22-річний чотирикурсник Владислав теж переселенець із Донеччини. Макіївка, Слов'янськ, Краматорськ, а потім Кропивницький. Такий маршрут евакуації через російську навалу. В університет потрапив за програмою "Донбас-Україна", де абітурієнти з непідконтрольних частин країни могли вступити за пільговими програмами.
"У квітні ми вирішили, що вже немає сенсу сидіти, тим більше є можливість хоч кудись виїхати, і ми вирішили переїхати до Кропивницького, знайти житло тут було вкрай складно, якось через волонтерів знайшла бабуся з хресним собі житло я переїхав до гуртожитку, який нам виділили", – розповідає студент.
Пів сотні електронних мікроскопів, стоматологічний центр і 3D стіл, за допомогою якого студенти вивчатимуть анатомію. Зі слів керівника університету, у Краматорську лишилося ще обладнання, яке потрібне для навчання студентів. Його планують також вивезти.
"У нас є все необхідне обладнання для того, щоб проводити навчальний процес, це взагалі в залежності від того, який факультет та який курс", – каже декан медичного факультету університету Руслан Кліманський.
Щоби вивезти обладнання медичного університету, знадобилося шість рейсів. До обстрілів коштом спонсорів привезли муляжі та техніку вартістю 30 мільйонів гривень. А те, що лишилося Маріуполі, – тепер у зруйнованих росіянами лікарнях.
"У зв'язку з тим, що розпочалися воєнні дії в Краматорську, виникла велика небезпека для перебування наших співробітників та студентів. МОЗ видало наказ про переміщення ДНМУ з міста Краматорська до міста Кропивницький, тому що тут у нас був медичний факультет №2 і міжнародний медичний факультет, тут у нас база була і на цю базу ми перемістилися", – зазначив керівник Донецького медичного університету Олександр Герасименко.
Наразі ВНЗ використовує дистанційне навчання. Задля безпеки педагогічного складу, а також студентів практика також відбувається онлайні. Багато викладачів перебувають за кордоном.
"От у мене якраз є зведені дані про кількість студентів, зараз всі приступили до практики, викладачі в нас, ніхто не зник практично, ми втратили викладачів ну, може, із всіх наших 450 викладачів, які в нас були, ну, може, десяток ми тратили", – переконує Олександр Герасименко.
Владислав обрав спеціальність "медицина" за покликом серця, хоча в дитинстві боявся лікарень. Працюючи медиком, йому сподобалося допомагати людям та чути слова подяки. До онлайн-навчання ставиться позитивно, але розуміє, що практика все ж таки повинна бути офлайн.
"Онлайн-освіта найзручніша це, напевно, перші 2-3 курси – там, де йде просто теорія, так само як і в кінці кожного 2 і 3 курси йдуть практичні навички, а їх по онлайну зробити неможливо. Це все потрібно робити руками і надалі на 4-5-6 курсі без цих практичних навичок нічого, нема чого дати", – пояснює Владислав.
Для вступу на медичні спеціальності цьогоріч Міністерство охорони здоров'я скасувало прохідний бар'єр. Таке спрощення діятиме на період воєнного часу. Наприклад, на спеціальність "фармація" не обов'язково набирати 130 балів, а медицина та педіатрія не потребує 150 прохідних балів. 17-річна Марія – переселенка з Лиману, що на Донеччині. Разом із дівчиною прийшла її мати Юлія, аби підтримати. Зареєструватись онлайн на сайті ВНЗ Марія не змогла, тому прийшла, аби заповнити папери в офлайн-форматі.
"Приїхала поступити, Донецький університет переїхав сюди в Кропивницький, і планую поступити сюди в медичний, поки що на фармацевта, прийшли подавати документи", – розповідає абітурієнтка.
Цього року державним бюджетом зарезервовано маже дві сотні навчальних місць, тому абітурієнти чекають, коли буде змога податися на цю форму навчання. Паралельно з онлайн-форматом адміністрація також не виключає і змішаної форми навчання.
Олексій Меркулов, Олена Рибінська, Кропивницький, "5 канал"
Нагадаємо, після повномасштабного нападу рф на Україну третина російськомовних українців вирішила перейти на українську.
Раніше також повідомлялося, що в Україні з'явиться Рада з питань дерусифікації, декомунізації та деколонізації.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.