Український дім святкує своє п`ятнадцятиріччя (РЕПОРТАЖ)

  Колишній Музей Леніна у центрі столиці - зараз одна з найбільших мистецьких арен Києва. До ювілею в Українському домі виставлене найповніше зібрання наївного живопису Марії Приймаченко - сто пятдесят робіт з приватних колекцій.
  Оркестр, келихи вина і причепурені гості. Спекли навіть величезний торт - на ньому іменинник-Український дім весь у кольоровому кремі. Правда, солодкий сюрприз схований до кінця урочистостей - спершу запрошеним треба прослухати всю історію Українського дому. Привітати колишній музей Леніна з ювілеєм прийшли і політики, і художники, і театрали, і шоумени. Серед поважної публіки і перший Президент України Леонід Кравчук. Дарує квіти директрисі Українського дому і розповідає - для нього будівля на теперішній Європейській площі - один великий спогад.

  Леонід Кравчук, колишній Президент України: "Ось тут, на цьому майдані стояла велика трибуна, стояли члени політбюро ЦК Компартії України. І до річниці народження Володимира Ілліча Леніна відкривався цей музей Леніна".

  Володимир Горянський, актор: "Мое первое посещение было именно в Музей Ленина. Но тогда это настолько было неинтересно и неактуально - Музей Ленина - уже на то время, что по моему все приходили посмотреть на это необычное здание. Здесь гобилены висели соответствующего содержания".

  Сьогодні Український дім - найбільше в Києві вмістилище культури - кажуть в один голос гості. Атмосфера свята піднесена і повна пафосу, а на стінах - простий і щирий живопис Марії Приймаченко. Приватні колекціонери принесли до Українського дому свої картини народної художниці. Максимально повне зібрання її робіт присвячується круглій даті - сторіччю від дня народження авторки. Її фантастичні звірі, кольорові квіти, народні сюжети і оригінальні підписи до них - це класика українського наївного живопису. На виставці навіть одна картина з відомої серії про Чорнобиль. Чорний фон, на ньому дракон і лисиця, але не страшні, а усміхнені. Мистецтвознавці пояснюють - Приймаченко показує, що українці будь-яке горе переживають з усмішкою.

  Сергій Поярков, художник: "Взагалі, Приймаченко це унікальна постать. Її якось прогавили ці прокляті совєти, вони дозволили їй бути. А вона була, я так думаю, майже найуспішніший антирадянський проект, який вийшов з серця самого народу. Вона просто робила те, що їй подобалося, а воно було таке аполітичне, таке українське".

  Ольга Левченко, директор Фонду Марії Приймаченко: "Вона створила свій світ. І колись вона казала: я там і опинюсь, де живуть мої звірі і цвітуть мої квіти. Так і воно і є. Дай Бог, Марія Приймаченко і зараз тут радіє з нами, що її роботи користуються такою популярністю".

  Від картин Марії Приймаченко гості не відходять. Натомість у великих залах Українського дому виставляється все, що зазвичай спочиває у фондових колекціях. На день народження вирішили всі ці скарби винести на світ Божий і показати глядачеві. А це - більше 70 тисяч експонатів. Є тут і японська гравюра ХІХ століття, і стародавні українські ікони, і класики вітчизняного живопису, скульптури та графіки.

  Ольга Петрів, Сергій Неговора, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (9.02Мб)
  Попередній матеріал
  Репортаж про те, як має виглядати НСК "Олімпійський" після реконструкції
  Наступний матеріал
  Вчителі та учні ліцеїв протестують у Франції
  Теги:
  Loading...