата, він на 10 років старший від мене, давно проживає у Москві... Ми постійно підтримували зв'язок, дружили родинами, він багато зробив у моєму житті. І коли він звернувся з проханням, що в нього є проблеми зі здоров'ям, я наважився – це було легковажне рішення – поїхати туди з'ясувати все і допомогти. Таких поїздок було три і остання закінчилася драматично", – розповідає колишній політв'язень Кремля.

Також Сущенко розповів, як відбувалося саме затримання: "Загалом це усталена технологія, яка гартувалася віками... Це створення такої психологічно жахливої атмосфери. Починають із несподіванки – створюють такий людський тиск, коли довкола тебе 15-16 людей у камуфляжі, всі в балаклавах, одні очі видно. Виходить один дідуган сивочолий, за ним стоїть камера і вони все це фільмують. І одразу звинувачують мене в тому, що я не робив. Одразу натягують на голову цей лантух і починають возити. Тобто створюється атмосфера такого психологічного страху, залякування, шоку".

Сущенко продовжив: "І коли ти перебуваєш у цьому психологічному стані після 30-35 хвилин поїздки у кварталі Лефортово і потім прибуваєш у якесь невідоме місце, а це вечір, темно і якесь освітлення таке досить спеціально підібране, знімають цього лантуха... Потім один із ФСБшників мені серветкою промокнув цю кров (Сущенку зірвали родимку, коли знімали мішок з голови – ред.), тут же камера вмикається, ми піднімаємося на другий поверх якогось приміщення, і там я бачу людей в погонах, волошкові лампаси і вони кажуть, що ми вас затримали за такою підозрою, а скільки вам світись, зараз розповість ваш адвокат за призначенням. Одразу ж у мене його не було. Я починаю пручатися, казати, що я вимагаю консула, я звичайний журналіст і тут у справах. А вони сказали, спочатку ви дасте нам свідчення якісь, у присутності адвоката, а тоді ми подумаємо над цим... І заходить адвокат і вона каже, що вам за цією статтею 10-20 років світить. Я досі її пам'ятаю – Собієва Сюзанна Вікторівна, людина з Татарстану за зовнішністю. І вона так вільно мені про це говорить".

"Уявіть стан людини, яка кілька днів як прилетіла з Парижа. І раптом її занурюють у таку ситуацію, дуже психологічно потужну. Я в шоці повному і буквально за кілька хвилин заходить інша людина – підполковник. Потім я дізнався його прізвище – Свиногуб. І він ставить конкретно цю пропозицію. Каже, ми вас підозрюємо в цьому, тому пропонуємо вам співпрацювати зі слідством. Далі цього я не пішов. Він запропонував співпрацю і чекав мою згоду. Що могло бути потім, я навіть не знаю, але можу уявити. Тобто моя фантазія чітко вибудовує якісь речі, які є неприйнятні для мене", – згадує журналіст.

Сущенко розповів, як почувався у той момент, коли з ним вели "діалог" у Лефортово: "Ви знаєте, це, напевно, було вперше в житті – відчув, як струмочок холодного поту стікає по моєму хребту. Це жахливі враження. Крім того, організм, зважаючи на стресову ситуацію, відповідно зреагував. Я був увесь мокрий, наляканий. І це видно навіть по тих кадрах, які вони зняли, а потім виклали в публічний простір".

Далі йому запропонували назвати себе, натомість обіцяли дозволити подзвонити родині, але обіцянку так і не виконали, зв'язатися з дружиною Романові Сущенко тоді так і не дали. 

На запитання ведучої, що йому дала в'язниця, Сущенко сказав: "Я зрозумів, що можливості людини – необмежені, як фізичні, так і розумові. Оскільки людина на місці не стоїть і вимушена в цих умовах розвиватися. Йдеться про гартування тіла, виховання сили волі, відкидання всіх чорних думок".

На запитання ведучої, що перше хотілося зробити в мить, коли опинився на волі в Україні, Сущенко сказав: "Обійняти родину та наїстися кавунів".

Читайте також: "Я за Україну без дилетантизму і популізму" – колишній політв'язень Сущенко про те, чому йде на місцеві вибори з "ЄС"

Попередній матеріал
Рятувальники 17 годин гасили пожежу на сміттєзвалищі в Черкасах – подробиці
Наступний матеріал
#Небайдужа: гостре соціальне ток-шоу – прем'єра
Loading...

Три роки у лапах Кремля: Роман Сущенко у "Рандеву з Яніною Соколовою"

Сущенко повідомив, що поліція розглядає чотири версії побиття експолітв'язня Балуха

Піар, зрада і відсутність підтримки: що звільнені рік тому політв'язні кажуть про обмін полонених