5.ua

В Україні масово порушується заборона на подвійне громадянство [відео]

  Подвійне громадянство у нас поза законом... Але інтереси сусідніх держав разом із «корочками» активно просуваються і в Закарпатті, і на Буковині, і в Криму. І в Росії, і в Румунії, і в Угорщині достатньо радикальних елементів, котрим на руку повзучий сепаратизм в Україні. Але чому це дозволяє Київ?

  Давно вже не імперія і затиснута сусідами з усіх сторін, Угорщина таки знайшла спосіб, як прирости – якщо не землями, то бодай громадянами. Від 2011-го року почала видавати паспорти етнічним угорцям, що мешкають на території сусідніх держав. І здобула понад 320 тисяч нових підданих.

  Янош Мартоній, міністр закордонних справ: «Ми хочемо надати угорцям, що мешкають на території інших країн, рівні права з тими, що живуть тут».

  Віктор Орбан, прем’єр-міністр: «Угорська держава має бути активною в усьому Карпатському регіоні. Захищати свій народ. Ми не потерпимо, щоб угорців позбавляли громадянства, не яке вони мають право».

  Угорське громадянство – це і можливість без перешкод в’їжджати до Шенгену, і навчатися в Європі, і навіть брати участь в угорських виборах.

  Віолетта, мешканка Ужгорода: «Так! Я обов’язково скористаюся цим правом, оскільки вважаю, що від мого вибору залежить майбутнє моє, і моїх дітей».

  40-річна Віолетта з Ужгорода угорське громадянство одержала ще два роки тому. Та до відвертої розмови не готова, бо порушила цим український закон. Усього таких за два роки набралося майже 9 тисяч, нарахували в Будапешті. Громадяни України – треті за масовістю із тих, що скористалися законом. Попереду – тільки Румунія та Сербія, де подвійне громадянство, однак, дозволене.

  Барнабаш Чудор, мешканець Targu Secuiesc: «Нам би ще автономію – ми б самі могли вирішувати свої проблеми. Кожен народ знає себе якнайкраще...»

  Остерігаються відокремлення угорської громади в Словаччині. Там, як і в Україні, подвійне громадянство не дозволяють. І карають за нього відчутніше. У нас – штраф до трьох сотень гривень. Там - узяв угорський паспорт – повертай словацький!

  Олівер Болдодьї, мешканець Комарно: «Багато моїх знайомих приховують, що одержали угорський паспорт. Я відкрито про це заявив. Це моє право. Тепер – збираю підписи, щоби подвійне громадянство дозволили».

  Під загрозою суворого покарання, більшість угорців в Словаччині порушувати закон не наважуються. За два роки по угорські паспорти звернулися трохи більше сотні людей. І це при тому, що вони – найбільша національна меншина в Словаччині: майже 9% населення. В Україні – для порівняння – угорців менше пів відсотка.

  Віктор Пащенко, директор ГО «Інститут політичних досліджень»: «Угорська громада є пасивна порівняно з іншими, тому чекати якогось такого загострення стосунків міждержавних чи якихось політичних розборок – я думаю, що на основі цього не варто».

  Та сама громада, що її політологи називають пасивною, домоглася для угорської мови статусу регіональної у Береговському і Виноградівському районах на Закарпатті. Нині там дублюються і дорожні вказівники, і таблички. Угорською можна навчатися і вести документацію, друкувати газети й рекламу. Наступного року збираються голосувати за депутатів угорського парламенту. Оголошення про видачу угорських паспортів – розвішені повсюди. Правоохоронці визнають – їм про це відомо. І пояснюють – не на камеру – вдіяти нічого не можуть. А так, щоб як у Словаччині – українське громадянство автоматично анулювалося – так немає в нас такого закону.

  Ксенія Новікова, 5 канал

   

  Попередній матеріал
  Стартував 8-й український форум вроджених вад серця [відео]
  Наступний матеріал
  Українець отримав довічне за напади на британських мусульман (оновлено)
  Теги: