Андрій Новічков у аеропорту
Андрій Новічков у аеропорту 5 канал

Утримували 2 роки і збиралися повісити: що розповів моряк Новічков після повернення з Ірану

Новічкова звинувачували в нібито доведенні до самогубства іранського матроса. Утім – свою провину українець не визнавав до останнього. Навіть голодував на знак протесту

З Тегерана – до Одеси. Український моряк Андрій Новічков, якому загрожувала смертна кара в Ірані, нарешті повернувся до України. Його обміняли на іранського студента, якого в Харкові підозрювали в шпигунстві. Протягом двох років Новічкова звинувачували в тому, що він нібито довів до самогубства іранського матроса. Слідство в цій справі тривало понад рік. Увесь цей час Новічкова чекала в Одесі його 82-річна бабуся. Як зустрічала вона онука і які деталі ув'язнення по-іранськи розповів сам моряк – далі в сюжеті.

У київському аеропорту українського моряка зустрічають лише журналісти. Рідня чекає в Одесі. Андрій Новічков – не багатослівний: "Давайте залишимо дурні питання на потім. Нормально я себе почуваю. Як людина. Живий-здоровий".

За своє звільнення моряк усім подякував. І Президентові, і дипломатам, і розвідникам. З України він поїхав два роки тому. Працював старшим помічником капітана іранського судна. Аж поки на кораблі не стався інцидент – один із матросів вистрибнув за борт. Українця ж звинуватили в тому, що саме він довів його до самогубства.

Згадує: "Завезли в суд, завели в кабінет, сказали "вбивця – пішов". Усе. Вивезли, закрили, посадили". І йому інкримінували умисне вбивство. Утім, доказів слідство не мало. І сам моряк свою провину заперечував.

Новічков вважає: "Це специфіка їхнього народу. Кроки, зроблені без обдумування, які піддають життя максимальному ризику. Тобто, людина, яка вистрибує за борт на ходу, в холодну воду, не роздумуючи... Я вважаю, що таким точно не місце в море. Сам вистрибнув, у мене з ним конфліктів не було".

В Ірані українському моряку загрожувала страта через повішання. Новічков оголосив голодування. Згодом його випустили під особисте зобов'язання. Але виїжджати з Ірану він не мав права. Увесь цей час українські дипломати боролися за його звільнення. Одесити ж мітингували і вимагали звільнити земляка. Навіть писали на Банкову.

Зрештою, Новічокова таки вдалося обміняти. Він повернувся до Києва, а до Тегерана полетів іранець, якого в Україні звинувачували у шпигунстві. Він був помилуваний указом Президента і вже повернувся до своєї країни.

З аеропорту Новічков відразу поїхав до Одеси. На нього там увесь цей час чекала 82-річна бабуся. Але гарячий борщ – то на потім. Спершу гарячі обійми. Вже на рідній землі 34-річний моряк згадує, як у Тегерані йому пропонували визнати свою провину, а ще – прийняти іслам.

Не погодився: "Пропозиція була дуже дурною і необдуманою. Вони запропонували мені визнати вину, заплатити $3 тис. штрафу та поїхати додому вже наступного дня. Але – нема дурних".

Наразі, коли з Андрія зняли всі обвинувачення і повернули додому, його бабуся перевела дух. А от мати моряка померла, не дочекавшись повернення сина. Плани Андрія на майбутнє – трохи відпочити. Але краще, каже, відразу знову піти в рейс. Грошей заробити. За два роки ув'язнення накопичилися борги.

Анна Мірошниченко, Василь Дмітрієв, "5 канал"

Попередній матеріал
"Є певне вікно можливостей": Гопко розповіла, які законопроекти будуть на порядку денному у ВР у 2019 році
Наступний матеріал
Падають снаряди й тонни снігу: негода додала труднощів оборонцям східних рубежів
Loading...

Українець потрапив до Книги рекордів Гіннеса: своє досягнення присвятив захисту безпритульних тварин

Коболєв пропонує створити в Україні єдину базу споживачів газу: як це має працювати

У центрі Лондона відбулася акція проти агресії РФ

Пісні, солодощі та ліхтарики: в Одесі пройшов щорічний парад різдвяних трамвайчиків

У посольстві назвали імена українців, які вижили після аварії судна біля Туреччини

На Одещині у приватному будинку виявили тіла 4 людей